Columbus -6,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 20 Vas 2025
Columbus -6,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 20 Vas 2025

AB „Achema“ nuotr.

Stasys BIELSKIS
ŪP korespondentas  

Deprivatizuoti „Achemą“ ar ne?

2025/02/17


Žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad vienas iš smulkiųjų „Achemos grupės“ akcininkų, buvęs grupės prezidentas, Arūnas Laurinaitis pareiškė norą įsigyti kontrolinį šios grupės akcijų paketą, kurio kaina – beveik 303 mln. Eur, tačiau susidūrė su pagrindinės akcininkės Lydos Lubienės pasipriešinimu. A. Laurinaitis teigė pateikęs ieškinį teismui, siekdamas, kad būtų užtikrinta jo pirmumo teisė įsigyti L. Lubienės ir jos dukters valdomą 54 proc. akcijų paketą. Jo teigimu, pagrindinė akcininkė trukdė smulkiesiems akcininkams naudotis pirmumo teise, pranešusi, kad „Achemos grupę“ įsigyti siekia užsienio investuotojai, su kuriais jau pasirašyti pirminiai susitarimai. Pernai birželį apie tokius ketinimus pranešė Šveicarijos energetikos bendrovė „MET Group“. Vilniaus apygardos teismas patvirtino, kad vasario 3 d. gavo ir priėmė nagrinėti A. Laurinaičio skundą prieš L. Lubienę ir Viktoriją Lubytę. A. Laurinaitis teigė sieksiantis išlaikyti koncerną lietuviška bendrove, kuri galėtų būti „ramstis nacionaliniam saugumui“. Bet pasigirdo nuomonių, kad gal reikėtų deprivatizuoti „Achemos grupę“, t. y. – gal valstybė galėtų įsigyti šio koncerno akcijas, o tuomet jau visiems esą būtų ramu.

Remigijus Žemaitaitis

Seimo narys, partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas Remigijus ŽEMAITAITIS:

„Lietuva, kaip valstybė, galėtų pasinaudoti istorine galimybe ir pati išpirkti „Achemos grupę“, taip neleisdama jos nupirkti kažkokiai Rusijos ar Vengrijos, valdomos Viktoro Orbano, įmonei, ne kažkokiam juridiniam asmeniui Lietuvoje, pasiskolinusiam iš banko pinigų. „Achemos grupėje“ yra be galo daug įmonių, užsiimančių skirtinga ūkine komercine veikla, veikia ne vien tik „Achemos“ trąšų gamykla. Grupė valdo uostą ir, jeigu valstybė šiandien paskelbtų aukcioną, pvz., išnuomoti „Klasco“ teritoriją, ji uždirbtų du tris kartus daugiau, nei šiuo metu gauna už tos teritorijos nuomą. Antras dalykas – kadangi planuojama Lietuvoje vystyti daug vėjo jėgainių parkų, tai toje „Klasco“ teritorijoje galėtų būti kuo puikiausiai sandėliuojamos tų parkų statybos priemonės, nes dėl karo Ukrainoje ir dėl taikomų sankcijų Rusijai yra sustojęs kai kurių produktų perkrovimas.

Žinant, koks šiandien pasaulyje yra trąšų poreikis ir kaip jis auga bei kokie cheminiai elementai gaminami Jonavos „Achemoje“, kad į Lietuvą ateina „Rheinmetall“ ir gali būti pastatytos dar dvi ar trys užsienio investuotojų įmonės, kurios prisidėtų prie ginklų gamybos, tai pati „Achema“ galėtų gaminti cheminius elementus ir parduoti toms įmonėms.

Trečiasis labai svarbus pasiūlymas – vandenilis. Jį gaminti „Achema“ turi kuo puikiausias galimybes, ir mes galėtume vandenilį sėkmingai pardavinėti. Galėtume plėsti „Achemos“ paslaugų teikimą, nes valstybė valdo dalį gamtinių išteklių, pvz., durpes, žvyrą, miškus ir pan. Jeigu prie šito koncerno prijungtume tą papildomą veiklą, tada koncernas galėtų konkurencingai veikti ir kitose pasaulio rinkose.

