Ashburn +26,9 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024
Ashburn +26,9 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024

Derlingieji senoviniai česnakai

2023/11/06


Elvyra Glebova iš Vilniaus rajono Savičiūnų kiekvienam spaliui baigiantis sodina dar tėvų ir senelių augintus vadinamuosius mėlynuosius česnakus. Ji sutiko pasidalyti patirtimi, kaip juos puoselėti, kad derlius būtų kuo didesnis ir namuose išsilaikytų kuo ilgiau.

Iš kartos į kartą

Toje pačioje sodyboje, Savičiūnuose, mėgėjišką daržiuką turėjo dar Elvyros seneliai, o vėliau tėvai. „Iš jų, iš tos senovės, atėjo ir mano polinkis prie gamtos ir žemės, – prisipažįsta pašnekovė. – Malonu stebėti, kaip dygsta, stiebiasi kiekvienas augalas, kaip brandina derlių. Ir nuo seno kaimuose populiarius žieminius mėlynuosius česnakus augino dar seneliai.“

Šiuos žieminius česnakus Glebovai sodina kiekvieno spalio pabaigoje maždaug aro daržo plote. Tik prieš tai patręšia žemę perpuvusiu mėšlu (tėvai vis dar augina gyvulius) ir išaria. Jokių cheminių priemonių į lysves neberia. Česnakų skiltelės sugula lysvėse į eilutes, paliekant apie 20 cm tarpus tarp jų. Šiemet juos sodina lauke, iš kurio nuėmė bulvių derlių.

„Kuo geresnė žemė, tuo ir derliaus daugiau, – atkreipia dėmesį E. Glebova. – Mūsų česnakai auga juodžemyje. O štai, kiek teko girdėti, smėlynuose ir pušynuose jie dera prasčiau.“

svogūnai
Priežiūros reikalauja nedaug.

Tai daržovė, nereikalaujanti didelės priežiūros: pasodintas tereikia kartas nuo karto išpurenti ir nuravėti. Paskui, jau vasarą, augintoja ištraukioja česnakų žiedkočius, kad geriau bręstų galvutės. Tiesa, kiekvienoje lysvėje palieka po kelis augalus su žiedkočiais, kad matytųsi, kada kasti. O kasama tada, kai žiedkočiai išsitiesia visu ūgiu. Šiemet žieminių česnakų derlius nuimtas apie liepos 20 d. – matyt, dėl sausros šios daržovės subrendo kiek anksčiau nei įprasta.

Blogo derliaus nebūna

Blogo šių vadinamųjų mėlynųjų česnakų derliaus E. Glebovai dar nebuvo, skirtingai nuo pirktinių baltųjų česnakų, derėjusių gerokai prasčiau, tad jų dabar neaugina. Šiemet rekordinis išdžiovinto mėlynojo česnako svoris buvo 109 g.

Liepos pabaigoje ar rugpjūčio pradžioje žieminių česnakų derlius keliauja į pavėsinę ar kitą pastogę, kur daugiau skersvėjo, ir pundeliais džiovinamas apie tris savaites. Per žiemą Elvyra česnakus, po 20–25 galvutes surišusi į pynes, laiko namo koridoriuje-laiptinėje, kiek tolėliau nuo radiatoriaus. Ji girdėjusi, kad kai kas juos laiko šaldytuve, tačiau šitaip prarandama dalis vertingųjų savybių.

svogūnai
Elvyra česnakus džiovina vėjo neperpučiamoje vietoje, o po to tvarkingai nupjauna šakneles, nuima dalį stiebų.

Pašnekovei česnakai nepamainomi prie vištienos, orkaitėje keptų mėsos patiekalų. Visa šeima juos naudoja kaip priemonę nuo virusų, stabdančią vos prasidėjusią slogą, vietoj skiepų. Tokiu atveju padeda ir su duona suvalgyta česnako skiltelė.

 

Elvyros GLEBOVOS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis