Columbus +17,7 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Geg 2024
Columbus +17,7 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Geg 2024

Dirvą atgaivins lubinai

2023/11/27


Pavargusiai daržo žemei atsigauti padės sideraciniai lubinai, kuriuos kuo puikiausiai kaip žaliąją trąšą galima naudoti lysvėse. Lubinai, kurių šaknys prasiskverbia ypač giliai, – vertingas maistas ir vaistas dirvožemiui.

Vertinga žalioji trąša

Laikas nuo laiko kiekvienas daržininkas susiduria su tuo, kad jo sklype mažėja auginamų kultūrų derlingumas. Tai susiję su dirvožemyje esančių maisto medžiagų mažėjimu. Išlaikyti ir padidinti natūralų dirvožemio derlingumą yra du būdai: aktyviai tręšti dirvą mineralinėmis trąšomis arba naudoti organines trąšas.

Ar bandėte kada nors savo darže naudoti sideratus – žaliąsias trąšas? O juk jos prilygsta mėšlui, poveikis jaučiamas 3–4 metus. Žalioji trąša – natūralus dirvos sanitaras, kuris praturtina dirvožemį biologiniais elementais, supurena jį, gerina struktūrą, užkerta kelią dirvožemio erozijai ir saugo nuo piktžolių plitimo. Daržovės ir vaisiai auga sveikesni, didesni ir gausiau dera.

Žaliajai trąšai dažniausiai sėjami biologinį azotą kaupiantys pupiniai augalai – siauralapiai pašariniai, siauralapiai sideraciniai lubinai, pašarinės pupos, seradėlės arba vikiai.

Zita Makniskienė, lubinai
Zita Maknickienė

Daugiausia antžeminės žaliosios masės išaugina būtent sideraciniai lubinai. Antžeminėje ir požeminėje lubinų masėje biologinio azoto sukaupiama du kartus daugiau nei kituose pupiniuose augaluose. Lubinai iš kitų pupinių augalų išsiskiria dar ir tuo, kad esant palankioms augalams vystytis sąlygoms, užaugina stiprią šaknų sistemą, kuri prasiskverbia maždaug į 2 m gylį. Jie naudoja maisto medžiagas iš gilesnių dirvos sluoksnių, šitaip viršutinį dirvos sluoksnį praturtindami maisto medžiagomis.

Kada sėti?

Lubinai gerai dera visose dirvose. Ypač veiksmingi sideraciniai lubinai lengvoje smėlio ar priesmėlio dirvoje. Gerai pakenčia pavasarines šalnas ir drėgmės trūkumą vegetacijos metu.

Sėklų norma

Lubinų, skirtų žaliajai trąšai, išsėjimo norma – apie 0,5 kg į arą, arba 50 g į kvadratinį metrą.

Lubinai gali būti sėjami nuo ankstyvo pavasario (antra ar trečia balandžio dekada) iki rugsėjo į išpurentą, pakankamai drėgną dirvą. Kad subrinktų lubinų sėklos, reikia du kartus daugiau drėgmės nei jos pačios sveria, o sudygsta maždaug per 7–10 dienų.

Priklausomai nuo augimo sąlygų, lubinai auga greitai ir sugeba nustelbti piktžoles, o praėjus 40–45 dienų nuo sėjos, lubinams suformavus ankštis, juos reikia apkasti. Šiuo vystymosi tarpsniu augalai žaliojoje masėje ir šaknyse sukaupia maksimalų biologinio azoto kiekį, daugiau sausųjų medžiagų ir dėl palankaus anglies bei azoto santykio lėčiau ardomos organinės medžiagos. Tad žaliosios masės įterpimas į dirvą padeda pamaitinti dirvožemį, pagerina dirvos truktūrą, ji tampa naudingesnė.

lubinai
Lubinų sėklos

Pasėjus sideracinius lubinus antroje vasaros pusėje, užauga ne tik nemažai žaliosios masės, bet ir gerai nustelbiamos piktžolės. Vėliau pasėti lubinai, priklausomai nuo meteorologinių sąlygų, gali nespėti užmegzti ankštelių, tuomet žalioji masė ir šaknys įterpiamos, kiek įmanoma, vėliau.

