Kaunas +12,2 °C Debesuota
Penktadienis, 28 Kov 2025
Kaunas +12,2 °C Debesuota
Penktadienis, 28 Kov 2025


Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė 

Dėl mėsinių galvijų išmokų – ažiotažas

2024/03/18


Šiais metais nemažai mėsinių galvijų augintojų liko „ant ledo“: už grynaveislius galvijus gavo mažesnes išmokas. Pradėjus galioti naujai išmokų už mėsinius galvijus tvarkai, jie pamatė, kad galvijai yra likę be tėvų, nes kergimai nebuvo suvedami į Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) sistemą. Ūkininkų bendruomenėje kilo pasipiktinimo banga, imta ieškoti kaltų.

Praleido pro ausis

Į „Ūkininko patarėjo“ redakciją paskambinę mėsinių galvijų augintojai tvirtino, kad duomenys nebuvo suvesti dėl informacijos stokos. „Gal Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) vadovai galėtų pakomentuoti, kodėl rajono veterinarai nežinojo ir nemokėjo tvarkingai suvesti duomenų, nors mes už tai jiems mokame? Ir kodėl nebuvo informuoti ūkininkai, kodėl taip trūko informacijos?“ – teiravosi redakcijos pašnekovai.

Ekologiškų mėsinių galvijų augintojų asociacijos (EMGAA) vadovas dr. Arūnas Rutkauskas ŪP sakė, kad, remiantis žemės ūkio ministro įsakymu, išmokų dydžiai už mėsinį galviją buvo pradėti diferencijuoti pagal laikomo galvijo mėsinės veislės kraujo laipsnio dalį ir vykdytą produktyvumo tyrimą. Todėl už mėsinį galviją, kurio mėsinės veislės kraujo laipsnio dalis siekia 51 ir daugiau proc., mokama 142,15 Eur išmoka, o už mėsinį galviją, kurio mėsinės veislės kraujo laipsnio dalis nesiekia 51 proc., mokama 76,22 Eur. Pradėjus galioti naujai išmokų už mėsinius galvijus tvarkai, kai išmokos diferencijuojamos pagal laikomo galvijo mėsinės veislės kraujo laipsnio dalį, dalis ūkių savininkų pamatė, kad nemažai laikomų grynaveislių mėsinių galvijų yra be tėvų, t. y. į ŽŪDC nebuvo suvedami kergimai. „Ką reikia daryti ūkininkams? Kasmet susivesti kergimą. Šį dalyką žmonės girdėjo, tačiau kai kurie praleido pro ausis. Čia matau ir Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) kaltę, kad neinformavo savo asociacijos narių, nes žmonės mokesčius moka ir turi gauti kokią nors naudą. Iš tikrųjų žmonės laikė gyvulius, kergė, bet į sistemą nesuvedė kergimų. Todėl nesimato grynaveislių mėsinių galvijų, kurių kergimas nebuvo suvestas į ŽŪDC, palikuonių tėvų. Tėvas gali būti pats grynaveisliškiausias, tačiau jei kergimo faktas nenurodytas, palikuonis dokumentuose tampa negrynaveisliu“, – problemas įvardijo dr. A. Rutkauskas.

Užvirė diskusijos

Šilalės r. ūkininkas Andrius Baublys ŪP teigė, kad tarp LMGAGA narių iš tikrųjų verda diskusijos: vieni dėl naujos išmokų dydžių tvarkos skundžiasi, kiti nieko nesako.

Anot redakcijos pašnekovo, reikėtų atsižvelgti ne į tai, kas kiek išmokų gavo, o į naujo gyvulio įvedimo tvarką į sistemą, kuri yra šiek tiek komplikuota. Tai ir yra didžiausia problema, su kuria susiduria augintojai. „Reikia deklaruoti, kad bulius ganėsi su tam tikromis karvėmis. Tačiau jei kergimo įvykis įvyksta paskutinėmis kergimo laikotarpio dienomis ir bulius būna paimamas iš bandos, o vaisius kartais būna pernešiojamas, kergimo laikotarpio dienos nebesutampa. Tuomet sistema jau nebeleidžia įvesti tėvo. Sistema rodo tėvą nežinomą, t. y. x veislės. Jei karvė buvo grynaveislė, o tėvas nežinomas, veršelio kraujo laipsnis tampa mažesnis nei 51 proc. Ir jei gyvulys dėl tėvų genetikos gimsta grynaveislis, dėl sistemos klaidos nepatenka į didesnių išmokų kategoriją, kurios mokamos už kraujo laipsnį, viršijantį 51 proc. Pavyzdžiui, daugybę metų telyčaitė, kuri buvo laikoma bandoje ir buvo pažymėta esanti iš dalies x veislės, pati atsiveda palikuonių ir, jei jos tėvo nebėra, ji ir jos palikuonys visam laikui liks turintys tam tikrą x veislės procentą. Ši didelė problema atsirado dėl to, kad, įvedant gyvulį į sistemą, į tai nebuvo kreipiamas dėmesys“, – problemą įvardijo A. Baublys. Ūkininkas sakė, kad jie veislininkystės ūkyje į tai visą laiką atsižvelgdavo, atidžiai viską peržiūrėdavo. Jei problema atsirasdavo, ji būdavo sprendžiama naudojantis kitais deklaravimo būdais sistemoje, ir taip gyvulio kraujo laipsnio rodikliai išlikdavo aukšti. A. Baublio ūkyje 90 proc. galvijų yra grynaveisliai. Jų kraujo laipsnis yra didesnis nei 51 proc., todėl už gyvulius jis gauna didesnę išmoką. „Tačiau jei tuos dalykus tvarkė ne patys ūkininkai, o veterinarai, kurie į tai neatkreipė dėmesio, šiandien iškilo problemų. Ypač, jei tas gyvulys išvažiuodavo mėsai, niekas nežiūrėdavo į kraujo laipsnį. Kai išmokas padarė skirtingas, visi pradėjo analizuoti, kodėl taip yra. Dėl to ir kilo ažiotažas“, – paaiškino jaunas ūkininkas.

