Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024
Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024

Dirbtinių klubo sąnarių kompensavimo tvarka diskriminuoja vyresnius pacientus

2023/06/08


Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė nustatė, kad standartinių mechaninio tvirtinimo dirbtinių sąnarių kompensavimo tvarka yra diskriminuojanti – ja pažeidžiamos vyresnių nei 65 metų amžiaus pacientų teisės.

Vyresniems – mažesnis pasirinkimas

Tyrimą kontrolierė pradėjo gavusi 67-erių metų amžiaus gyventojo skundą. Jis serga klubo sąnarių artroze ir jam reikalingas abiejų sąnarių keitimas. Pasak pareiškėjo, gydytojas rekomendavo mechaniniu būdu tvirtinamus endoprotezus. Kadangi pareiškėjas yra vyresnis nei 65 metų amžiaus, už šiuos protezus turėtų susimokėti pats (jam būtų skirta nedidelė kompensacija, tačiau jos nepakanka).

Sąnarių endoprotezavimo ir išlaidų sąnarių endoprotezams įsigyti kompensavimo tvarkos apraše įtvirtinta, kad nemokami mechaninio tvirtinimo sąnarių endoprotezai gali būti implantuojami tik asmenims, į eilę įtrauktiems iki jiems sukanka 65 metai. Vyresniems pacientams ir pacientėms visiškai kompensuojami tik cementinio tvirtinimo sąnario endoprotezai.

Sąnario endoprotezai (dirbtiniai implantai, pakeičiantys natūralius sąnarius) pagal tvirtinimo būdą skirstomi į cementinio, mechaninio ir mišraus tvirtinimo. Koks implantas tinkamiausias pacientams ir pacientėms, nustato gydytoja(s). Jaunesniems nei 65 metų amžiaus asmenims visiškai kompensuojami ir cementinio, ir mechaninio tvirtinimo klubo sąnario implantai, vyresniems – tik cementinio.

Amžius – ne vienintelis indikatorius

Valstybinės ligonių kasos (VLK) atstovai (-ės) teigė, kad amžiaus riba parinkta atsižvelgiant į mokslinę literatūrą. Pasak jų, amžius yra vienas svarbiausių kriterijų nustatant, koks implantas tinkamiausias. Cementinio tvirtinimo implantai tinka ir blogesnės būklės kaulams, tokie endoprotezai vyresnio amžiaus asmenų sveikatai kelia mažesnę riziką. VLK atstovų (-ių) teigimu, tokia tvarka grindžiama pacientų interesų apsauga – nemokamo protezo tipas nepriklauso nuo atskirų gydytojų nuomonės.

Dar 2020 metais, tiriant panašų diskriminacijos atvejį, lygių galimybių kontrolierė kreipėsi į 4 ligoninių ekspertus (-es). Jų nuomone, paciento ar pacientės amžius gali būti vienas iš kriterijų, pagal kurį parenkamas endoprotezas, tačiau tai nėra vienintelis faktorius. Itin svarbi yra sveikatos būklė ir kaulo kokybė. Kaulų būklė, kurią tiksliai įvertinti galima tik operacijos metu, su amžiumi prastėja, tačiau tai nereiškia, kad visų vyresnio amžiaus asmenų kaulai yra vienodi. Ekspertų (-čių) teigimu, nėra tvirtų mokslinių duomenų, nuo kokio amžiaus turėtų būti implantuojamas cementinio tvirtinimo endoprotezas.

B. Sabatauskaitė atkreipia dėmesį, kad esama tvarka, kai vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys negali būti įtraukti į mechaninio tvirtinimo endoprotezo kompensavimo eilę, yra diskriminuojanti, nes neatsižvelgiama į individualią pacientų situaciją. „Automatinis nustatymas, kokio tipo implantas tinkamiausias žmogui, kelia susirūpinimą. Ar tikrai visų 64-erių ir 66-erių metų amžiaus asmenų kaulai taip stipriai skiriasi? Vyresnio amžiaus pacientams skiriami klubo sąnario endoprotezai turėtų priklausyti nuo gydytojo išvados, o ne to, ar asmuo gali įpirkti jam tinkamiausią protezą“, – sako lygių galimybių kontrolierė.

Kontrolierė kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją siūlydama nutraukti lygias galimybes pažeidžiamus veiksmus.

 

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos informacija

Istockphoto.com nuotr.

Dalintis