Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024


Asta RAICEVIČIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Dirvinis asiūklis – piktžolė ar vaistažolė?

2024/02/28


Net neabejoju, kad daugeliui daržininkų dirvinis asiūklis visuomet išliks piktžole, kovojant su ja daržovių lysvėje ar gėlyne, nusvyra rankos. Asiūklio stiebas nariuotas, iš kiekvieno narelio kyšo aplink išsidėsčiusios plonos šakelės, todėl augalas primena eglutę. Tai piktas augalas, iš dirvos paimantis visą drėgmę ir galintis užauginti kone metro ilgio gilyn besiskverbiančias šaknis, todėl jo taip lengvai neišrausi. Vis tik gal iš šio augalo gali būti ir naudos?

Sužinoję kai kurias naudingąsias dirvinio asiūklio (Equisetum arvense) savybes, galbūt lengva ranka į piktžolių krūvą jo neišmesite. Aromaterapijos studijos „Kvapų sode“ šeimininkė aromatologė Gražina Norvilienė ne tik domisi, bet ir naudojasi šio augalo naudingosiomis savybės ir asiūkliui taria pagiriamąjį žodį.

Kaip į Jūsų akiratį pakliuvo dirvinis asiūklis?

Augalai mano gyvenime užima labai didelę dalį. Jau seniai juos renku arbatoms, džiovintoms puokštėms, ekstraktams, distiliavimui. Kada mano akiratin pakliuvo dirvinis asiūklis? Vieną vėlyvą pavasarį apžiūrinėjau mamos dovanotą sklypą Jonavos rajone. Jis gerokai nutolęs nuo gyvenviečių, ten niekada nebuvo vykdoma žemės ūkio veikla, ten tyla ir ramybė. Netoliese esančioje pelkėje pavasarį klykauja gervės, užtvankas statosi bebrai ir auga daugybė asiūklių. Kol kas ten nėra sodybos, bet apie tai svajoju.

Gražina Norvilienė
Pasak Gražinos Norvilienės, nereikia pamiršti, kad nėra stebuklingos žolelės – mūsų sveikatą veikia įvairių priemonių visuma.

Kodėl susidomėjote būtent šiais augalais?

Pamenu, seniau raudavau juos lauk, nes mama sakydavo, kad tai baisi piktžolė. O pastaruoju metu vadovaujuosi tokia taisykle: „Jei augalas „ateina“ į mano kiemą, vadinasi, jis man reikalingas ir suteiks naudos“. Taigi, pradėjau domėtis asiūkliais.

Tikriausiai pati išbandėte asiūklio naudą?

Be daugybės jo naudingų savybių, tai puikus pagalbininkas galvos odai. Kad plaukai ir galvos oda būtų sveiki, jiems reikalingi mikroelementai, ypač cinkas, silicis, selenas. Labai daug moterų skundėsi, kad po sirgimo labai populiaria liga (COVID-19) ėmė stipriai slinkti plaukai. Asmeniškai aš to nepastebėjau, nes sirgdama padidintomis dozėmis naudojau minėtus mikroelementus.

Kad apsigintume nuo virusų, imuninei sistemai reikalinga daug įvairių vitaminų ir mikroelementų. Kai jų atsargų neužtenka, organizmas ieško kitur. Pasiima iš tų vietų, kurios nėra ypač reikšmingos išgyvenimui. Pirmiausia, atsargos paimamos iš galvos odos, nagų bei dantų. Todėl, po kurio laiko pasveikus, pradeda slinkti plaukai, lūžinėti nagai. Nes jie jaučia trūkumą tų atsargų, kurių laiku nepapildėte.

Kaip savo veikloje panaudojate naudingąsias asiūklio savybes?

Taigi, asiūklis. Koks jo rolė vaidmuo? Dirvinio asiūklio žolėje gausu alkaloidų, flavanoidų, vitamino C, karotino ir įvairių mineralų, taip reikalingų galvos odai. Kai galvos oda sveika, sveiki ir plaukai. Sumaišyta kartu su dilgėlėmis ir dar keliais ingredientais asiūklio žolė tikrai daro stebuklus. Galima pagerinti prastą galvos odos būklę.

Kaip panaudoti jo galias namų sąlygomis, ką patartumėt?

Vasaros metu reikės prisirinkti dirvinio asiūklio žolės. Svarbu neprisirinkti pavasarinių, nes tuo metu jie sporifikuoja ir nėra tinkami vaistinei žaliavai. Žolė pavėsyje gerai išdžiovinama ir sumalama iki miltelių. Tą patį padarykite su jaunomis dilgėlėmis. Padirbėjusios vieną kartą, turėsite žaliavos visiems metams.

Reikės:

  • 3 šaukštelių dilgėlių miltelių,
  • 1 šaukštelio asiūklių miltelių,
  • 1 šaukštelio aloe vera gelio,
  • 1 šaukštelio simondsijų ar kito augalinio aliejaus,
  • 10 lašelių rozmarinų eterinio aliejaus (cineolo) arba (verbenono chemotipo) (Rosmarinus officinalis ct cineole, Rosmarinus officinalis ct verbenone) arba „Ravintsara“ eterinio aliejaus (Cinnamomum camphora ct cineole).

