Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Derlingieji senoviniai česnakai

2023/11/06


Elvyra Glebova iš Vilniaus rajono Savičiūnų kiekvienam spaliui baigiantis sodina dar tėvų ir senelių augintus vadinamuosius mėlynuosius česnakus. Ji sutiko pasidalyti patirtimi, kaip juos puoselėti, kad derlius būtų kuo didesnis ir namuose išsilaikytų kuo ilgiau.

Iš kartos į kartą

Toje pačioje sodyboje, Savičiūnuose, mėgėjišką daržiuką turėjo dar Elvyros seneliai, o vėliau tėvai. „Iš jų, iš tos senovės, atėjo ir mano polinkis prie gamtos ir žemės, – prisipažįsta pašnekovė. – Malonu stebėti, kaip dygsta, stiebiasi kiekvienas augalas, kaip brandina derlių. Ir nuo seno kaimuose populiarius žieminius mėlynuosius česnakus augino dar seneliai.“

Šiuos žieminius česnakus Glebovai sodina kiekvieno spalio pabaigoje maždaug aro daržo plote. Tik prieš tai patręšia žemę perpuvusiu mėšlu (tėvai vis dar augina gyvulius) ir išaria. Jokių cheminių priemonių į lysves neberia. Česnakų skiltelės sugula lysvėse į eilutes, paliekant apie 20 cm tarpus tarp jų. Šiemet juos sodina lauke, iš kurio nuėmė bulvių derlių.

„Kuo geresnė žemė, tuo ir derliaus daugiau, – atkreipia dėmesį E. Glebova. – Mūsų česnakai auga juodžemyje. O štai, kiek teko girdėti, smėlynuose ir pušynuose jie dera prasčiau.“

svogūnai
Priežiūros reikalauja nedaug.

Tai daržovė, nereikalaujanti didelės priežiūros: pasodintas tereikia kartas nuo karto išpurenti ir nuravėti. Paskui, jau vasarą, augintoja ištraukioja česnakų žiedkočius, kad geriau bręstų galvutės. Tiesa, kiekvienoje lysvėje palieka po kelis augalus su žiedkočiais, kad matytųsi, kada kasti. O kasama tada, kai žiedkočiai išsitiesia visu ūgiu. Šiemet žieminių česnakų derlius nuimtas apie liepos 20 d. – matyt, dėl sausros šios daržovės subrendo kiek anksčiau nei įprasta.

Blogo derliaus nebūna

Blogo šių vadinamųjų mėlynųjų česnakų derliaus E. Glebovai dar nebuvo, skirtingai nuo pirktinių baltųjų česnakų, derėjusių gerokai prasčiau, tad jų dabar neaugina. Šiemet rekordinis išdžiovinto mėlynojo česnako svoris buvo 109 g.

Liepos pabaigoje ar rugpjūčio pradžioje žieminių česnakų derlius keliauja į pavėsinę ar kitą pastogę, kur daugiau skersvėjo, ir pundeliais džiovinamas apie tris savaites. Per žiemą Elvyra česnakus, po 20–25 galvutes surišusi į pynes, laiko namo koridoriuje-laiptinėje, kiek tolėliau nuo radiatoriaus. Ji girdėjusi, kad kai kas juos laiko šaldytuve, tačiau šitaip prarandama dalis vertingųjų savybių.

svogūnai
Elvyra česnakus džiovina vėjo neperpučiamoje vietoje, o po to tvarkingai nupjauna šakneles, nuima dalį stiebų.

Pašnekovei česnakai nepamainomi prie vištienos, orkaitėje keptų mėsos patiekalų. Visa šeima juos naudoja kaip priemonę nuo virusų, stabdančią vos prasidėjusią slogą, vietoj skiepų. Tokiu atveju padeda ir su duona suvalgyta česnako skiltelė.

 

Elvyros GLEBOVOS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

E. Stonkutė. Ar JAV rinka tampa Europos akligatviu?

Jau pusmetį pasaulyje verda prekybos karas, tačiau kol kas Europos Sąjungos (ES) pramonė ir eksportas demonstruoja nemenką atsparumą. Šių metų pradžioje ES apdirbamosios gamybos apimtys ėmė augti – gegužę Vokietijos pramonė pirmą kart...
2025/07/19

Pagerbti 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesoriai

Liepos 16 d., kai minima Agronomų diena, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre surengta 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesorių pagerbimo popietė.
2025/07/19

Žvėrys mieste

Meškos pasilakstymas Vilniaus gatvėse sukėlė nemažą šurmulį ir įplieskė plačias diskusijas visose žiniasklaidos priemonėse. Žinoma, Lietuvai tai buvo neeilinis įvykis, turint galvoje, kad tik pastaraisiais metais gauruotosios vis daž...
2025/07/19

Nuo darbo „Michelin“ restoranuose iki gelbstinčių gyvybes projektų

Darbas geriausiuose, net į „Michelin“ gidą įtrauktuose restoranuose, galimybė prisidėti prie vitaminų, skirtų besivystančioms šalims, formulių tobulinimo, naujų maisto produktų kūrimas – tik keletas tarptautinės produktų r...
2025/07/19

Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina ES daugiamečio biudžeto pasiūlymą

Europos Komisijai trečiadienį pristačius ES daugiamečio biudžeto 2028-2034 m. pasiūlymą, Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina pasiūlymo apimtį, ambicingumą ir finansavimą konkrečioms sritims.
2025/07/19

Garbanoti persikų lapai signalizuoja pavojingą ligą

Pavasarį sprogstant persikų lapams galima pastebėti, kad jauni lapeliai garbanojasi, keičia spalvą, sustorėja, formuojasi pūslės. Tai – tafrinozė. Ši liga gali pažeisti ir besiformuojančius vaisius, o pats kaulavaisis kitais metais ne...
2025/07/19

NMA: svarbu nuo plėšrūnų siekiantiems apsisaugoti ūkininkams

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) informuoja paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Apsaugos priemonės nuo didžiųjų plėšrūnų daromos žalos“ pla...