Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023


BNS

 

Dėl ES biudžetui padarytos 580 tūkst. eurų žalos nuteista įmonė, akcininkai

2023/11/20


Baudžiamojoje byloje dėl Europos Sąjungos (ES) biudžetui padarytos 580 tūkst. eurų žalos nuteista įmonė, jos akcininkai, verslo partneris.

Kaip pirmadienį pranešė prokuratūra, įsiteisėjo Vilniaus miesto apylinkės teismo nuosprendis, priimtas baudžiamojoje byloje, kurioje buvo tiriamas labai didelės vertės sukčiavimas, apgaulingas buhalterinės apskaitos tvarkymas, dokumentų klastojimas ir jų panaudojimas padarant labai didelės žalos Europos Sąjungos finansiniams interesams.

Dėl sukčiavimo padarant labai didelę turtinę žalą ES, dokumentų klastojimo, apgaulingos buhalterinės apskaitos tvarkymo nuteistas projektų vykdytojas – juridinis asmuo, jo akcininkai bei verslo partneris.

Juridiniam asmeniui skirta 150 tūkst. eurų bauda, šio juridinio asmens akcininkams skirtos baudos po 30 tūkst. eurų, verslo partneriui skirta 19 tūkst. eurų bauda, likusiems nuteistiesiems skirtos laisvės apribojimo bausmės bei baudžiamojo poveikio priemonė – įmoka į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Atsižvelgiant į kaltinamųjų poziciją dėl kaltės pripažinimo ir žalos atlyginimo, esant įstatyminiams pagrindams, bausmės sumažintos vienu trečdaliu. Prokuratūra pažymi, kad juridinis asmuo baudą sumokėjo dar iki nuosprendžio įsiteisėjimo.

Pasitvirtinusiomis pripažintos šešiems kaltinamiesiems – bendrovei „T“, R. K., S. J., R. S., R. K., V. J., inkriminuotos nusikalstamų veikų aplinkybės, jog sukūrus 1,2 mln. eurų fiktyvių sandorių grandinę, nusikalstamais veiksmais ES biudžetui buvo padaryta 580 tūkst. eurų dydžio žala.

„Aktyvių tyrėjų ir ikiteisminiam tyrimui vadovaujančio prokuroro dėka žala buvo atlyginta dar ikiteisminio tyrimo metu ir juridinio asmens pervesta Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijai, administruojančiai 2014-2020 metų ES fondų investicijų veiksmų programos priemones“, – rašoma prokuratūros pranešime.

Ikiteisminį tyrimą atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, jis buvo pradėtas gavus finansinės žvalgybos informaciją apie ES projektų vykdytojo įmonės ir kitų susijusių įmonių susitarimus atlikti teisinės simuliacijos veiksmus, t. y. tyčia padidinti pagal ES finansuojamus projektus įsigyjamos įrangos kainą taip siekiant neteisėtai įgyti ES paramos lėšas.

Pasak kaltinimą palaikiusio Europos deleguotojo prokuroro Vytauto Kukaičio, teisminio nagrinėjimo metu įrodyta „užaukštintų kainų“ (angl. Intentional inflation) tipologija yra sudėtinga, įrodyti tokio sukčiavimo mechanizmui prireikė glaudaus tyrėjų, prokurorų, analitikų komandos darbo, profesionalumo bei įžvalgumo.

Teismas konstatavo juridinio asmens UAB „T“, dalyvavusio ES lėšų gavime, kaltę. Pripažinta, kad juridinio asmens vadovai veikė juridinio asmens naudai ir interesais.

Taip pat nuosprendžiu konstatuota, kad apgaulės būdu buvo pažeisti ES projektų administravimo ir finansavimo taisyklių skaidrumo ir proporcingumo principai juridiniam asmeniui veikiant kaip perkančiajai organizacijai bei siekiant nusikalstamos finansinės naudos, t. y. nepagrįsto labai didelės vertės ES struktūrinių fondų paramos lėšų užvaldymo.

Tikrino per 1 mln. eurų vertės operacijas

Europos deleguotųjų prokurorų biuras Lietuvoje kartu su FNTT tyrėjais ikiteisminio tyrimo metu atliko daugiau nei 1 milijono eurų apimties ūkinių-finansinių operacijų, transakcijų, susirašinėjimo, kontaktų, asmenų judėjimo ir kitų duomenų analizę, gavo duomenis apie įtariamųjų kontaktus su Vokietijos, Izraelio, Šveicarijos ir kitų šalių kompanijomis.

Buvo identifikuota tokia nusikaltimų schema: projektų vykdytojo vardu veikę akcininkai organizavo ES lėšomis finansuojamos įrangos įsigijimą iš užsienio šalių įrangos tiekėjų dar iki pirkimų konkursų paskelbimo (ar jiems įvykus), vėliau, veikdami per nusikalstamais tikslais įtrauktas tarpines įmones, imituodavo pirkimų konkursus, procedūras, sandorius ar transakcijas, kurių metu buvo tyčia padidinama įrangos įsigijimo kaina lyginant su ta, kuri buvo sumokėta tikriesiems įrangos tiekėjams.

Klastojant dokumentus ir juos panaudojant, taip pat juos įtraukiant į įmonių buhalterines apskaitas, ES projektų naudos gavėjas pagal vykdytus projektus neteisėtai apgaulingai deklaravo daugiau išlaidų, nei buvo faktiškai patirta.

Europos deleguotųjų prokurorų biuras Lietuvoje taip pat informuoja, kad artimiausiu metu į teismą bus perduotos ir kitos baudžiamosios bylos, susijusios tiek su ES fondų lėšų sukčiavimu, tiek ir su aktyviąja bei pasyviąja korupcija, gaunant ES fondų lėšas.

 

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Prakartėlės pasklido po Rokiškio dvarą – unikali tradicija tęsiasi

Artėjant Kalėdoms Rokiškio dvaro centriniuose rūmuose atsivėrė naujai sukurtų prakartėlių paroda. Dvaro teritorijoje esančiame kluone lankytojų laukia nuolatinė jų ekspozicija, o apšviestuose oficinų languose jau šį savaitgalį...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...