Ashburn -1,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 5 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -1,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 5 Vas 2023

Dėl karo Ukrainoje nukentėjusiems ūkiams – papildomi 30 mln. eurų

2023/01/09


Nacionalinė plėtros įstaiga UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF) pernai spalį pradėjo teikti lengvatines paskolas ūkiams, patiriantiems sunkumų Rusijos agresijos prieš Ukrainą laikotarpiu. Per spalio–gruodžio mėnesius išskolintos rugpjūtį paskoloms pagal šią priemonę skirtos 31 mln. eurų lėšos, o paskolomis pasinaudojo 363 ūkio subjektai. Besitęsiant sudėtingai situacijai, gruodžio pabaigoje skirtos papildomos 30 mln. eurų lėšos paskoloms teikti.

Skolintis galės iki birželio 30 d.

Iki 2022 m. pabaigos išskolinus visas rugpjūtį priemonei skirtas lėšas, gruodį patvirtintos papildomos lėšos lengvatinių paskolų teikimui pagal šią priemonę – papildomai skirta 30 mln. eurų. Taip pat pratęstas ir priemonės įgyvendinimas iki 2023 m. birželio 30 d.

„Matome, kad, nesibaigiant Rusijos agresijos veiksmams Ukrainoje, toliau išlieka nežinomybė pasaulinėse rinkose, o mūsų ūkiai susiduria su apyvartinių lėšų trūkumu. Reaguodama į šias aplinkybes Europos Komisija pratęsė komunikato dėl valstybės pagalbos priemonių galiojimą – atitinkamai pratęstos ir mūsų įgyvendinamos finansinės priemonės galiojimas bei skirtos papildomos lėšos“, – komentuoja ŽŪPGF l. e. direktorės pareigas Romalda Globienė.

Lengvatinės paskolos yra teikiamos apyvartiniam kapitalui finansuoti, o jomis pasinaudoti gali žemės ūkio ir žuvininkystės sektoriuose veikiantys ūkio subjektai, po 2022 m. vasario 1 d. dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą patyrę sunkumų, vertinant skubaus padengimo (kritinio likvidumo) rodiklio reikšmę arba pardavimo pajamų, gautų iš tinkamų veiklų, pokytį.

Pirmus du paskolų teikimo mėnesius lengvatinės paskolos bus teikiamos šiomis veiklomis užsiimantiems ūkio subjektams: paukštininkyste, kiaulininkyste, galvijininkyste, avininkyste, ožkininkyste, daržininkyste, sodininkyste, akvakultūra ir ekologine augalininkyste.

Maksimali paskolos suma gali siekti iki 500 tūkst. eurų bei vertinama individualiai pagal paskolos gavėjo pardavimo pajamas, gautas iš tinkamų veiklų, arba gamtinių dujų ir elektros energijos išlaidas. Vienam paskolos gavėjui gali būti suteikiama viena paskola, o jos maksimali trukmė – iki 72 mėnesių.

Paskolai, priklausomai nuo paskolos trukmės ir ūkio subjekto dydžio, taikoma fiksuota metinė palūkanų norma nuo 1,28 iki 3,03 proc. Paskolos administravimo mokestis siekia 2 proc. paskolos sumos, tačiau ne mažiau kaip 150 eurų ir ne daugiau kaip 2 500 eurų. Paskolos suteikiamos neįkeičiant turto.

2022 m. daugiausia skolinosi smulkieji ūkiai

Lengvatinės paskolos pagal šią priemonę yra teikiamos ūkio subjektams, užsiimantiems pirmine žemės ūkio produktų gamyba, kooperatinėms bendrovėms, užsiimančioms žemės ūkio produktų perdirbimu ar prekyba, bei ūkio subjektams, užsiimantiems akvakultūros produktų gamyba, savo pagamintų akvakultūros produktų perdirbimu ir iš jų pagamintų produktų realizavimu.

Vertinant suteiktų paskolų sumas 2022 m. spalio–gruodžio mėn. pagal veiklos sritis daugiausiai skolinosi augalininkyste (41,4 proc.) ir gyvulininkyste (31,4 proc.) užsiimantys ūkio subjektai. Taip pat beveik ketvirtadalis paskolų lėšų buvo suteikta mišriems ūkiams (24 proc.). Mažiau skolinosi akvakultūra užsiimantys ūkio subjektai.

„Daugiausiai paskolų pagal šią priemonę, vertinant paskolų sumą, buvo suteikta ūkininkų ūkiams – beveik 42 proc., kiek daugiau negu 36 proc. paskolų sumos suteikta žemės ūkio įmonėms ir bendrovėms. Likusia paskolų suma pasinaudojo žemės ūkio kooperatyvai ir smulkios įmonės kaime“, – papildo R. Globienė.

