Pirmąjį metų mėnesį Biuro budintys koordinatoriai iš trijų Regioninių donorystės paslaugų koordinavimo centrų sulaukė 11 pranešimų apie potencialius donorus. 8 šeimos, priėmusios netektį, sutiko savo mirusio artimojo organus dovanoti transplantacijai.
„Apima didžiulis pasididžiavimas mūsų žmonėmis – per pirmąjį šių metų mėnesį artimųjų atsisakymas donorystei tesiekė vos 20 procentų, nors įprastai šis rodiklis sudaro 38 procentus. Atlikus visus medicininius tyrimus 6 donorai tapo efektyviais, t. y. buvo paimtas nors vienas organas ir / ar audinys transplantacijai pacientams. Tylus apkabinimas, nebyli užuojauta ir nuoširdus ačiū mirusių donorų artimiesiems. Ačiū už neįkainojamas dovanas kitiems. Donorų, jų artimųjų empatijos ir medikų profesionalumo dėka dviejuose Lietuvos transplantacijos centruose, LSMUL (Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje) Kauno klinikose ir VUL (Vilniaus universiteto ligoninėje) Santaros klinikose šių metų sausio mėnesį jau atlikta 15 audinių ir organų transplantacijų: 11 inkstų ir 2 kepenų. Audinių recipientams buvo atliktos 2 ragenų transplantacijos. Visos šios transplantacijos suteikė viltį pasveikti ir gyventi“, – pasakoja NTB vadovė Audronė Būziuvienė.
Transplantacijų laukiantys recipientai jau žino apie pavėžėjimo paslaugą ir vis aktyviau ja naudojasi. Vien per sausio mėnesį ja pasinaudota 17 kartų.
Palyginimui, nuo praėjusių metų liepos, kai ši paslauga buvo pradėta teikti visoje Lietuvoje, iki metų pabaigos ja pasinaudota 44 kartus.
„Pavėžėjimo paslauga gali pasinaudoti visi organų transplantacijos laukiantys recipientai Lietuvoje, gavę kvietimą atvykti į vieną iš transplantacijos centrų – LSMUL Kauno ar Vilniaus Santaros klinikose. Paslauga teikiama tiek vykstant į transplantacijos centrą, tiek grįžtant iš jo. Paprastai tariant, jei pacientas kviečiamas į inkstų transplantaciją, jis gali naudotis pavėžėjimo paslauga tiek atvykimui, tiek grįžimui namo po ištyrimo – net jei transplantacija neatliekama“, – priduria NTB vadovė Audronė Būziuvienė.
Organų transplantacijos laukiantiems recipientams dėl šios paslaugos gavimo iš anksto registruotis nereikia. Visą informaciją apie pavėžėjimą suteikia ir paslaugą užsako į transplantacijos centrą recipientą kviečiantis gydytojas.
Donorystės ir transplantacijos gyvybės ratas sėkmingai sukasi, kai jam pritaria visuomenė. Tad apie organų donorystę turime kalbėtis – šeimose, mokyklose, bendruomenėse įvairiomis formomis.
Sausio mėnesį Biuro specialistai mokiniams vedė jau aštuonias pamokas apie organų donorystę, kvietė diskutuoti, atsakinėjo į klausimus.
Taip pat sausio viduryje finišavo tradicinis 5-10 klasių moksleivių piešinių konkursas tema Tieskime tiltus gyvenimui, kuriame dalyvavo 347 mokiniai iš 48 Lietuvos mokymosi įstaigų.
Dėkojame visiems dalyviams ir jų mokytojams, ypač patiems aktyviausiems iš Radviliškio Vinco Kudirkos, Raseinių Šaltinio, Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto progimnazijų bei Panevėžio r. Velžio, Tauragės Versmės ir Panevėžio Juozo Miltinio gimnazijų.
Nugalėtojų darbai jau eksponuojami NTB svetainėje ir „Facebook“ paskyroje, o balandžio mėnesį bus pristatyti LR Seime bei visus metus keliaus per Lietuvos miestus. O diplomai, padėkos ir atminimo dovanėlės kiekvienam dalyviui bus išsiųstos jau kitą savaitę.
Nors Lietuvoje yra beveik 50 tūkst. žmonių, išreiškusių pritarimą organų ir audinių donorystei bei užpildžiusių sutikimo formą Donoro kortelei gauti, apie šį apsisprendimą turi žinoti ir artimieji – skirkime laiko šiam pokalbiui, kuris kažkam gali išgelbėti gyvybę ar pagerinti gyvenimo kokybę.
Šiuo metu organų ir audinių transplantacijų Lietuvoje laukia beveik 450 žmonių. Tame tarpe: 123 – inksto, 53 – širdies, 3 – plaučių, 2 – širdies-plaučių komplekso, 1 - kasos-inksto komplekso, 85 – kepenų, 181 – ragenų transplantacijos. Iš jų – 19 vaikų. Taip pat 230 recipientų laukia kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijos.
Pritarimas audinių, ląstelių ir organų donorystei nieko nekainuoja, bet gali padovanoti neįkainojamą dovaną – gyvenimą 7-iems transplantacijos laukiantiems žmonėms.
Kviečiame pritarti organų donorystei – tai galite padaryti užpildydami prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinė“ ar „Gintarinė“ vaistinėje.
Kviečiame prisijungti prie kamieninių kraujodaros ląstelių donorystės – daugiau informacijos apie tai rasite bukgeras.lt svetainėje.
Nacionalinio transplantacijos biuro informacija