Ashburn +20,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +20,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Didžiausi vasaros mitai: ar telefonas iš tiesų pritraukia žaibą?

2023/08/06


Vasaros audros su žaibais – įspūdingas reginys, tačiau visi žinome, kad žaibai gali būti itin pavojingi. Visgi internete sklando daug mitų apie tai, kaip reikėtų saugotis žaibuojant.

„Nors išmanieji įrenginiai ir kiti elektriniai prietaisai kai kam gali pasirodyti žaibų „magnetu“, vis dėlto, reikėtų žinoti, kad daugelį jų yra saugu naudoti. Svarbu atskirti, kurie iš jų yra saugūs, nuo ko tai priklauso, ir kaip turėtumėte elgtis, kad tikimybę patirti elektros iškrovą sumažintumėte iki minimumo“, – sako išmaniųjų įrenginių ekspertas Andrius Archangelskis.

Mitas: mobilieji telefonai pritraukia žaibą

Nors šiuolaikiniai išmanieji telefonai gali atrodyti itin galingi dėl savo universalumo, greičio ir daugybės funkcijų, vis tik, tai yra mažos galios įrenginiai, neturintys savybių, galinčių pritraukti žaibą. Todėl audros metu būnant lauke, nėra būtinybės išmanųjį išjungti ar paslėpti kuprinės dugne.

„Rizika būti nutrenktam žaibo padidėja audros metu esant atviroje, aukštoje vietoje, šalia vandens, didelių metalinių konstrukcijų ar medžių. Objekto aukštis, smaila forma ir elektros pralaidumas yra pagrindiniai veiksniai, lemiantys, kur trenks žaibas“, – aiškina A. Archangelskis.

Anot jo, netgi pavojingiau audros metu su savimi neturėti išmaniojo telefono, nes tokiu atveju negalėsite paskambinti ir iškviesti pagalbos, susidūrus su elektros iškrova ar kitais pavojais.

Mitas: namuose atsargumo priemonių nereikia

Saugiausia vieta praleisti audrą su žaibais – namai. Visgi net ir esant uždaroje patalpoje, reikėtų vengti visko, kas praleidžia elektrą – nesinaudoti laidiniu telefonu ar kitais elektros prietaisais. Todėl, norint apsisaugoti nuo elektros iškrovos ar trumpojo jungimo, svarbu išjungti visus prietaisus iš elektros lizdo.

„Nereikėtų laukti, kol audra įsisiautės ir tik tuomet iš elektros lizdo išjungti elektronikos prietaisus. Geriausia tai padaryti vos tik prasidedant audrai. Jei žaibuojant paliesite elektros laidą, padidėja tikimybė patirti elektros iškrovą“, – aiškina išmaniųjų įrenginių ekspertas.

Išmaniųjų įrenginių ekspertas atkreipia dėmesį, kad mobilius įrenginius, tokius kaip išmanusis telefonas, nešiojamas ar planšetinis kompiuteris ar elektroninė skaityklė, yra saugu naudoti audros su žaibais metu, jei jie nėra prijungti prie elektros tinklo.

Mitas: automobilio padangos apsaugo nuo žaibo

Dar mokykloje sužinojome, kad guma – puikus elektros izoliatorius, neleidžiantis jai pratekėti.

Vis tik nors guminės automobilio padangos ir sumažina tikimybę būti nutrenktam žaibo, visgi, tokia rizika išlieka – kiti įrenginiai, esantys automobilyje padidina riziką būti nutrenktam.

„Jei žaibas trenkia į automobilį, metalinis jo rėmas elektros srovę nukreipia į išorę bei žemę, tačiau dalis srovės vis tiek gali tekėti per automobilio elektros sistemas ir kitus metalinius priedus – radiją, mobiliojo telefono įkroviklį, USB jungtis, GPS įrenginius, pedalus ar net vairą“, – teigia A. Archangelskis.

Dėl šios priežasties, anot eksperto, audros su žaibais metu keliaujant automobiliu, rekomenduojama sustoti kelkraštyje, išjungti automobilio variklį bei laikyti rankas ant kelių. Kelionę tęsti ar išlipti iš automobilio tampa visiškai saugu tik pasibaigus audrai.

 

Partnerio turinys

Stock nuotr.

Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Šaulių priesaika toli nuo Tėvynės: nori stiprinti Lietuvos gynybinę galią

Gegužės 24-ąją Lietuvos šaulių sąjungos gretas papildys nauji broliai ir sesės Suomijoje – Helsinkyje, LR ambasadoje, šaulio priesaiką duos mūsų tautiečiai, gyvenantys ir dirbantys šioje šalyje. Šiemet pris...
2024/05/23

Augalams vien šilumos ir drėgmės neužtenka

Pastaruoju metu daug kalbama apie labai gerą žiemkenčių būklę, ypač žieminiai rapsai alsuoja produktyvumu. Tačiau daugybė tarpusavyje susipynusių pokyčių ir veiksnių kelia naujas rizikas ir tam tikrą netikrumą. Šiuolaikinis žemės ūkis susid...
2024/05/23

171 Lietuvos įmonė gaus į 11,3 mln. eurų ES finansavimo savo eksporto galimybių gerinimui

Produkcijos pristatymui užsienio parodose ir eksportui skirtų produktų bei paslaugų sertifikavimui labai mažos, mažos ir vidutinės Vidurio bei vakarų Lietuvos įmonės siekė gauti daugiau nei 20,2 mln. eurų finansavimą. Pagal Inovacijų agentūros pas...
2024/05/23

Įprasmintas devynių kaimų atminimas

Kupiškis („Kupiškėnų mintys“). Gegužės 18 dieną neeilinis susitikimas surengtas Antašavos parapijoje. Čia rinkosi Daršiškių ir dar aštuonių aplinkinių gyvybingų ir išnykusių kaimų gyvent...
2024/05/23

Paviršinio vandens telkinių pakrančių, melioracijos griovių apsaugos juostų deklaravimas pagal 4 GAAB standartą

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) atkreipia dėmesį, kad 2024 m. gegužės 7 d. įsigaliojo Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo pakeitimas.
2024/05/23

Daržovės kibiruose: kompaktiška ir patogu

Kai kurie daržininkai bent dalį daržovių augina ne lysvėse, bet kibiruose. Juose be vargo auga pomidorai, agurkai, paprikos, braškės. Ar tikrai toks sprendimas turi pranašumų? Kokių?
2024/05/23

Šerbeto upės ir visiškai sunaikinti sodai Lenkijoje. Ar sulauksime to ir Lietuvoje?

Praėjusį sekmadienį vos per 15 minučių kruša soduose sunaikino absoliučiai visą šių metų derlių, tačiau jos pasekmės vaismedžiams bus juntamos dar kokius dvejus metus. Tai – tikras Armagedonas, sako už galvų susiėmę Lenkijos so...
2024/05/23

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąja knyga.