Ashburn +15,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 5 Kov 2024
Ashburn +15,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 5 Kov 2024

Dirvą atgaivins lubinai

2023/11/27


Pavargusiai daržo žemei atsigauti padės sideraciniai lubinai, kuriuos kuo puikiausiai kaip žaliąją trąšą galima naudoti lysvėse. Lubinai, kurių šaknys prasiskverbia ypač giliai, – vertingas maistas ir vaistas dirvožemiui.

Vertinga žalioji trąša

Laikas nuo laiko kiekvienas daržininkas susiduria su tuo, kad jo sklype mažėja auginamų kultūrų derlingumas. Tai susiję su dirvožemyje esančių maisto medžiagų mažėjimu. Išlaikyti ir padidinti natūralų dirvožemio derlingumą yra du būdai: aktyviai tręšti dirvą mineralinėmis trąšomis arba naudoti organines trąšas.

Ar bandėte kada nors savo darže naudoti sideratus – žaliąsias trąšas? O juk jos prilygsta mėšlui, poveikis jaučiamas 3–4 metus. Žalioji trąša – natūralus dirvos sanitaras, kuris praturtina dirvožemį biologiniais elementais, supurena jį, gerina struktūrą, užkerta kelią dirvožemio erozijai ir saugo nuo piktžolių plitimo. Daržovės ir vaisiai auga sveikesni, didesni ir gausiau dera.

Žaliajai trąšai dažniausiai sėjami biologinį azotą kaupiantys pupiniai augalai – siauralapiai pašariniai, siauralapiai sideraciniai lubinai, pašarinės pupos, seradėlės arba vikiai.

Zita Makniskienė, lubinai
Zita Maknickienė

Daugiausia antžeminės žaliosios masės išaugina būtent sideraciniai lubinai. Antžeminėje ir požeminėje lubinų masėje biologinio azoto sukaupiama du kartus daugiau nei kituose pupiniuose augaluose. Lubinai iš kitų pupinių augalų išsiskiria dar ir tuo, kad esant palankioms augalams vystytis sąlygoms, užaugina stiprią šaknų sistemą, kuri prasiskverbia maždaug į 2 m gylį. Jie naudoja maisto medžiagas iš gilesnių dirvos sluoksnių, šitaip viršutinį dirvos sluoksnį praturtindami maisto medžiagomis.

Kada sėti?

Lubinai gerai dera visose dirvose. Ypač veiksmingi sideraciniai lubinai lengvoje smėlio ar priesmėlio dirvoje. Gerai pakenčia pavasarines šalnas ir drėgmės trūkumą vegetacijos metu.

Sėklų norma

Lubinų, skirtų žaliajai trąšai, išsėjimo norma – apie 0,5 kg į arą, arba 50 g į kvadratinį metrą.

Lubinai gali būti sėjami nuo ankstyvo pavasario (antra ar trečia balandžio dekada) iki rugsėjo į išpurentą, pakankamai drėgną dirvą. Kad subrinktų lubinų sėklos, reikia du kartus daugiau drėgmės nei jos pačios sveria, o sudygsta maždaug per 7–10 dienų.

Priklausomai nuo augimo sąlygų, lubinai auga greitai ir sugeba nustelbti piktžoles, o praėjus 40–45 dienų nuo sėjos, lubinams suformavus ankštis, juos reikia apkasti. Šiuo vystymosi tarpsniu augalai žaliojoje masėje ir šaknyse sukaupia maksimalų biologinio azoto kiekį, daugiau sausųjų medžiagų ir dėl palankaus anglies bei azoto santykio lėčiau ardomos organinės medžiagos. Tad žaliosios masės įterpimas į dirvą padeda pamaitinti dirvožemį, pagerina dirvos truktūrą, ji tampa naudingesnė.

lubinai
Lubinų sėklos

Pasėjus sideracinius lubinus antroje vasaros pusėje, užauga ne tik nemažai žaliosios masės, bet ir gerai nustelbiamos piktžolės. Vėliau pasėti lubinai, priklausomai nuo meteorologinių sąlygų, gali nespėti užmegzti ankštelių, tuomet žalioji masė ir šaknys įterpiamos, kiek įmanoma, vėliau.

Jeigu norime pasidauginti sėklų, palikime lubinus iki brandos: sėklos subręs anksti – liepos mėnesio trečią arba rugpjūčio pirmą dešimtadienį. Nuskynę sausas ankštis, jas išlukštename ir turime sėklų kitiems metams. O dirvožemis jau savaime lieka praturtintas organine medžiaga, kuri bus puikiausias priešsėlis daržo augalams.

Lubinai – nepaprastas augalas, kuris ne tik teikia daug naudos mūsų dirvožemiui, bet ir džiugina akį savo gražiais įvairiaspalviais žiedais.

 

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro mokslo darbuotoja dr. Zita MAKNICKIENĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/04

Kęstutis Girnius. AR LIETUVOS UŽSIENIO POLITIKA – VERTYBINĖ?

Lietuva pabrėžtinai skelbia vykdanti vertybinę politiką, turėdama omenyje Vakarų liberaliosios demokratijos vertybes, teikianti pirmenybę žmogaus laisvei ir teisėms bei teisingumui, rinkos ūkiu pagrįstai demokratinei santvarkai, visų gerovei ir pa...
2024/03/04

Kovas žmonių draugas ar priešas?

Kovo 4 d. minima kaip Kovarnių arba Kovų diena. Tikima, kad būtent šiomis dienomis į Lietuvą iš žiemaviečių sugrįžta kovai, taip primindami apie atėjusį pavasarį. Kovai iš tikrųjų pavasarį parskrenda netgi anksčiau nei pavasar...
2024/03/04

Nauji įtarimai dar keturiems savivaldybių tarybų nariams dėl neteisėtai pasisavintų savivaldybės lėšų

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) toliau atlieka ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti.
2024/03/04

Pirmą kartą šiais metais Lietuvoje pigo degalai, o biokuro kaina ir toliau išlieka mažiausia Baltijos šalyse

Per savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje padidėjo 2 proc., Brent naftos kaina paaugo 0,7 proc., bet biokuras atpigo dar 2,4 proc., o gamtinių dujų kaina nukrito 3,9 procento. Vidutinės degalų kainos Lietuvoje pirmą kartą šiais metais ...
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

VMVT persitvarko: atskirtos paslaugų ir kontrolės funkcijos

Pasibaigė vienas svarbiausių Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pokyčių etapų: siekiant efektyvumo ir skaidrumo, buvo pakeista Tarnybos struktūra. Ji įsigaliojo nuo 2024 metų vasario 14 dienos. Šiuo metu toliau vykdomi pert...
2024/03/04

„John Deere“ su trimis visiškai naujais modeliais 9RX traktorius perkelia į naują dimensiją

Šių metų parodoje „Commodity Classic“ Hiustone, Teksaso valstijoje (JAV), kompanija „John Deere“  pristatė galingiausią kada nors sukurtą serijinį traktorių, praplėsdama 9RX asortimentą 9RX 710, 770 ir 830 model...
2024/03/04

Kokios nemokamos pagalbos gali sulaukti klausos sutrikimų turintys pacientai?

Minint Tarptautinę klausos dieną, ligonių kasų specialistai primena, kokios sveikatos priežiūros paslaugos ir medicinos priemonės klausos sutrikimų turintiems žmonėms yra kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.&n...
2024/03/04

Finansavimo sunkumai: skolinimosi apimtys – 2016 metų lygyje

Žemės ūkio sektorių pastaruosius metus skausmingai karpo pajamų ir išlaidų žirklės, atsiradusios 2022 m. dėl karo Ukrainoje ir drastiškai augusių dujų kainų. „Finora Bank“ vyr. analitikas Vaidotas Šumskis atkreipia...