Daugiausia paskolų (pagal paskolų sumą) suteikta Kėdainių, Pakruojo, Raseinių, Panevėžio ir Šiaulių rajonuose veikiantiems ūkiams.

Naujų lėšų skolinimas planuojamas sausio pabaigoje

Kaip ir anksčiau, lengvatinių paskolų teikimas pagal šią priemonę bus vykdomas per priemonės įgyvendinime dalyvausiančius finansų tarpininkus. 2022 m. spalį–gruodį paskolas teikė 21 finansų tarpininkas.

„Planuojame, kad paskolas iš naujai skirtų lėšų pradėsime teikti sausio mėn. pabaigoje, kuomet atnaujinsime susitarimus su priemonės įgyvendinime toliau norinčiais dalyvauti finansų tarpininkais ir pasirašysime sutartis su naujai priemonės įgyvendinime norinčiais dalyvauti finansų tarpininkais“, – patikslina R. Globienė.

Informacija apie priemonę, reikalingus dokumentus ir priemonės įgyvendinime dalyvaujančių finansų tarpininkų sąrašas skelbiami ir nuolat atnaujinami interneto svetainėje garfondas.lt.

Daugiau apie šią priemonę skaitykite čia.

Finansinė priemonė įgyvendinama pagal schemą, patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2022 m. rugpjūčio 29 d. įsakymu Nr. 3D-518 „Dėl skatinamosios finansinės priemonės „Paskolos ūkio subjektų, veikiančių žemės ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse, likvidumui užtikrinti reaguojant į Rusijos agresiją prieš Ukrainą“ schemos patvirtinimo“.

 

Šaltinis: Žemės ūkio paskolų garantijų fondas

123rf nuotrauka

Dalintis

2023/02/04

Sutrypė Pieno įstatymą?

Tauragės rajono Girininkų kaime ūkininkaujantis, pieninių karvių bandą laikantis Egidijus Kleinaitis, neapsikentė pieno supirkėjų savivalės ir ketvirtadienio rytą pieno išvežti jau nebedavė.
2023/02/04

Brandiname pieno ūkių tragediją

„Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) trečiadienį posėdžiavusi visuomeninė Pieno taryba konstatavo, jog kažkas kaltas, kad žemdirbiai dėl kritusių pieno supirkimo kainų likviduoja ūkius, tačiau kaip bus toliau – atsakymo nerasta“,...
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/04

VVTAT skelbia ataskaitas apie 2022 m. vykdytą ūkio subjektų veiklos stebėseną

Valstybinė vartotojų teisių tarnyba (VVAT) praėjusiais metais, kaip ir iki anksčiau, vykdė ūkio subjektų stebėseną 4 srityse: reklamos, nesąžiningos komercinės veiklos, nesąžiningų sutarčių sąlygų ir nuotolinės prekybos. Stebėsena vykdyta konkreči...
2023/02/04

Penktadalis lietuvių „juodai dienai“ neatsideda nė kiek

Aukštos infliacijos sąlygomis Lietuvos gyventojams nemenku iššūkiu tampa pasirūpinti pakankamo dydžio finansine pagalve ir atsidėti ateičiai. Kaip rodo kreditų valdymo bendrovės „Intrum“ paskelbtos naujausios Europ...
2023/02/04

Erdvioje Gustonių sodyboje namų šilumą patiria ir globojami vaikai

Pasvalio rajone 48 globėjai augina 73 vaikus, be to, yra keturi budintys globėjai, pasiruošę visą parą priimti vaikus, jeigu jų šeimoje dėl priežiūros ir saugumo staiga iškilo rimtų problemų. Gustoniuose gyvenanti Viktorija Ob...
2023/02/04

Plungiškis užsimojo pastatyti darželį Kenijoje

Dažnas, apsilankęs trečiojo pasaulio šalyse, pradeda labiau vertinti tai, ką turime čia, Lietuvoje, tačiau ne kiekvienas imasi veiksmų, kad suteiktų realią pagalbą skurdžiau gyvenantiems žmonėms. Keli lietuviai pasiryžo prisiimti tokią soci...
2023/02/04

Santaros klinikų medikai: vėžio diagnozavimo ir gydymo būdai kartais primena fantastinių filmų scenarijus

Vasario 4 d. minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose per metus gydoma virš 4000 naujų vėžio atvejų – čia diagnozuojami ir gydomi visų rūšių navikai vaikams ir suaugusiesiems, gy...
2023/02/04

Tarsi vyšnios... ant palangės žiemą

Ar esate matę žiemą ant palangės vyšnias? Jeigu einant pro langą taip pasirodė, iš tiesų tai optinė apgaulė: ryškiaspalvėmis raudonomis arba oranžinėmis uogytėmis iš tolo švyti vėlyvosios kiauliauogės „karo...