Kaip „Ūkininko patarėjui“ teigė VMVT Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyrius, nors kaimyninė Lenkija apie naujus MLL protrūkius nepranešė, tačiau, atšilus orams, liga gali išplisti bet kada. SNL šiemet grasina visam gyvulininkystės sektoriui.
Ne vienas šios ligos atvejis šiais metais jau buvo nustatytas Vokietijoje, Slovakijoje, Vengrijoje. Liga plačiai paplitusi Turkijoje, Vidurinėje Azijoje, Afrikos šalyse, Irane.
„SNL virusas labai atsparus, gali nukeliauti net 300 km ir išlikti pavojingas. Rizika, kad jis gali patekti į Lietuvą, išlieka. SNL gali būti atnešta per užsikrėtusius gyvūnus, gyvūninius produktus, transporto priemones, pašarus ar net žmones, kurie lankėsi užsikrėtusiuose ūkiuose. MLL perduodama ne tiesiogiai tarp gyvūnų, o per kraujasiurbius vabzdžius. Taip pat liga gali būti platinama per užsikrėtusius gyvulius, jų spermą ar embrionus, o virusas gali būti pernešamas net ir transporto priemonėse, jei jose būna užkrėstų vabzdžių“, – ŪP aiškino VMVT.
Anot specialistų, renginiuose – parodose, mugėse, kai gyvūnai koncentruojami vienoje vietoje, atsiranda palanki terpė infekcijoms plisti, negalima išvengti kontakto su asmenimis. Kontaktuojant su užsikrėtusiais gyvūnais ar užterštais daiktais, infekcija gali patekti ir į sveiką ūkį. Todėl renginiai, kuriose demonstruojami gyvūnai, dėl SNL ir MLL yra uždrausti.
Nors VMVT jau atsibudo ir ėmė trimituoti apie grėsmingas ligas, renginių draudimą, ŽŪM planuoja vykdyti šviečiamosios gyvulininkystės programą, apie kurią savo tinklalapyje informavo balandžio 9 d. Anot pranešimo, šioje programoje dalyvaus 37 švietimo įstaigos iš visos Lietuvos. „Vaikai bus supažindinti su ūkiuose laikomais gyvuliais, paukščiais, išmoks juos atpažinti ir suprasti, kodėl svarbus yra ūkininko ir gyvulininkystės specialisto darbas“, – rašoma pranešime.
Šią šviečiamosios gyvulininkystės programą, skirtą ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus ugdymo įstaigų vaikams bei pradinio ir pagrindinio ugdymo įstaigų mokiniams, jau dešimt metų įgyvendina ŽŪM ir Žemės ūkio agentūra prie ŽŪM (ŽŪA). Ministerija teigia, kad programos dalyviai, naudodami mokomąją medžiagą ir metodines bei vaizdines priemones, savarankiškai organizuos šviečiamąją veiklą savo įstaigoje, o ŽŪA surengs ir gyvą pažintį su gyvulininkyste. Darželinukams bus organizuojamos ūkinių gyvūnų parodėlės ugdymo įstaigose, pradinukams – pažintinės išvykos į ūkininko ūkį ar žemės ūkio bendrovę, o vyresniems moksleiviams – pažintinės išvykos į mokslo ir studijų institucijas, kuriose laikomi ūkiniai gyvūnai.
Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) direktorės Vilmos Živatkauskienės nuomone, vyresniųjų klasių moksleiviai galimai aplankys smulkiųjų gyvūnėlių parodas ir išklausys parengtas paskaitas. „Manau, kad ministerijos numatyta programa bus įgyvendinta, kad ŽŪM parinks ir rekomenduos, ką moksleiviai gali lankyti“, – vylėsi V. Živatkauskienė.
ŪP pašnekovė minėjo, kad LMGAGA rudenį yra suplanavusi rengti parodą, jei jos neatšauks dėl SML ir MLL grėsmės. Jei atšauks, paroda bus organizuojama be galvijų ir kitų atrajotojų. Kitokios veiklos taip pat vis tiek vyks. V. Živatkauskienė atviravo, kad šiais metais LMGAGA švęs 30-metį, todėl asociacijos nariai norėjo organizuoti specializuotą vietinę parodą. Tačiau šių planų dėl SNL ir MLL greičiausiai nepavyks įgyvendinti. „Neaišku, kaip bus traktuojamas tradiciniu tapęs atviro ūkio renginys „Naktigonė Isos slėnyje“, kuris vyksta Nobelio premijos laureato Česlovo Milošo sodybos teritorijoje (Kėdainių r.). Renginyje gyvuliai turėtų ganytis pievoje. Tačiau ar tai bus leista? Neaišku“, – abejonių neslėpė redakcijos pašnekovė.
