Ashburn -3,8 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -3,8 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Didelės ir storos vestuvės Prūsaliuose

2023/08/14


Plungė („Žemaitis“). Šeštadienį nuo pat ryto į Prūsalius suko gausus būrys svečių, atvykusių į kasmetinį Plungės rajono kaimo bendruomenių sąskrydį. Šiais metais šventę organizavusi „Liepupės“ bendruomenė iškėlė tokią puotą, kokios dar neteko niekam regėti, – surengusi „Dideles storas Prūsalių vestuves“ savo nuotakai ieškojo pačio geriausio jaunikio.

Stalų papuošimo varžytuvės

Penkiolikos aktyviausių Plungės rajono bendruomenių nariai, susirinkę į Prūsalius, nuo ankstyvo ryto kibo į stalų puošimo bei serviravimo darbus. Nuo gausių suneštinių vaišių net akys raibo: ant stalų plaukė gardžiausi tortai ir pyragai, kaimiški lašiniai, sodo bei daržo gėrybės ir net išradingai papuošta kiaulės galva.

Visus atvykstančius, kaip ir pridera vestuvėse, prie vartų pasitiko muzikantai – Žlibinų kultūros centro kapela „Riviena“ su vadovu Alfredu Lučinsku priešaky.

Šventę pradėjo piršlys ir svočia. Padėkoję gausiai susirinkusiems sveteliams, netrukus jie paragino visus suklusti ir žvelgti vartų pusėn. Pro juos ne pėsčia, o pasibalnojusi plieninį žirgą, įlėkė Prūsalių bendruomenės gražiausia, protingiausia ir turtingiausia mergina. Būtent dėl jos į puotą susirinkusiems būsimiems jaunikiams teko kaip reikiant pasistengti, ne vieną prakaito lašelį išlieti, kad tik užkariautų prūsališkės širdį.

O jau kokių jaunikių būta: vieni atvyko dviračiais, kiti vežimu įriedėjo ar pėsti atkulniavo. Būsimajai nuotakai teko nemenkas iššūkis, nes bernai – vienas už kitą geresni, turtingesni, gražesni ir iškalbingesni. Pasitaikė ir tokių narsuolių, kurie bandė mergelę apsukti aplink pirštą, meiliais žodeliais suvilioti ir pavogti.

Kad piršlybos vyktų sklandžiai ir jaunosios anksčiau laiko niekas neišsivežtų, akylai stebėjo bei vaišių stalus, jaunikių išmonę ir vikrumą vertino atsakinga komisija: Plungės rajono bendruomenių asociacijos „Plungės kraštas“ pirmininkė Rima Jokubauskienė, Prūsalių kaimo bendruomenės „Liepupė“ pirmininkė Roma Žilinskienė, europarlamentaro Broniaus Ropės padėjėja Daiva Puplauskienė, „Žemaičio“ apžvalgininkas Rimantas Gentvilas ir Savivaldybės tarybos narys Mindaugas Kaunas.

Senosios vestuvių tradicijos

Piršlienė susirinkusiesiems priminė senuosius piršlybų papročius, kada iki vestuvių likus apie dvidešimt dienų, piršlys ir jaunikis, pasikinkę ristūnus žirgus ir įsėdę į patį geriausią vežimą, išsiruošdavo kelionėn.

Į būsimosios jaunosios paieškas piršlys kaip svarbiausią atributą veždavosi „miškinės“ buteliuką, užkimštą rūtomis. Sulaukus tokių svečių stalas būdavo padengiamas balta staltiese ir ant jo padedamas minėtas butelaitis – jeigu mergina sutinka tekėti, savo sutikimą patvirtina atkimšdama jį. Tada tarp piršlio ir merginos tėvų prasideda derybos. Po oficialių piršlybų į kaimą išsiunčiami šaukliai, kuriems patikėdavo į būsimą puotą sukviesti visus kaimo gyventojus.

O kokios vestuvės be mergvakario ar bernvakario?! Jaunos merginos ir bernai susirinkdavo pirtyje, eidavo šokti, dainuoti, merginos – pinti rūtų vainikėlių.

