Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024

DI kurs alaus skonius, o skeneris pasiūlys kokybiškiausią avokadą – tokia ateitis mūsų laukia!

2024/04/01


Mokslininkai ir inžinieriai nenustoja stebinti ir vartotojams pateikia vis naujų staigmenų. Štai, pavyzdžiui, kai kurių Belgijos parduotuvių daržovių skyriuje stovi skeneris, padedantis išsirinkti geriausios kokybės avokadus, o Liuveno katalikiškojo universiteto tyrėjų komanda siekia įdarbinti dirbtinį intelektą (DI) kuriant naujus alaus skonius.  

Ar DI tikrai pajėgus pranokti degustatorius?

Vieno žymiausių Belgijos universiteto mokslininkų komanda tvirtina, kad iki šiol tik iš dalies buvo įmanoma išsiaiškinti, kokie skoniai, atlikus vartotojų testus, įsitvirtins rinkoje. Mat maiste yra daugybė aktyvių cheminių skonio medžiagų. Be to, skonį sudėtinga suvokti, nes pavyzdžiui, saldumas ir kartumas gali užmaskuoti vienas kitą. O kur dar poreikis nuspėti, kokio skonio iš kūrėjų tikisi visuomenė. Iki šiol šį darbą atlieka specialiai apmokyti degustatoriai, bet maisto ir gėrimų gamybos įmonėms jie brangiai kainuoja.

Naują tyrimą pradėję Liuveno karališkojo universiteto mokslininkai įsitikinę, kad DI galėtų padėti maisto gamintojams efektyviau ir ekonomiškiau patenkinti vartotojų lūkesčius.

Į mokslininkų tyrimų lauką pateko alus. Jie užfiksavo daugiau nei 200 cheminių savybių, būdingų 250 belgiško alaus skonių, kurie priklauso 22 skirtingiems alaus stiliams, tokiems kaip „Blond“, „Tripel“ ir „Lager“. Jie buvo sujungti su aprašomojo juslinio profilio duomenimis, gautais iš 16 apmokytų degustatorių grupės (pavyzdžiui, apie apynių, salyklo ir mielių aromatus), taip pat su duomenimis iš daugiau nei 180 000 vartotojų atsiliepimų, pateiktų internetinėje alaus vertinimo duomenų bazėje.

Gautas duomenų rinkinys buvo naudojamas mokyti ir išbandyti 10 modelių, kurie vėliau prognozavo vartotojų skonį ir vertinimą. Galingiausio DI metodo veiksmingumas buvo išbandytas prognozuojant, kaip modifikuoti alkoholinį ir nealkoholinį komercinį alų. Pasirodo, dirbtinio intelekto sukurtas alus degustacijose gavo geresnį testuotojų įvertinimą.

Vis tik tyrėjų komanda nėra patenkinta savo darbu, teigia, kad naudojamus modelius dar reikia tobulinti. Mat tyrimas tik dar kartą patvirtino, kad skonių koncentracija ne visada koreliuoja su jų suvokimu. Tai bene sudėtingiausias momentas ne tik degustatoriui, bet ir DI. Sukurtiems modeliams dar bus įdiegti išsamesni informacijos rinkiniai.

Nepaisant trūkumų, tyrėjai jau mato DI puikią perspektyvą maisto produktų ir gėrimų skonių kūrimo pramonėje.

Paslaugi mašina padeda išsirikti geriausią avokadą

Puikiai žinome, kaip sunku parduotuvėje išsirinkti tobulą avokadą. Tai per kietas, tai per daug sunokęs – niekada negali būti tikras, ką pamatysi perpjovęs ar pajusi paragavęs šio vaisiaus.

Prekybos centrų tinklas „Jumbo“ rado patogų sprendimą. Kai kuriose jo parduotuvėse Belgijoje galima prieiti prie specialaus rentgeno aparato, tiksliai pasakančio, kokia yra išsirinkto avokado kokybė. Tereikia jį palaikyti prieš skaitytuvą.

Aparatas patikrina cukraus, vandens bei krakmolo vertes ir, atsižvelgdamas į šią informaciją, įvertina vidinę avokado tekstūrą. Prietaiso pateiktas balas parodo, kiek prinokęs avokadas. Belgams tai tikras džiaugsmas, nes žaliuoju auksu vadinamas vaisius itin populiarus šioje šalyje, naudojamas daugelyje patiekalų: nuo šviežiai pagamintos gvakamolės iki madingų avokadų skrebučių.

Viena didžiausių pasaulyje šviežių produktų tiekimo lyderė „Hall“ taip pat atkreipė dėmesį į šį populiarų vaisių. Ji praėjusių metų rudenį Europos rinkai pasiūlė naują pusiau paruoštą produktą – įpakuotus avokadus „The Naked Avocado“. Kiekvienoje pakuotėje yra trys avokado puselės, be odelės ir kauliuko. Pakuotės apdorotos aukšto slėgio technologija (HPP), todėl ją galima laikyti šaldytuve vieną mėnesį.

Negana to, pakuotė sukurta taip, kad kiekvieną avokado pusę būtų galima išimti atskirai, taip prailginant likusio vaisiaus gyvavimo laiką.

Pasak Europos maisto saugos tarnybos (EFSA), HPP yra neterminis maisto konservavimo būdas, naikinantis mikroorganizmus, galinčius sukelti ligas arba sugadinti maistą. Proceso metu tam tikrą laiką naudojamas intensyvus spaudimas, bet jo įtaka vaisiaus skoniui, tekstūrai, išvaizdai ar maistinėms vertėms minimali.

Taip supakuotų avokadų nuo praėjusių metų rudens jau galima nusipirkti Prancūzijoje, o kitose Europos šalyse bus pristatyti šiemet.

Tyrimai rodo, kad net 34 proc. paprastų vartotojų, virėjų ir maitinimo įstaigų įsigytų avokadų patenka į šiukšlių dėžę. Įmonės vadovų įsitikinimu, naujasis produktas padės sumažinti atliekų kiekį, be to suteiks galimybę vartotojams įsigyti sunokusių, valgyti paruoštų vaisių. Tai itin patiks tiems, kas mėgsta gaminti maistą kuo greičiau ir kuo mažiau teptis rankas.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis