Akcentavo valstybės interesą
„Atvažiavome išklausyti, jokių pažadų nesiruošiame duoti, į klausimus, kurie yra susiję su Seimo kompetencija, pasistengsime atsakyti, bet už Krašto apsaugos ministeriją (KAM) ir kariuomenę mes nekalbėsime“, – Šilalės r. savivaldybėje sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas, buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Arvydas Pocius.
Išklausyti gyventojų problemų dėl naujų karinių poligonų steigimo kartu atvyko ir Aplinkos apsaugos bei Kaimo reikalų komitetų (KRK) pirmininkai bei nariai. Susitikimas buvo tiesiogiai transliuojamas iš Šilalės r. savivaldybės tarybos posėdžių salės.
Jau susitikimo pradžioje pradėjo lietis žmonių priekaištai, bet A. Pocius paprašė vienų kitiems negadinti nuotaikos ir nervų.
Jis ne kartą akcentavo, kad karinių poligonų steigimas – valstybės interesas, ir ragino ieškoti kompromiso. „Jeigu norime, kad pas mus atvažiuotų vokiečiai, amerikiečiai, kitos NATO pajėgos ir gintų mūsų valstybę, tai turime suprasti ir patys atlikti namų darbus“, – perspėjo NSGK pirmininkas.
Šilalės r. savivaldybės meras Tadas Bartkus išdėstė apibendrintus vietos bendruomenių pasiūlymus. Šilališkiai prašo nesteigti poligono, bet numatytai teritorijai suteikti mokomųjų laukų statusą. Jeigu to neįmanoma padaryti, tuomet pageidaujama teisiškai įtvirtinti, kad tai būtų manevrinis poligonas taktinėms pratyboms, o jeigu vėliau būtų kokių pakeitimų dėl poligono teritorijų, ploto ar statuso, tai būtų derinama su Šilalės r. savivaldybe ir visuomene. Trečias pasiūlymas, suderintas su medžiotojais, – tam tikrus kvartalus, kur yra medžiojama, išbraukti iš poligono teritorijos.
KRK narys, buvęs Šilalės r. meras Jonas Gudauskas pastebėjo, kad Šilalės r. į planuojamo poligono teritoriją patenka tik valstybinis miškas, privačios žemės nėra, o Tauragėje – 4 privačios sodybos ir šiek tiek miško. „Kalbėjomės su krašto apsaugos ministru ir kariuomenės vadu, kad ten, kur yra buferinės zonos, 100 m atitrauktų nuo sodybų. Tikrai tuos dalykus išspręsime“, – žadėjo politikas. Jis užsiminė, kad iki 5 proc. teritorijos būtų išmiškinama, tai reiškia, kad miškas būtų plynai iškertamas ir turbūt neatsodinamas.
Ar leis ganyti karves?
Daugiausia klausimų kilo dėl medžioklės plotų, patenkančių į karinių poligonų teritoriją. Šilalėje medžiotojų būrelis netektų 1 000 ha. Jų atstovas sakė, kad KAM paruošė bendradarbiavimo sutartį, kur apie medžioklę nekalbama, tik apie gyvūnų populiacijos gausos reguliavimą, esant poreikiui.
„Kas tą poreikį nustatinės – mes ar kariškiai? Tokio poreikio iš viso gali nebūti ir mes ten būsime nebereikalingi. Tik laiko klausimas, kada iš ten būsime išmesti kaip musė iš barščių. Tuose plotuose vyko visos mūsų pagrindinės kolektyvinės medžioklės. Jeigu tai prarandame, netenkame kolektyvinio bendravimo“, – kalbėjo medžiotojų atstovas.
Susitikimo metu Aplinkos ministerijos (AM) atstovo buvo klausta, ar būtų galimybė prarandamus medžioklės plotus kompensuoti kitoje vietoje. „Šiandien tokių laisvų medžioklės plotų nėra, bet kartais per metus vienas ar du tokie atvejai susiklosto, kai medžiotojų plotai dėl tam tikrų priežasčių lieka be šeimininkų ir tada skelbiami konkursai. Bet jeigu kur Rokiškyje atsilaisvintų, tai šilališkiams nebūtų naudos“, – pastebėjo AM Gamtos apsaugos politikos grupės vadovas Algirdas Klimavičius.
A. Pocius teigė žinantis, kad, pavyzdžiui, Danijoje JAV kariniuose poligonuose yra leidžiama medžioti pagal su medžiotojais sudarytas sutartis. „Remiantis tarptautine praktika, manau, tai įmanoma sutvarkyti ir pas mus“, – sakė NSGK pirmininkas.
Krašto apsaugos viceministras Renius Pleškys anksčiau yra sakęs, kad karinėse teritorijose medžioti yra draudžiama. Vienintelis atvejis, kada galima medžioti, tai tik ten esančios faunos reguliavimo tikslais, kai yra daroma žala pasėliams ar miškui.
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Šilalės skyriaus pirmininkas Genadijus Zbarauskas susitikimo metu uždavė tiesų ir aiškų klausimą: „Ar buferinėse zonose bus leidžiama ūkinė ir kitokia veikla, ar galima bus statyti medžiotojų bokštelius, ganyti karves ar auginti pasėlius?“ Tačiau į tai atsakyta nebuvo, tik tarstelėta, kad to reikia klausti KAM.
Numušė sodybos kainą
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Viršelyje – ŪP redakcijos nuotrauka.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.