Įvairiais papročiais būdavo apipintos ir pačios tuoktuvės. Jaunavedžių lova būdavo paklojama naujais lininiais patalais, po pagalve pakišamas duonos gabaliukas – sėkmės ir gausos simbolis, o ant lovos paguldoma lėlė – vaisingumo ženklas.

Šventės dalyviai akis traukė ne tik stalų puošimu, bet ir ryškiais aprėdais.

Sveikinimai ir padėkos

O kokios vestuvės be svečių. Pirmoji susirinkusiuosius pasveikino Plungės rajono bendruomenių sąjungos pirmininkė R. Jokubauskienė. Ji džiaugėsi matydama tokį pulką linksmai ir aktyviai laiką leidžiančių žmonių.

„Varkalių bendruomenė buvo pirmieji, kurie surengė rajono bendruomenių sąskrydį. Labai smagu matyti, kaip ši šventė išaugo ir spėjo tapti tradicine. Noriu pasveikinti kiekvieną bendruomenę ir visus jų narius už pastangas, aktyvią veiklą, nuoširdumą ir bendruomeniškumą. Kiekvienam linkiu smagiai praleisti laiką ir išrinkti patį šauniausią jaunikį“, – linkėjo R. Jokubauskienė.

Na, o sąskrydyje apsilankęs meras Audrius Klišonis liko sužavėtas, kad į jaunikio paieškas atvyko tiek daug pasipuošusių svečių. Anot mero, jaunikiai – vienas už kitą įspūdingesni, tad mergelei reikės gerai pasukti galvą, kad išsirinktų patį geriausią.

A. Klišonis atskirai padėkojo ir patiems aktyviausiems bendruomenių lyderiams. Už Gegrėnų bendruomenės atgaivinimą dėkota jos pirmininkui Donatui Kakčiui, už greitą ir verslų įsiliejimą į Glaudžių bendruomenės „Dvarkiemis“ gyvenimą – jos pirmininkei Irmai Kvizikevičienei. Už socialinę partnerystę su bendruomenėms padėka įteikta Plungės skautams ir jų vadovui Žydrūnui Pilitauskui.

Į vestuvių puotą atvykęs Seimo narys Jonas Varkalys dėkojo visoms 24-ioms rajono bendruomenėms, o padėkos raštais už aktyvų visuomeninį darbą savam kraštui, neišsenkančią energiją, optimizmą ir gebėjimą suburti bendrai veiklai pagerbė Šateikių bendruomenės pirmininkę Mildą Ripkauskienę, Grumblių seniūnaitijos bendruomenės „Varnakalnis“ narei, Žlibinų kultūros centro direktorei Alinai Bružienei.

Kokia šventė be linksmybių

Po sveikinimų ir padėkų atėjo metas linksmybėms, o jų tą dieną Prūsaliuose tikrai netrūko.

Pasidalinę į komandas, vieni dalyviai įsitraukė į Plungės skautų organizuotą žaidimą „Chaosas“, patys protingiausi varžėsi „veseliniame“ protų mūšyje, kurį parengė R. Gentvilas, o patys gražiausi liko prie ketureilių kūrybos.

Be to, visi kviesti apžiūrėti Plungės viešosios bibliotekos surengtą fotografijų parodą, akį traukiančius retro automobilius, sudalyvauti audimo edukacijoje. O patys mažiausieji iki soties galėjo dūkti batutuose, ragauti įvairių gardumynų, pajodinėti su arkliukais bei pasimėgauti putų šou.

Azartiškieji svečiai, nepagailėję penkių eurų, galėjo savo sėkmę išbandyti loterijoje ir laimėti įvairių prizų, tarp kurių buvo elektrinis paspirtukas, kavos aparatas bei naujutėlaitis dviratis.

Išrinktas laimingasis jaunikis

Pasiklausius grupės „Patruliai“, prikirtus pilnus pilvus vaišių bei skautų virtos gardžios košės, atėjo metas sužinoti, kuris iš 15-os jaunikių nugalėjo varžytuves ir papildys prūsališkių gretas.

Po atkaklių rungčių ir griežtų komisijos vertinimų, išrinktuoju tapo Babrungo seniūnijos šeimų bendruomenės „Tėviškė“ ir Glaudžių seniūnaitijos bendruomenės „Dvarkiemis“ atvežtas „importinis“ jaunikis, kitaip dar vadinamas lietuvišku gintaru iš Sakartvelo.

Sužiedavus jaunuosius, atėjo metas išsiaiškinti, kuriai bendruomenei atiteks garbė surengti sąskrydį kitąmet. Šį kartą sėkmė nusišypsojo Žlibinų bendruomenės pirmininkei Ingai Bumblauskaitei – būtent ji pagavo nuotakos mestą puokštę, tad kitąmet bendruomenės suks jau į Žlibinų pusę.

„Jaunikio iš Sakartvelo“ triumfo akimirka.

 

Lina RUIBIENĖ/ŽEMAITIS

Autorės nuotraukos

Titulinėje nuotr.: „jaunikis iš Sakartvelo“, nurungęs visus konkurentus, jaunąją išsivežė nežinoma kryptimi

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/29

Nuteisti asmenys, sukčiavę atkuriant nuosavybę į žemės sklypus

Šiaulių apylinkės teisme priimtas nuosprendis, kuriuo už sukčiavimą ir dokumentų klastojimą nuteisti asmenys baudžiamojoje byloje, susijusioje su nuosavybės teisių atkūrimu į žemės sklypus ir jų pardavimu. Po daugiau nei 5 metus trukusio te...
2023/11/29

Siūloma išimtis – kam nereikėtų atkurti suartų daugiamečių pievų?

Suartų daugiamečių pievų ir ganyklų atkurti nereikės, jeigu konkrečiam pareiškėjui nustatytas privalomas atkurti plotas yra mažesnis nei 0,5 ha. Ši išimtis leis išvengti ūkininkams ir institucijoms pernelyg didelės admi...
2023/11/29

Kvapiosios aniužės tyrimai atskleidė naudingųjų savybių lobyną

Patentuota veiklioji medžiaga iš paprasto lietuviško vienmečio augalo eterinio aliejaus Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros mokslininkus paskatino ...
2023/11/29

Ar tikrai kalti tik bebrai?

Biržai („Biržiečių žodis“). „Šilų“ medžiotojų būrelio vadovas Rolandas Kubilius nustebo gavęs Parovėjos seniūnijos seniūnės Daivos Juozaitienės raštą. Tame rašte prašoma imtis priemonių, pa&scaro...
2023/11/29

Kaip įsirengti nuosavą kompiuterinių žaidimų erdvę

Jei esate užkietėję kompiuterinių žaidimų mylėtojai, ko gero suprantate, kad atskira erdvė, kurioje nevaržomai galėtumėte žaisti įvairius žaidimus yra labai svarbi. Žaidimų kambarys gali būti puiki vieta geram laiko praleidimui su draugais, &scaro...
2023/11/29

Lietuva programai „Grūdai iš Ukrainos“ skiria 2 mln. eurų

Šiandien Vyriausybės posėdyje pritarta 2 mln. eurų įnašo skyrimui Ukrainos kartu su tarptautiniais partneriais vykdomai humanitarinei maisto programai „Grūdai iš Ukrainos“, skirtai prisidėti prie apsirūpinimo maist...
2023/11/29

VPT ir VMVT atliko ugdymo įstaigų maitinimo paslaugų sutarčių ir kokybės vertinimus

Viešojoje erdvėje kilus abejonių dėl ugdymo įstaigų įsigyjamų maitinimo paslaugų viešųjų pirkimų sąžiningumo ir skaidrumo, Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai (VMVT) atli...
2023/11/29

Daržininkė į pagalbą pasitelkė kenkėjus atbaidančius augalus

Žibutė Čiuladienė iš Elektrėnų ir jos šeima, kurdama daržą, siekė ne tik patogios ir naudingos, bet ir natūralios aplinkos, kurioje cheminių priemonių neaptiksi nė pėdsako. Pakeltose lysvėse kuo geriausiai užderėjo netgi bulvės, bra&...
2023/11/29

NMA: ūkininkams išmokėta 309 mln. eurų avansinių išmokų

Nuo spalio vidurio iki šiol ūkininkams išmokėta 309 mln. eurų avansinių išmokų už deklaruotus plotus, skaičiuoja Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA).