Ashburn +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024
Ashburn +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024

Derliaus perspektyvos ES ūkininkų akimis – ne pačios geriausios

2024/07/10


Valstybių narių žemdirbiškas organizacijas ir kooperatyvus vienijanti COPA-COGECA skelbia: jos darbo grupių ekspertai prognozuoja, kad 2024 metai ES javams bus labai prasti, aliejinių augalų sėklų atveju – stabilūs, o baltyminių augalų atveju rezultatai turėtų būti optimistiškesni, tačiau padėtis gali dar labiau pablogėti. ES 27 javų produkcija turėtų siekti 257,3 milijono tonų, t. y. -4,7 proc. mažiau, palyginti su 2023 m. derliumi. Aliejinių augalų sėklų derlius, prognozuojama, sudarys 31,9 mln. t, arba 1,0 proc. mažesnis.

Šiuo metu tikimasi, kad javų derlingumas bus šiek tiek mažesnis (-1,2 proc.), o atsižvelgiant į sumažėjusius pasėlių plotus (-3,5 proc.), derliaus rezultatai turėtų būti prastesni nei 2023 m. Įdomu pastebėti, kad gana sumažėjo kviečių (-6,3 proc.) ir miežių (-9 proc.) pasėlių plotai, kukurūzų išliko stabilūs (-0,5 proc.), o avižų pasėta šiek tiek daugiau (+21,2 proc.). Žvelgiant geografiškai, daugelyje Šiaurės šalių (Belgijoje, Prancūzijoje, Danijoje, Vokietijoje) ir Vidurio bei Rytų valstybėse narėse gamyba sumažėjo (ypač Lenkijoje –3 mln. t, Prancūzijoje – 9 mln. t). Praradimo nekompensuos derliaus priedas Ispanijoje (+3 mln. t palyginti su 2023 m.). Apskritai 2024 m. derlius mažesnis nei 2023 m., kurie taip pat buvo ne patys geriausi, ir gerokai prastesnis nei pastarųjų 5 metų vidurkis (- 8,4 proc.). Ši nerimą kelianti prognozė artimiausiomis savaitėmis ir mėnesiais gali labai pablogėti, nes dėl sudėtingų meteorologinių reiškinių ir negalėjimo dirbti laukuose daugelyje vietovių sėja buvo atidėta, todėl artimiausiomis savaitėmis derlius buvo labai jautrus oro sąlygoms

grūdinių kultūrų derliaus prognozė
Konsoliduota grūdinių kultūrų prognozė (mln. t), 2024 m. plg. su 2023 m. ir 5 metų vidutiniu derliumi.

Kas dėl aliejinių augalų sėklų, padėtis yra gana stabili. Pasėlių plotas truputį susitraukė (-1,6 proc.), tačiau derlius šiek tiek pagerėjo (+0,7 proc.). Palyginti su 2023 m. bendra derliaus prognozė šiek tiek sumažėjo (-1,0 proc.), daugiausia dėl sumažėjusio pasėlių ploto bei menkesnio rapsų derliaus. Tačiau palyginti su 5 metų vidurkiu, šie metai neprasti (+6,3 proc.). Atskirose valstybėse narėse padėtis gana panaši, pastebimas tik reikšmingas augimas Ispanijoje (+50 proc. per metus) (galima paaiškinti itin prastais 2022 m.), o Lenkijoje palyginti su kitomis šalimis gamyba mažėjo labiausiai (-15 proc. per metus). Baltyminių augalų pasėliai apskritai nuteikia optimistiškai, išskyrus Prancūziją, kur metinis produkcijos sumažėjimas sieks 16 proc., daugiausia dėl menkesnio derlingumo.

aliejinių ir baltyminių augalų derliaus prognozė
Konsoliduota aliejinių augalų sėklų ir baltyminių augalų derliaus prognozė (mln. t), 2024 m. plg. su 2023 m. ir 5 metų vidutiniu derliumi.

Tačiau tiek aliejinių augalų sėklų, tiek baltyminių augalų derliui, lygiai kaip ir javų, lemiamos bus ateinančios savaitės. Jos gali labai pakeisti padėtį,

 

ŪP portalas su COPA-COGECA

123rf nuotr.

Dalintis