2024 m. Rusija buvo antrojoje vietoje pasaulyje pagal cheminių medžiagų ir trąšų prekybą, tai kodėl Lietuva negalėtų irgi turėti valstybinės „Achemos“ įmonės, žinant, kad mūsų santykiai su JAV, kaip visi giriasi, yra labai artimi ir labai geri, todėl galėtume išvystyti tokią veiklą. „Achemos grupė“ turi hidroelektrinių, vėjo ir saulės jėgainių parką, tad yra veikianti galinga įmonė su dideliu įstatiniu kapitalu, todėl valstybė galėtų ateities kartoms sukurti gerą fondą su didelę grąžą gaunančia įmone. Dabar politikai sapalioja, ką daryti su pensijų fondais, iš kur gauti pinigų gynybai finansuoti, tai kodėl pensijų fondų pinigai negalėtų būti investuojami į „Achemos grupę“? Ši grupė galėtų sukurti ir Kelių fondą, todėl turėtume labai didelę, pelningą ir stiprią valstybinę įmonę. Štai 25 proc. „Igničio“ akcijų jau esame pardavę, galėtume ir „Achemą“ tokią turėti. Manau, kad tokią galimybę reikia išnaudoti.

Ir vienas, ir kitas galimas pirkėjas turi teisę nupirkti L. Lubienės ir jos dukros parduodamas koncerno akcijas. Planuojantysis parduoti akcijas turi gauti valstybės sutikimą, tai tokiu atveju mes galime pareikšti pretenziją, kad nesutinkame, jog tos akcijos būtų parduotos, ir pati valstybė gali jas nupirkti. Aš, būdamas premjeru, ne šovinių ieškočiau pirkti, o visą „Achemos grupę“ nupirkčiau.“

Rimas Varkulevicius

Buvęs koncerno „Achemos grupė“ rinkodaros direktorius Rimas VARKULEVIČIUS:

„Mano darbo šiame koncerne metu „Achemos grupė“ valdė 55 įmones, vėliau dalis jų buvo parduota. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad įmonės veikia savarankiškai, toks kapitalo judėjimas yra numatytas Konstitucijoje ir kituose įstatymuose. Valstybė nėra pats geriausias turto valdytojas. Ir, manyčiau, iki šiol šis koncernas normaliai dirbo ir yra efektyviai valdomas. Sėkmė priklauso nuo energetinių resursų, šiuo atveju, nuo dujų rinkos, nuo trąšų kainos, nuo paslaugų, kurias suteikia, pvz., kraudamos krovinius Klaipėdos uoste, kaštų, už krovinių pervežimą aptarnaujant ūkininkus. Siūlymą valstybei išpirkti „Achemos grupės“ akcijas pavadinčiau rizikingu, iš valstybės pusės tai būtų labai brangus veiksmas, ir vargu ar jis duotų apčiuopiamos naudos šalies ekonomikai bei įmonės konkurencingumui.

Spaudoje pasirodžiusias šio koncerno savininkų diskusijas aš pavadinčiau tik ginčais. Tai tik atkreipia dėmesį, kad ši įmonė yra ne tik šio to, o labai daug verta Lietuvos ekonomikai ir gali duoti daug naudos tiek akcininkams, tiek valstybei. O kad valstybė būtų savininkė, reikėtų padaryti tiesiog labai aiškią kaštų naudos analizę.

„Achemos grupė“ – tikrai labai rimta įmonė su įvairiomis šakomis, esanti vidury Lietuvos, suteikianti darbo keliems tūkstančiams šalies įmonių, kadangi ji perka paslaugas – nuo saugos drabužių iki įvairių kitokių dalykų. Tai didžiulis flagmanas ir jis turi veikti. Manau, privatus kapitalas ir savininkai labiau rūpinsis nei politikai, kurie keisis kas kelerius metus, patekdami į Seimą ar į kitus postus. Ši įmonė turi ir toliau veikti, kaip iki šiol. Kaip sugebės pritraukti užsienio kapitalą ar pasikeis jos valdyba, tai yra tik papildomi niuansai. Jos technologijos, nuolatinis atsinaujinimas, energetinė branda ir kiti dalykai labai reikalingi Lietuvos ūkiui. Gamina labai svarbią produkciją – trąšas ne tik Lietuvai, bet ir visoms Baltijos šalims. Valstybė turi „Achemos grupę“ palaikyti, kadangi ji sumoka daug mokesčių, įvairiomis formomis – nuo darbuotojų atlyginimų iki visų kitų mokesčių, naudodamasi resursais. “


Redakcijos nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis