Ashburn +20,0 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 12 Spa 2024
Ashburn +20,0 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 12 Spa 2024

Didžiausia pasaulyje uoga – ne tik rekordinis pasiekimas, bet ir komercinė sėkmė

2024/03/16


Jau seniai įprasta kasmet rinkti sunkiausią pasaulyje moliūgą. Bet štai praėjusį rudenį šilauogių selekcijos lyderė „Costa Group“ viename iš savo ūkių Australijoje užaugino gigantišką šilauogę, kuri buvo oficialiai užregistruota Gineso pasaulio rekordų knygoje. Ji svėre 4,2 g daugiau nei prieš trejus metus taip pat Australijoje užauginta uoga.

Šis pasiekimas nėra atsitiktinis. Įmonė nuolat kuria šilauogių veisles, siekdama pagerinti uogų etaloną ir atitikti kintantiems pirkėjų lūkesčiams. Veislės ‘Eterna‘, ant kurios krūmo ir užaugo uogė rekordininkė, pasak įmonės vyresniojo sodininko Brado Hockingo, iš pat pradžių išsiskyrė itin stambiomis, traškios tekstūros ir ilgai išsilaikančiomis uogomis. Be to, ne mažiau svarbu ir tai, kad šios veislės uogos puikaus skonio.

Šilauogės buvo nuskintos 2023 m. lapkričio 13 d. „Costa Group“ uogų ūkyje Korindi mieste, Naujajame Pietų Velse. Rekordininkė svėrė 20,40 g ir buvo 39,31 mm skersmens. Ankstesnis pasaulio rekordas buvo 16,20 g sverianti uoga, 2020 m. sunokusi Vakarų Australijoje.

Įmonė vykdo visame pasaulyje pripažintą „Costa Group“ veislių gerinimo programą (VIP), kasmet sukuriančią vieną ar dvi naujas pasaulinės komercinės vertės šilauogių veisles.

Programa apima platų įmonės ūkių tinklą vidutinėse ir žemose platumose, taip pat vietovėse nuo žemos iki vidutinės vėsos, kad atrinktų ir sukurtų įvairioms auginimo sąlygoms tinkamas veisles. Ieškoma veislių, lengviau prisitaikančių prie karštesnio klimato, atsparių sausroms, kenkėjams ir ligoms.

Svarbus ne tik pats rekordas

Į australų pasiekimus sureagavęs lenkų portalas sad24 pastebi, kad ir Lenkijos rinkoje labiau paklausios stambesnės šilauogės. Už uogas, kurių skersmuo didesnis nei 16 mm, mokamos ir didesnės kainos. Selekcininkai atvirai pripažįsta, kad, atsižvelgiant į prekyboje vykstančias tendencijas, naujų veislių kūrimo programos pastaruoju metu itin daug dėmesio skiria kuo stambesnes uogas auginančioms veislėms.

Taigi Gineso pasaulio rekordų knygoje užregistruotas rekordas svarbus ne tik kaip įspūdingas vienkartinis pasiekimas, bet ir kaip galima komercinė sėkmė.

Pavyzdžiui, 2022 m. į pasaulio rekordų knygą įtrauktą sunkiausią braškę svėrė pats veislės ‘Ilan‘ kūrėjas Nir Dai. Ši Izraelyje sukurta veislė pasižymi stambesnėmis uogomis nei kitos. 289 g sverianti, 18 cm ilgio, 4 cm pločio ir 34 cm skersmens gigantė užaugo Chahi Ariel šeimos uogų ūkyje netoli Netanijos miesto centrinėje Izraelio dalyje. Įdomu tai, kad ji buvo nuskinta ir pasverta 2021 m. vasarį, tačiau į Gineso rekordų knygą, kaip sunkiausia braškė, įtraukta tik po metų. Visą šį laiką uogą ūkininkas saugojo šaldiklyje ir, nors per laiką ji kone dvigubai susitraukė, greta įprastų uogų ji atrodė įspūdingai. Ankstesnis rekordas buvo užfiksuotas 2015-aisiais Fukuokoje (Japonija), tada braškė svėrė 250 g.

Gineso rekordų knygos kūrėjai net yra sudarę sunkiausių ir didžiausių vaisių TOP5, į kurį pateko arbūzas, baklažanas, mangas, moliūgas ir jau minėta braškė iš ūkio Izraelyje.

Amerikietis Chrisas Kentas į Gineso rekordų knygą pirmą kartą pateko 2010 m., kai užaugino sunkiausią pasaulyje arbūzą. Po trijų metų jam pavyko išauginti dar vieną rekordininką – 159 kg arbūzas buvo daugiau nei 15 kartų sunkesnis už vidutinį ir 19,2 kg sunkesnis nei ankstesnis rekordas. Iki 2022 m., ki buvo sudarytas TOP5, šio rekordo niekam nebuvo pavykę sumušti. Ch. Kentas gigantą užaugino iš savo arbūzų sėklų, sukryžminęs veislę ‘291 Kent‘ su ‘274 Kentu‘.

Šie pasiekimai amerikiečiui atnešė ir nemažai finansinės naudos. Arbūzo rekordininko sėklų pakuotė su 3–4 sėklomis kainuoja iki 40 USD.

2021 m. Peterio Glazebrooko darže Jungtinėje Karalystėje užaugęs baklažanas svėrė 3,12 kg ir 60 g pralenkė ankstesnį rekordininką. O 2020 m. net 10 metų galiojusių mango rekordą (3,43 kg) sumušė 4,25 kg vaisius, sunokęs Kolumbijoje. Palyginimui, vidutinio mango svoris siekia tik 150–200 g.

Kone kasmet skelbiami nauji moliūgų rekordai. Pernai didžiausias pasaulio moliūgas svėrė 1247 kg, tai yra daugiau nei 1 t. Amerikiečių mokytojo Traviso Giengerio užaugintas moliūgas aplenkė Italijoje 2021 m. išaugintąjį, taip pat svėrusį daugiau nei toną – 1 226 kg. Italo Stefano Cutrupi moliūgo svoris buvo per 100 kartų didesnis nei įprasto. Jo plotis siekė 3,56 m, o skersmuo – 5,42 m.

Lietuva rekordų knygoje

Gineso pasaulio rekordų knygoje tikrai galima rasti ir lietuviškų pavardžių. Skaičiuojama, kad mūsų šaliai priklauso apie šešios dešimtys pasaulinių pasiekimų. Tarp rekordininkų yra ir stipriausios barzdos savininkas Antanas Kontrimas, sunkumų kilnotojas Žydrūnas Savickas, net užfiksuotas Prezidentas Valdas Adamkus, kaip trumpiausiai iki rinkimų šalyje gyvenęs ir tapęs prezidentu.

Deja, išskirtinio svorio ir dydžio sodo bei daržo gėrybėmis Lietuva kol kas nėra nustebinusi pasaulio. Bet tikriausiai „Costa Group“ selekcininkai teisūs teigdami, kad kokybė ir skonis išlieka svarbiausi prioritetai renkantis ir kuriant naujas veisles.

 

ŪP portalo informacija

ŪP redakcijos archyvo nuotr.

Dalintis