Ashburn -3,8 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -3,8 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Rūta VAITKEVIČIŪTĖ
„Rasų“ redaktorė
 

Dekoratyviniai česnakai puošia ir rudenėjančius želdynus

2023/08/13


Pavasarį gėlynuose ir kiemuose karaliauja svogūninės gėlės. Nubyrėjus žiedams, netrukus sunyksta ir jų lapai, tad apie šiuos augalus tarsi galime pamiršti iki kito sezono. Bet tik ne apie dekoratyvinius česnakus! Jų fanams labai pasisekė, nes šiais įspūdingais, daug kur pritaikomais augalais gali grožėtis nuo pavasario iki rudens. Kaip tik dabar pats vėlyvųjų česnakų žydėjimo metas.

Žiedynai mažesni, bet lapai dekoratyvūs ilgai

Pavasarį žydintys dekoratyviniai česnakai ant tvirto ilgo stiebo purius žiedynus dažnai iškelia virš kitų gėlyno augalų. O štai vasarai įpusėjus pražystantieji jau gali įsilieti į natūralistinio gėlyno, kuriame dominuoja smilgos ir kiti aukštesni žydintys augalai, kontekstą. Yra ir daugiau skirtumų tarp ankstyvesnių ir vėlyvesnių česnakų.

‚Pavasarinių česnakų žiedynų skersmuo labai priklauso nuo augalo veislės ir gali skirtis net keliais centimetrais. Kartais atrodo tarsi rungtyniautų, kas didesnį žiedyną suformuos. O antroje vasaros pusėje žydinčiųjų bumbulai išties mažesni, maždaug stalo teniso kamuoliuko dydžio“, – pastebi gėlių ūkio vadovas Darius Gusas.

dekoratyviniai česnakai, allium
Žiedai mažesni, bet lapai žaliuoja iki rudens.

Net jei šie česnakai užauga kiek žemesni, 30–60 cm, jie turi didelį pranašumą – visą sezoną dekoratyvius lapus. Todėl ir nežydėdami, jie papuošia sodybos takelius, gėlyno, netgi rožyno apvadus, gražiai atrodys tankiai pasodinti palei tvorą. O jeigu ieškosite, ką pasodinti greta žemesnių žydinčių augalų, galite rinktis žemesnes dekoratyvinių česnakų veisles. Derinkite su katžolėmis, šalavijais, veronikomis, mėtomis, kinmėtėmis ar kitomis panašiomis sąlygomis augančiomis gėlėmis.

„Svarbiausia dekoratyvinių česnakų, tiek žydinčių pavasarį, tiek vasaros pabaigoje, nesodinti į drėgmei nepralaidžią žemę. Užsistovėjęs vanduo supūdys svogūnėlius ir augalai išnyks, – primena gėlininkas. – Gausiau žydi ir saulės apšviestoje vietoje.“

dekoratyviniai česnakai, allium
'Allium lusitanicum'

Šiuo metu alyviniais ir violetiniais bumbulais puikuojasi keletas dekoratyvinių veislių:

‘Millenium‘ – formuoja gražius tamsių lapų kerus, žiedai purpuriniai, ilgai išlieka dekoratyvus. aukštis apie 30 cm. Iš jų nesunku suformuoti gražius takelių pakraščius ar gėlynų apvadus, nes lapai dekoratyvūs išlieka ir augalui nužydėjus.

‘Allium senescens‘ (Žilasis česnakas) – labai puošnus, apie 40 cm aukščio česnakas, suformuojantis alyvinės spalvos purų, rutulišką žiedyną. Lapai linijiški, ilgi, blizgūs. Žydėjimas tęsiasi beveik iki vasaros pabaigos, o dekoratyvūs lapai išlieka visą šiltąjį metų sezoną. Auginimo sąlygoms nereiklus ir ypač atsparus sausrai.

‘In Orbit’ – žiedai alyviniai, rutuliniuose žiedynuose, aukštis apie 60 cm. Geriausiai auga saulėtoje vietoje ir gerai drenuotoje dirvoje.

dekoratyviniai česnakai, allium
‘Millenium‘

‘Lavender Bubbles‘ – žiedynai rutuliški, purpurinės spalvos, apie 40 cm aukščio. Formuoja gražius, tamsių lapų kerus, ilgai išlieka dekoratyvus.

‘Allium sphaerocephalon‘ (Kiaušininis česnakas) – nereiklus ir įdomus česnakas, gražiai įsilieja į natūralistinio želdyno peizažą. Žiedai kiaušinio formos, purpuriniai su žalsva apačia.

‘Allium tuberosum‘ (Gumbinis česnakas) – balti žiedeliai telkiasi skėtiniuose žiedynuose. Lapai išlieka dekoratyvūs visą sezoną ir gali būt naudojami maistui. Aukštis apie 60 cm.

dekoratyviniai česnakai, allium
‘Allium sphaerocephalon‘

Įspūdingi pavasariniai mažyliai

Dar ne daug kur sodybose pamatysime mažučių, vos 20 cm aukščio, pavasarį pražystančių dekoratyvinių česnakų. Jie dar tik antri metai auginami ir gėlių ūkyje „Sodo Diva“. Bet rūpestingai prižiūrimi ir stebimi savininkės Vaidos Kupšytės-Meilės augalai auga sveiki ir žydi putliais, lauko šviestuvų bumbulus primenančiais žiedynais.

Jų priežiūra nė kiek nesiskiria nuo aukštaūgių giminaičių, tik gal kiek atidžiau reikėtų pagalvoti, kur juos pasodinti. „Veislės ‘Red Giant’, dekoratyviniai česnakai žydi gegužę–birželį. Juos galima sodinti alpinariumuose, į vazonus, gėlynų kraštuose ar tarp žemaūgių gėlių. Jų lapai ilgai nenugelsta ir išlieka dekoratyvūs iki žydėjimo pabaigos. Tik mažylius derėtų sodinti arčiau krašto, kad aukštesnės gėlės jų neužstotų. Kadangi augalai labai žemi, gražiau atrodys pasodinti grupėmis“, – pataria gėlių ūkio įkūrėja.

dekoratyviniai česnakai, allium
‘Red Giant’

Ji siūlo pasidomėti dar viena, visai nauja žemaūgių česnakų veisle ‘Karatavience‘. Jų žiedynai balkšvi, užauga vidutinio dydžio ir yra rutulio formos. Lapai taip pat gražūs: platūs, užsiriečiantys žemyn.

Įdomu tai, kad nors keliskart žemesni nei aukštaūgiai česnakai, šie nykštukai užaugina nemenką žiedyną. Pasak V. Kupšytės-Meilės, ‘Red Giant’ iškėlė tokio pat skersmens žiedyną, kaip ir iki metro galintys išaugti ‘Gladiator‘.

Mažieji česnakai tinka ir alpinariumams arba gėlių kompozicijoms lauko vazonuose. Tik nereikėtų pamiršti, kad peržydėję ilgainiui ims nykti, tad į jų vietą gali tekti pasodinti kitų augalų.

Žemaūgius dekoratyvinius česnakus po žydėjimo galima vienus kitus metus palikti vasaroti žemėje, bet jeigu norite jų padauginti, nunykus lapams, iškaskite svogūnėlius. Išlaikyti iki rudens nebus sunku, tereikia padėti tamsioje sausoje patalpoje, o rudenį nepamiršti vėl pasodinti.

„Optimaliausias laikas sodinti – spalis, bet jeigu žemė neįšalusi, galima tai padaryti ir gruodį“, – tvirtina pašnekovė ir perspėja, kad užmirkstanti žemė ir pavėsis mažiesiems augalams netiks.

dekoratyviniai česnakai, allium
‘Red Giant’ svogūnėliai.