Stambus Kėdainių r. ūkininkas Mantas Vaitelis, mišriajame ekologiniame ūkyje auginantis javus ir grynaveislius limuzinus, ŪP teigė neprieštaraujantis griežtiems VMVT nurodymams. Ūkis, anot redakcijos pašnekovo, yra didelis turtas, bene svarbiausia gyvenimo dalis, todėl prarasti auginamus gyvulius būtų labai gaila. „Reikia saugotis. Jei liga neplis, bus suvaldyta, renginius bus galima organizuoti vėliau. Tai – nieko baisaus“, – dėstė ūkininkas. Jis tikino manąs, kad jei renginiai yra ribojami, tai ir moksleivių patekimas į ūkius turėtų būti ribojamas. Pats M. Vaitelis lankymąsi savo ūkyje taip pat riboja. „Aš tikrai savo ūkyje nieko nepriimsiu. Manau, kad jei parodos nevyksta, tai ir lankytojams nėra ko vykti į ūkius. Lankytojai šiuo metu nėra pageidaujami. Viena mokykla planavo apsilankyti, norėjo net konferenciją surengti, tačiau suplanuotą veiklą atšaukė“, – kalbėjo Kėdainių r. ūkininkas.
Šilalės r. ūkininkaujantis ir mišrųjį ūkį prižiūrintis Andrius Baublys ŪP tvirtino, kad lankytojai nėra dažnai pasikartojantis reiškinys ūkiuose. Jo ūkį smalsuoliai aplanko vieną arba du kartus per metus. „Šiuo metu nesame gavę jokių prašymų apsilankyti ūkyje, nesikreipė nei mokyklos, nei kiti klientai, todėl nesvarstėme, ar reikia imtis papildomų, griežtesnių saugos priemonių, ar ne. Ar šiuo metu Lietuvoje taikomi reikalavimai nėra per griežti, sprendžia specialistai. Ūkininkai taip pat turėtų spręsti, ar jie nori priimti lankytojus, ar nenori. Jie turi prisiimti atsakomybę ir galimas rizikas. Specialistai turėtų prisiimti rizikas valstybės mastu, o ūkininkas – ūkio. Jei ūkininkui reikia lankytojų, manau, kad jų apsilankymo nereikėtų drausti. Tačiau jis turi suprasti, kad į ūkį atvažiavęs vengras ar lenkas gali atnešti nepageidaujamą dovaną“, – teigė A. Baublys.
Daug pamąstymų apie SNL ir MLL kyla ūkininkui, LMGAGA tarybos pirmininkui Nerijui Griciui. „Dalyvauju darbo grupėje, kuri suburta siekiant mažinti šių ligų plitimo riziką. Šiandien Lietuvoje gyvuliai – sveiki, šių ligų nėra, bet žmonių būriavimosi ir kontakto su svetimais gyvuliais reikėtų vengti. Todėl parodų organizavimo draudimas – logiškas. Ūkininkai turėtų pradėti galvoti apie savo ūkius ir nepriimti ekskursijų, edukacinių programų dalyvių, gyvulių supirkėjų, atvykusių iš kaimyninių ar tolimesnių šalių. Jei ŽŪM planuoja edukacines ekskursijas ūkiuose, VMVT jas turėtų kontroliuoti. Žinoma, gaila, jei sustotų visas šis edukacinės veiklos mechanizmas, kuris yra suplanuotas. Juk žmonės sukūrė šiuos edukacinius verslus, investavo, suplanavo pajamas ir kt. Pradėjus gilintis į šią temą, atsiranda labai daug dedamųjų“, – dėstė N. Gricius. Kalbėdamas apie SNL ir MLL, jis minėjo, kad kiaules galima uždaryti fermose, galima į fermas nieko neįsileisti, net vabzdžių patekimą į patalpas įmanoma kontroliuoti. Tačiau, auginant galvijus, viskas yra visai kitaip. Ganiavos sezonu jie laikomi laukuose, ganyklose, esančiose arčiau miškų. Ten patiesti dezinfekcinių kilimėlių neįmanoma. „Aš asmeniškai nusprendžiau nebevargti. Turėjau mišrųjį ūkį, bet paskutines 40 karvių išvežu į skerdyklą. Nebenoriu rizikuoti“, – ŪP prisipažino LMGAGA tarybos pirmininkas.
VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. balandžio 25 d. numeryje!
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,
arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.
Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.