Iš šių sudėtinių dalių pasidarome košelę. Jei trūksta drėgmės, įpilame kelis lašiukus vandens arba hidrolato. Aš naudoju asiūklių hidrolatą. Šia košele ištepame galvos odą. Ant plaukų netepame. Procesas nėra labai smagus, bet atlikti verta. Palaukime 15–20 minučių ir išplauname plaukus. Šią procedūrą kartodami kartą per savaitę, po kurio laiko tikrai pastebėsite puikių rezultatų.

Įdomu, kad iš asiūklių gaminate ir hidrolatus?

Žinoma, išbandžiau asiūklius ir distiliuoti. Labai nustebino hidrolato kvapas. Maniau bus tiesiog žolė, niekuo neypatingas kvapas, bet… jis toks švelnus, lyg su medaus poskoniu. Šiuo hidrolatu kasdien apipurškiu plaukus, jie tampa blizgūs ir švelnūs.

Plaukų sveikatai palaikyti rekomenduojama asiūklio preparatus naudoti ir į vidų (ekstrakto ar nuoviro formos). Paprastai tariant – gerti arbatą.

Po plovimo naudinga plaukus skalauti asiūklių žolės nuoviru. Galima pasigaminti ir skalavimo skystį iš asiūklių bei rozmarinų žolės su obuolių actu, vėliau jį praturtinti eteriniais aliejais, skatinančiais plaukų folikulų kraujotaką, ir turėsime puikų savo gamybos produktą.

Perskalavimui taip pat puikiai tinka asiūklių hidrolatas. Jį dar galima praturtinti rozmarinų (Rosmarinus officinalis), Ylang ylang (Cananga odorata), vetiverijų šaknų (Vetiveria zizanioides), mirų (Commiphora myrrha) eteriniais aliejais. Plaukų perskalavimas po plovimo subalansuoja pH ir uždaro plaukų žvynelius, todėl jie tampa švelnūs ir blizgantys.

Kokiomis dar naudingomis savybėmis pasižymi asiūklių preparatai?

Tyrimais įrodyta, kad šis augalas gali pagerinti lūžinėjančių nagų būklę. Asiūklių preparatai stiprina kaulus, kremzles, sausgysles ir raiščius. Taip pat jie tinka šlapimo takų ir inkstų funkcijoms gerinti, spartina sunkiųjų metalų šalinimą iš organizmo.

Žinoti galima daug, bet svarbiau kažką daryti. Taigi, nepatingėkite ir ateinančią vasarą pažoliaukite.

Tačiau nereikia pamiršti, kad nėra vienos stebuklingos žolelės, kad mūsų sveikatą veikia įvairių priemonių visuma. Jei norite turėti sveikus ir gražius plaukus, nagus, odą, turite rūpintis sveika gyvensena. Labai svarbu mityba, fizinis aktyvumas, kokybiškas miegas ir poilsis bei psichoemocinė būsena. Pasak Hipokrato, gerą žmogaus sveikatą ir savijautą lemia trys svarbūs veiksniai: subalansuota mityba, švari aplinka ir psichologinė būklė.

 

Gražinos NORVILIENĖS nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/23

Gyvulių augintojams ir pašarų gamintojams – dar vienas apynasris

Nuo kitų metų įsigaliosiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2023/1115 dėl tam tikrų su miškų naikinimu ir alinimu siejamų biržos prekių ir produktų tiekimo Europos Sąjungos (ES) rinkai bei jų eksportui iš ES, kit...
2024/04/23

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komi...
2024/04/23

Martynas Tyla. Sutvarkykime įstatymą, kad neliktų absurdiškų situacijų

Šiuo metu LR Seime svarstomi Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai, susiję su galimybe mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose prekiauti alkoholiniais gėrimais iki 15 laipsnių, nepaisant to, kokiu būdu jie yra pagaminti. Priimti pakeit...
2024/04/23

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2024

Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Žemės ūkio ministerija ir Turizmo rinkodaros asociacija kviečia Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2024.
2024/04/23

Seimas sudarė geresnes sąlygas ginkluotės gamybai Lietuvoje

Seimas priėmė Investicijų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nuspręsta sudaryti palankesnes sąlygas stambiems projektams, užtikrinantiems neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius.
2024/04/23

Reguliuojama pieno kaina. Kodėl ne?

Ūkininkai deda nemažai vilčių į Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo, vadinamąjį Pieno, įstatymą, kurio projektą Seimas paskyrė tobulinti Ekonomikos komitetui (EK). Iškelta mintis, kad pieno sek...
2024/04/23

Sužinokite, kiek institucijų dirba, kad rinkėjai gautų patikimą informaciją apie kandidatus

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje viešai paskelbtus kandidatų į Respublikos Prezidentus duomenis analizuojantys rinkėjai ne visada susimąsto, kiek tarnybų ir institucijų dirba, kad pagrindinio Lietuvos rinkimų organizatoriaus ...
2024/04/23

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...
2024/04/23

Šiandien – nacionalinių parkų ir Viešvilės rezervato gimtadieniai

Prieš 33 metus (1991 m. balandžio 23 d.) Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos nutarimu įsteigti Dzūkijos, Kuršių nerijos, Žemaitijos nacionaliniai ir Trakų istorinis nacionalinis parkai, o pirmajam Lietuvos nacionaliniam parkui su...