Jeigu norime pasidauginti sėklų, palikime lubinus iki brandos: sėklos subręs anksti – liepos mėnesio trečią arba rugpjūčio pirmą dešimtadienį. Nuskynę sausas ankštis, jas išlukštename ir turime sėklų kitiems metams. O dirvožemis jau savaime lieka praturtintas organine medžiaga, kuri bus puikiausias priešsėlis daržo augalams.

Lubinai – nepaprastas augalas, kuris ne tik teikia daug naudos mūsų dirvožemiui, bet ir džiugina akį savo gražiais įvairiaspalviais žiedais.

 

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro mokslo darbuotoja dr. Zita MAKNICKIENĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/05/03

Pieno gamintojai užtrenkė Žemės ūkio rūmų duris

Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacija (LVPŪA) nuo gegužės 1 d. nebėra Žemės ūkių rūmų (ŽŪR) narė. Ji, priešingai nei kitos Rūmus palikusios organizacijos, neketina papildyti nuo 2017 m. gyvuojančios Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) gretų.
2024/05/03

Verslo pradžia – dovanotas kibiras sliekų

Kiekvienas žmogus savąjį pašaukimą, teikiantį gyvenimo džiaugsmą, atranda savaip. „Sliekynės“ ūkio šeimininkei Dovilei Padūmienei tai buvo dovanotas kibiras sliekų, paskatinęs įsteigti sliekų fermą ir turėti galimybę pači...
2024/05/03

„Auga Group“ grynieji nuostoliai pernai augo daugiau nei 3 kartus iki 18,5 mln. eurų

Verslininko Kęstučio Juščiaus netiesiogiai kontroliuojama viena didžiausių Baltijos šalyse ekologiško maisto gamybos grupių „Auga Group“ pernai patyrė 18,45 mln. eurų grynųjų nuostolių – 3,4 karto daugiau nei...
2024/05/03

Išgaunantiems vandenį iš paviršinių vandens telkinių reikės mažiau leidimų

Aplinkos ministras pasirašė Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklių bei Taršos leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklių pak...
2024/05/03

Įtariamieji paminklo Merkinėje išniekinimu apklausiami Lietuvoje ir Latvijoje

Tebevykstant ikiteisminiam tyrimui, kuris buvo padėtas 2024 m. sausį, dėl Merkinėje dažais apipilto paminklo Lietuvos partizanų vadui Adolfui Ramanauskui–Vanagui, vienas iš įtariamųjų perduotas ir apklaustas Lietuvoje, o kitas - Latvi...
2024/05/03

Parduotos „Šilutės polderiai“ akcijos

Turto bankas viešojo aukciono metu už beveik 700 tūkst. eurų pardavė uždarosios akcinės bendrovės „Šilutės polderiai“ 81,02 proc. akcijų paketą.
2024/05/03

Atidarė didžiausią Lietuvoje saulės energijos parką

Gegužės 2 d. atidarytas saulės energijos parkas Molėtuose, kuris šiuo metu yra didžiausias Lietuvoje.
2024/05/03

Briuseliniai kopūstai: per skrandį į širdį

Baltagūžių kopūstų galvos lietuvių daržuose matosi iš toli, o briuselinių kopūstų lysvė – neįprastas vaizdas. Šie gana aukštus stiebus, bet gardžius miniatiūrinius kamuoliukus i&scar...
2024/05/03

Daržininkavimas Marse? Mokslininkų atlikti bandymai sėkmingi

Žmonių kolonijos Marse kol kas tik mūsų vaizduotėje ir kino filmuose. Bet mokslininkai jau eksperimentuoja, bandydami auginti daržoves, imituodami šios planetos dirvožemį. Pasirodo, jame pomidorų užderėjo beveik dvigubai daugiau nei mūsų pl...