Ne mažiau svarbu ir derlingas dirvožemis. Prieš sodinant, dirvą galima pagerinti kompostu ar perpuvusiu mėšlu. Jei dirvožemis bus skurdesnis, česnakai augs, bet žiedo dydis gali būti mažesnis nei įprastai.

Tie, kas šiuos augalus sodins pirmą kartą, pravers paprasta, bet labai svarbi „duobutės gylio“ taisyklė. „Kaip ir visos svogūninės gėlės, česnakai sodinami trijų svogūnėlių gylyje, pavyzdžiui, jei svogūnėlio aukštis yra 5 cm, jį sodiname 15 cm gylyje“, – primena gėlių ūkio įkūrėja.

 

Autorės ir Vaidos KUPŠYTĖS-MEILĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

 

Dalintis
2023/11/29

Nuteisti asmenys, sukčiavę atkuriant nuosavybę į žemės sklypus

Šiaulių apylinkės teisme priimtas nuosprendis, kuriuo už sukčiavimą ir dokumentų klastojimą nuteisti asmenys baudžiamojoje byloje, susijusioje su nuosavybės teisių atkūrimu į žemės sklypus ir jų pardavimu. Po daugiau nei 5 metus trukusio te...
2023/11/29

Siūloma išimtis – kam nereikėtų atkurti suartų daugiamečių pievų?

Suartų daugiamečių pievų ir ganyklų atkurti nereikės, jeigu konkrečiam pareiškėjui nustatytas privalomas atkurti plotas yra mažesnis nei 0,5 ha. Ši išimtis leis išvengti ūkininkams ir institucijoms pernelyg didelės admi...
2023/11/29

Kvapiosios aniužės tyrimai atskleidė naudingųjų savybių lobyną

Patentuota veiklioji medžiaga iš paprasto lietuviško vienmečio augalo eterinio aliejaus Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros mokslininkus paskatino ...
2023/11/29

Ar tikrai kalti tik bebrai?

Biržai („Biržiečių žodis“). „Šilų“ medžiotojų būrelio vadovas Rolandas Kubilius nustebo gavęs Parovėjos seniūnijos seniūnės Daivos Juozaitienės raštą. Tame rašte prašoma imtis priemonių, pa&scaro...
2023/11/29

Kaip įsirengti nuosavą kompiuterinių žaidimų erdvę

Jei esate užkietėję kompiuterinių žaidimų mylėtojai, ko gero suprantate, kad atskira erdvė, kurioje nevaržomai galėtumėte žaisti įvairius žaidimus yra labai svarbi. Žaidimų kambarys gali būti puiki vieta geram laiko praleidimui su draugais, &scaro...
2023/11/29

Lietuva programai „Grūdai iš Ukrainos“ skiria 2 mln. eurų

Šiandien Vyriausybės posėdyje pritarta 2 mln. eurų įnašo skyrimui Ukrainos kartu su tarptautiniais partneriais vykdomai humanitarinei maisto programai „Grūdai iš Ukrainos“, skirtai prisidėti prie apsirūpinimo maist...
2023/11/29

VPT ir VMVT atliko ugdymo įstaigų maitinimo paslaugų sutarčių ir kokybės vertinimus

Viešojoje erdvėje kilus abejonių dėl ugdymo įstaigų įsigyjamų maitinimo paslaugų viešųjų pirkimų sąžiningumo ir skaidrumo, Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai (VMVT) atli...
2023/11/29

Daržininkė į pagalbą pasitelkė kenkėjus atbaidančius augalus

Žibutė Čiuladienė iš Elektrėnų ir jos šeima, kurdama daržą, siekė ne tik patogios ir naudingos, bet ir natūralios aplinkos, kurioje cheminių priemonių neaptiksi nė pėdsako. Pakeltose lysvėse kuo geriausiai užderėjo netgi bulvės, bra&...
2023/11/29

NMA: ūkininkams išmokėta 309 mln. eurų avansinių išmokų

Nuo spalio vidurio iki šiol ūkininkams išmokėta 309 mln. eurų avansinių išmokų už deklaruotus plotus, skaičiuoja Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA).