Žvilgsnis į artimą ateitį
USDA prognozuoja, kad šiemet pasaulyje kviečių bus prikulta 7,44 mln. t mažiau nei buvo prognozuota anksčiau – 790,75 mln. t, nes smarkiai sumažės gamyba Rusijoje, Ukrainoje ir Europos Sąjungoje (ES). Prognozuojama, kad Rusijoje kviečių bus prikulta 5 mln. t mažiau nei buvo prognozuota – 83 mln. t, nes karšti ir sausi orai sumažino derliaus perspektyvas ypač po gegužės šalnų. Ukrainoje gamybos apimčių prognozė buvo sumažinta 1,5 mln. t – iki 19,5 mln. t – dėl panašių karštų ir sausų oro sąlygų. ES prognozė buvo sumažinta iki 130,5 mln. t po to, kai užsitęsę lietingi orai Prancūzijoje sumažino derliaus potencialą.
Pasaulinį prognozuojamą kviečių suvartojimo mažėjimą 4,3 mln. t lėmė mažesnė pašarų gamyba ir jų vartojimas ES, Rusijoje ir Ukrainoje. Mažėjant pasaulinei pasiūlai ir kylant kainoms, pašarams skirti kviečiai kai kuriose šalyse tampa mažiau konkurencingi.
Prognozuojama, kad 3,2 mln. t – iki 212,8 mln. t mažės ir pasaulinės prekybos kviečiais apimtys, nes mažiau, nei buvo planuota, kviečių bus eksportuojama iš Rusijos ir Ukrainos, o eksporto netektis tik iš dalies kompensuos padidėjęs kviečių eksportas iš ES ir JAV. Prognozuojamas ir naujojo sezono pasaulinių kviečių atsargų mažėjimas 1,34 mln. t – iki 252,27 mln. t.
USDA pasaulinė 2024–2025 m. rapsų derliaus prognozė sumažinta 1,27 mln. t – iki 87,07 mln. t. Tai didžiąja dalimi lėmė nepalanki sezono pradžia Australijoje, kur ūkininkams rapsus teko sėti į sausą dirvožemį. Kai kurie to nedarė, todėl bendri šalies rapsų plotai sumažėjo. Tad ir derlius, ir eksporto apimtys bus mažesnės. Daugiausia rapsų iš Australijos eksportuojama į ES šalis – Prancūziją, Vokietiją, Belgiją ir Nyderlandus. USDA prognozėse naujojo sezono pasaulinį rapsų suvartojimą, palyginti su praėjusiu mėnesiu, mažina 0,83 mln. t – iki 82,95 mln. t, o pasaulinių atsargų prognozę – 0,33 mln. t – iki 7,5 mln. t.
USDA prognozuoja, kad pasaulinės kukurūzų grūdų gamybos apimtys šiemet didės. Rusijoje prognozuojamas menkesnis kukurūzų derlius, tačiau pasaulio mastu šias netektis kompensuos didesnis laukiamas derlius Ukrainoje. Be to, tikimasi, kad daugiau kukurūzų bus išauginta Zambijoje, kurioje didėjo ir jais užsėtas plotas, tad didesnis bus ir derlius.
Pasaulinė miežių gamyba sumažėjo dėl sumažėjusių jais užsėtų plotų ES, Indijoje, Argentinoje, Rusijoje ir Ukrainoje. Netektis iš dalies kompensuos šios kultūros platesnis auginimas Australijoje.
Kainos – jau aiškios
Rinkos ekspertai neabejoja, kad USDA prognozės gali paveikti ir būsimo derliaus grūdų supirkimo kainas. Tačiau vargu ar tiek, kad jos patirtų esminių pokyčių artimiausiu metu, ypač Lietuvoje. Kaip skelbia Žemės ūkio duomenų centras, mūsų šalyje gegužės pabaigoje–birželio pradžioje kviečių ir rapsų supirkimo kainos šiek tiek padidėjo. Lietuvos grūdų supirkimo įmonės gegužės pabaigoje–birželio pradžioje kviečius supirko vidutiniškai po 214,57 Eur/t, tai yra 3,28 proc. daugiau nei savaite anksčiau, tačiau 13,18 proc. mažiau nei prieš metus. Rapsų vidutinė supirkimo kaina siekė 444,16 Eur/t, tai yra 5,56 proc. didesnė negu prieš savaitę, bet 18,9 proc. mažesnė negu prieš metus. Kvietrugių vidutinė supirkimo kaina išliko labai panaši, kaip ir prieš savaitę – 169,90 Eur/t, ir tai buvo 21,37 proc. mažesnė kaina negu prieš metus.
Euronext biržos duomenimis, ateities sandoriuose fiksuojama kviečių kaina, priklausomai nuo klasės, svyruoja nuo 229 Eur/t iki 234 Eur/t rugsėjį, nuo 237 Eur/t iki 242 Eur/t gruodį ir nuo 240 Eur/t iki 244 Eur/t ateinančių metų kovą. Rapsų kaina ateities sandoriuose rugpjūtį svyruoja tarp 454–458 Eur/t, lapkritį – 465–467 Eur/t, kitų metų gegužę – 469–471 Eur/t. Lietuvos grūdų supirkėjai skelbiasi, kad už būsimo derliaus kviečius ketina mokėti 170–236 Eur/t, miežius, kvietrugius – apie 150 Eur/t, rapsus – 435–450 Eur/t.
Kaimyninėje Lenkijoje perdirbėjai jau taip pat skelbia supirkimo kainas. Kviečius ketinama supirkti po 820–920 PLN/t(188–225 Eur/t), pašarinius kviečius – apie 720 PLN/t (165 Eur/t), miežius – apie 600 PLN/t (138 Eur/t), kvietrugius – apie 630 PLN/t (145 Eur/t), rapsus – apie 1 900 PLN/t (436 Eur/t) ir nedžiovintus kukurūzus – apie 510 PLN/t (117 Eur/t).
Lems aplinkybės
Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos prezidentas Karolis Šimas „Ūkininko patarėjui“ teigė, kad jau vargu ar reikėtų tikėtis didesnių kainų pokyčių, nes jie jau įvyko – maždaug prieš tris savaites jau buvo fiksuotas pasaulinis grūdų kainų šuolis, kai, pavyzdžiui, kviečių kaina nuo vidutinės 200 Eur/t pakilo iki 270 Eur/t ir didesnės. Gali būti, kad šis šuolis buvo susijęs su derliaus prognozėmis Rusijoje. Tačiau ilgai aukštos kainos neišsilaikė ir netrukus pradėjo mažėti, nes galima žala derliui Rusijoje galėjo būti ir pervertinta.
„Vos tik pastebima, kad kažkurioje grūdus auginančioje ir juos eksportuojančioje šalyje nutinka koks nors įvykis, galintis turėti įtakos derliui, iš karto yra koreguojamos derliaus prognozės. Jos iš karto atsispindi ir grūdų supirkimo kainose. Tiek tiesioginio pardavimo sandoriuose, tiek ir ateities. Šiuo metu kainos yra sumažėjusios, bet truputį didesnės nei prieš šuolį aukštyn. Kai pasaulinėse rinkose kainos šoktelėjo, mes siūlėme grūdų augintojams sudaryti išankstines sutartis ir jose fiksuoti tuometes kainas. Ar tokios kainos ir išliks, ar patrauks į vieną ar kitą pusę, prognozuoti labai sunku, nes tai priklauso nuo daugelio aplinkybių, ypač nuo gamtos sąlygų“, – kalbėjo K. Šimas. Jo teigimu, šiemet itin geri grūdinių kultūrų derliai yra prognozuojami Argentinoje, Kanadoje, Australijoje ir Europoje.
ŪP fotoinformacija