Kalba apie išmokas

LMGAGA pirmininkas Nerijus Gricius ŪP patvirtino, kad daug asociacijos narių kalba apie naują išmokų už mėsinius galvijus tvarką ir apie tai, kad nesuvedė veislinių galvijų kergimų į ŽŪDC. Tačiau, anot redakcijos pašnekovo, nežinojimas nuo atsakomybės neatleidžia, o asociacijos administracija už neatlikusius savo darbo ūkininkus jo padaryti negali. Daug žmonių, kuriems šis darbas rūpi, kurie atsakingai dirba, dokumentus susitvarkė ir gavo didesnę išmoką. „Problema yra ta, kad jeigu karvė grynaveislė, o jos tėvas nėra įvedamas, palikuonio kraujo laipsnio dalis nesiekia 51 proc. Jei per 12 mėn. nesutvarkomi dokumentai, o tai buvo galima padaryti praėjusiais metais, negalima pretenduoti į didesnę išmoką“, – paaiškino LMGAGA pirmininkas.

ŪP pasiteiravo, ar galvijų augintojams pakako informacijos šia tema? Kas jiems sutrukdė atlikti darbus? N. Gricius patikino, kad praėjusiais metais, vasario mėn., visi asociacijos nariai buvo informuoti, kad keičiasi išmokų tvarka, visi tai žinojo, o tie, kurie nežinojo, jiems gal nelabai ir rūpėjo. „Dažniausiai viską suprantame tada, kai tą pajaučiame finansiškai. Yra žmonių grupė, kuri nepripažįsta, kad truputį per mažai įdėjo darbo ir domėjosi duomenų suvedimais bei kergimais. Dėl to ir nukentėjo. Kuo daugiau netvarkingų ūkininkų, tuo didesnė išmoka tvarkingiems. Dažniausiai tvarkingi ūkiai būna dideli“, – paaiškino A. Gricius ir paminėjo, kad suvesti duomenis į ŽŪDC turi patys ūkininkai, o ne veterinarai. Jis neatmeta galimybės, kad pavieniai veterinarai gal ir turi prieigą prie ŽŪDC, gal ir gali padėti gyvulių augintojams, tačiau tai yra pavieniai atvejai.

Yra ir kita problema

 Vis tik LMGAGA pripažino, kad produktyvumo tyrimo neįrašymas į ŽŪDC yra problema. Ir ji ne vienintelė. Yra ir kita problema: nuo šių metų vasario 15 d. atsiradęs netikėtas ŽŪM draudimas įvesti duomenis pagal paprastesnę tvarką. Šiuo metu, norintieji patvirtinti palikuonių kraujo laipsnį privalo atlikti DNR mėginį ir už jį sumokėti. „Šia tema jau kalbėjomės su viceministru. Prašysime, kad paprastesnė duomenų suvedimo tvarka galiotų dar metus, galbūt su tam tikrais kontrolės mechanizmais. Jei tai bus leista, asociacijos darbuotojai ims konsultuoti, mokyti, supažindinti su naujovėmis, tuomet mūsų nariai susitvarkytų. Žinoma, tie, kurie to nori. Juk už didesnę išmokų sumą būtina tvarkingai auginti gyvulius. Dabar, norint gauti prisijungimą prie kergimo žurnalo, reikia išklausyti kursus, išmokti suprasti naująją sistemą. Prašysime, kad sistemą palengvintų, nes ji yra šiek tiek per sudėtinga. ŽŪM rodo dėmesį, jo galbūt ir užtektų, jei įsiklausytų į mūsų pasiūlymus“, – akcentavo LMGAGA pirmininkas.

Kalbėdamas apie veislinius mėsinius galvijus, kuriems atliekama produktyvumo kontrolė, N. Gricius pažymėjo, kad tai – ekonomikos ateitis, kuriai reikia valstybės pagalbos.

Informacija buvo pateikta

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Viršelyje: Apie gyvulių diferencijavimą pagal kraujo laipsnio dalį buvo kalbama jau seniai.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis