Ashburn +2,1 °C Mažai debesuota
Antradienis, 5 Grd 2023
Ashburn +2,1 °C Mažai debesuota
Antradienis, 5 Grd 2023

Derlius nuimtas, bet darbelių dar liko...

2023/11/03


Šis mėnuo – nei ruduo, nei žiema, nors kartais vadinamas gruodžio broliu. Dar anksti ilsėtis, bet didžioji dalis sodo darbų jau nudirbti. Derlius nuimtas, rūsys pilnas daržovių ir vaisių. Supuvę vaisiai surinkti, jų mumijos nuskintos ir sunaikintos, vaismedžių šakų atramos tvarkingai sudėtos sandėlyje laukia kito sezono. Bet darbštūs sodininkai ir daržininkai tikrai dar, ką veikti.

SODAS

Lapai. Sugrėbkite arba žoliapjove surinkite nukritusius lapus – tiek vaismedžių, tiek kitų lapuočių. Taip apsaugosite juos nuo ligų ir veja nenukentės. Iš nukritusių lapų nesunku pasigaminti puikaus komposto dirvožemiui atgaivinti, tereikia juos sudėti į šiukšlių maišus ir palikti porai metų ramiai suirti. Kompostas tiks daržui, gėlynui ar sodo dirvožemiui pagerinti.

Purškimai. Lapų netekusius vaismedžius ir vaiskrūmius paskutinį kartą šiais metais nupurkškite nuo ligų ir kenkėjų. Tam tiks „mėlynasis purškimas“ vario preparatais. Labai svarbu, kad oro temperatūra būtų virš 10 °C, nelytų bent 2–3 valandas po purškimo ir nebūtų vėjuota, nes vėjas gali nupūsti skiedinio ant dekoratyvinių augalų.

Pomedžiai. Kai jau pradeda šalti, saugodami šaknis perkaskite vaismedžių pomedžius, pašalinkite per storą mulčiaus sluoksnį, jei toks susidarė nuolat mulčiuojant nupjauta žole. Kitaip nupjautos vejos mulčio sluoksnyje gali apsigyventi pelės ir pakenkti vaismedžiui.

Balinimas. Kad medžiai būtų sveiki, būtina balinti jų kamienus ir stambesnių šakų apačias. Tai padės apsaugoti senesnius medžius nuo ligų, kenkėjų, o jaunus – ir nuo pavasarinės saulės. Prieš balindami, apžiūrėkite kamienus, pašalinkite senesnės žievės atplaišas, kad po jomis negalėtų slėptis kenkėjai!

Apsauga nuo žvėrių. Jei žiemą sodyboje negyvenate, medžių apsauga pasirūpinkite jau dabar. Apriškite kamienus eglišakėmis, popieriumi, šiaudais, medžiagos atraižomis, nendrėmis, tinka net agroplėvelė, kad jie nedomintų stirnų ir kiškių, nuo kurių dažnai žiemą nukenčia sodinukai.

Jei dar šį rudenį neapgenėjote vaismedžių, paretinkite šakas dabar. Nukarpykite slyvų ar gudobelių šaknų ataugas, surinkite jas, lapus, nukritusius vaisius. Iki žemės nukirpkite remontantines avietes (tiesa, tai galima daryti iki pat kovo, kai jos išleis naujus ūglius).

DARŽAS

Paskutinės daržovės. Greičiausiai tai bus kopūstai, nes nedidelių šalnų jie nebijo, tačiau po jų jau nedelskite nuimti. Dar galite pasikasti krienų – juos paruošę, turėsite žiemai.

Atsargos. Stebėkite rūsyje laikomas daržoves, kartais perrinkite. Jei laikomos kaip reikia – atvirose medinėse dėžėse, neužrištuose maišuose – tai padaryti nebus sunku.

Eksperimentai. Pabandykite pasėti krapų, salotų, ridikėlių, morkų, tik paskui gerai pamulčiuokite. Galima sėti ir šiltnamyje. Pavasarį sulauksite ankstyvo derliaus!

GĖLYNAS

Karpymas. Ką pašalinti, o ką palikti, sprendžia kiekvienas pats. Vieni linkę nukirpti visas gėles ir laukti pavasario. Kiti prie želdinių nekiša rankų iki pat pavasario – tada gėlyne gali žiemoti vabaliukai, o likusiomis sėklomis gal pasivaišins paukšteliai. Treti renkasi aukso vidurį – palieka tik tuos augalus, kurie žiemą apšarmoję atrodo puikiai, nuo šalčio nenuleipsta, išlaiko struktūrą.

Apsauga nuo šalčio. Prieš pat įšąlant žemei, apdenkite jautrius augalus, pavyzdžiui, rožes. Jei reikia, prilenkite prie žemės. Galima mulčiuoti durpėmis, pastovėjusiomis pjuvenomis. Šalčiui jautrius augalus teks dar ir pridengti.

Būsimo sezono žiedai. Galima sėti šalčiui atsparias vienmetes, dvimetes ir daugiametes gėles: medetkas, aguonas, žioveinius, kosmėjas, šlamučius, kiškio uodegėles, rusmenes, šiurpinius gvazdikus, pentinius, rudenines saulaines. Maždaug dviejų svogūnelių gylyje sodinkite svogūninius: tulpes, narcizus, hiacintus, krokus, – jei to nepadarėte anksčiau arba per išpardavimą prisipirkote naujų.

Svarbu nepasėti ir nepasodinti per anksti, nes šiemet išdygę daigeliai nušals! Pasėję mulčiuokite durpėmis.

Vandens lelijų stebėjimas. Jei rūsyje laikote iš tvenkinio parsineštas vandens lelijas, stebėkite, kad temperatūra nebūtų nei žemiau nulio, nei daugiau +5 °C. Jos neturi išdžiūti, taigi nepamirškite jų kartais palaistyti!

Šakniagumbių ir gumbasvogūnių laikymas. Kanų, jurginų šakniagumbius, gumbinių begonijų šaknis, susluoksniuotas su durpėmis, sausus kardelių ir montbrečių gumbasvogūnius laikykite 5–7 °C temperatūroje ir stebėkite, kad neišdžiūtų ir nesupūtų.

KAMBARINIAI AUGALAI

Jei žiemą norėsite papuošti namus žydinčiomis žemaūgėmis tulpėmis, krokais, narcizais, hiacintais, sodinkite juos į vazonėlius ir neškite į rūsį. Kartais laistydami, tamsoje laikykite 5–7 °C. Apie keturias savaites prieš pageidaujamą žydėjimą atneškite juos į namus. Porą dienų laikykite vėsiau ir pridenkite nuo tiesioginės saulės šviesos, vėliau gali keliauti ant palangės. Nupuošę eglutę, pradedate laukti pavasario, taigi labai smagu bus namus pagyvinti pavasario žiedais.

 

Rytas PAUKŠTYS

Jolantos TAMAŠAUSKIENĖS nuotr.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/12/05

Milijonai įsisavinti. O kur meldinės nendrinukės populiacijos šuolis? (I)

Turbūt daugelis Lietuvoje žino, kad brangiausias pas mus paukštukas – visaip išgarsinta meldinė nendrinukė. Brangus jis ne tik todėl, kad yra itin retas ir saugomas, bet ir pinigine išraiška. Tam skiriami milijona...
2023/12/05

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos uždarymo renginyje – padėkos sektoriaus atstovams

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos įgyvendinimui artėjant prie finišo tiesiosios, Žemės ūkio ministerija pakvietė žuvininkystės sektoriaus atstovus ir suinteresuotas institucijas apžvelgti šios p...
2023/12/05

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojui skirta 46,4 tūkst. eurų bauda

Vilniaus miesto apylinkės teismas išnagrinėjo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tirtą baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai kyšininkavimu buvo pareikšti dviem Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojams ir dviem juos papirk...
2023/12/05

Seimas patvirtino 2024 metų valstybės biudžeto projektą

Šiandien Seime patvirtintas Finansų ministerijos parengtas 2024 metų valstybės biudžeto projektas, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas švietimo susitarimo įgyvendinimui ir trims Finansų ministerijos (FM) išskirtoms prioritet...
2023/12/05

Paprikos lauke – įdomesnės ir saldesnės

Ar visi esame matę vadinamųjų pomidorinių arba spiralinių paprikų, auginamų lysvėje? Tokių radome Salvinos Kievinienės ūkyje (Panevėžio r., Ramygala): čia paprikos pastaraisiais metais stebino derliumi ne tik šiltnamyje, bet ir lauke. Pa&sc...
2023/12/05

Parama tvarioms ūkių investicijoms

Šiais metais pradėtame įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP) yra nauja intervencinė priemonė „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“, pagal kurią pirmasis kvietimas tei...
2023/12/05

Klaipėdos rajone pagerbti „Metų ūkis 2023“ prizininkai

Kasmetiniai apdovanojimai „Metų ūkis“ toliau tęsia tradiciją – šiemet buvo įteikti dar trys apdovanojimai prizines vietas pelniusiems ūkininkams, savo veiklą vystantiems Klaipėdos rajone.
2023/12/05

Renovuoti namai kelia naujų idėjų

Naujai renovuoti Kapčiamiesčio (Lazdijų r.) bendruomenės namai jau atidaryti. Ir visa tai pavyko padaryti gavus įvairią paramą. Daugiau nei 60 narių vienijanti Kapčiamiesčio bendruomenė, vadovaujama pirmininkės Ramintos Karauskienės, per 6 metus į...
2023/12/05

Gyvos avys prakartėlėje: tai gyvūnų kankinimas

Gruodžio 2-ąją įvyko „TAI BENT Kalėdų eglės įžiebimas Druskininkuose“. Jame dalyvius linksmino ir Vidas Bareikis, ir lazerių bei ugnies šou, net fejerverkai pokšėjo. Deja, šventėje buvo priverstos dalyvauti ir prak...