Columbus +0,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +0,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024

Dronais „ginkluoti“ šveicarai traukia į pievas: gelbsti žvėrių jauniklius

2024/06/13


Kasmet prasidėjus šienapjūtei nuo žemės ūkio technikos žūva šimtai laukinių žvėrių jauniklių. Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD) gegužės viduryje paskelbė „Atsakingos šienapjūtės su šalies medžiotojais” pradžią. Tai akcija apie atsakingą šienapjūtę jauniklių vedimo laikotarpiu.  LMŽD pakvietė prie akcijos prisijungti medžiotojus, kurie turi termovizorinius dronus ar tilktį darančius medžioklinius šunis, taip pat ūkininkus, kuriems rūpi, kas gyvena jų laukuose ir nori šienauti atsakingai. Įdomi ir kitų šalių patirtis. Jautrūs ir kruopštūs šveicarai skaičiuoja, kad pernai nuo ašmenų apsaugojo apie 6 tūkst. aukštoje žolėje mamų laukiančių mažylių. 

Šienaujamose Šveicarijos pievose kasmet žūva arba sužalojami šimtai jauniklių, todėl 2018 m. įkurtas „Fondation Sauvetage Faons“ (Fondijų gelbėjimo fondas) Vo kantone ėmėsi veiksmų. Kiekvieną pavasarį daugelis laukinių gyvūnų slepia savo naujagimius aukštoje žolėje nuo plėšrūnų, tačiau čia jiems kyla pavojus, kai ūkininkai pradeda šienauti pievas.

Ūkininkų prašymu 2018 m. įkurtos grupės savanoriai pakelia bepiločius orlaivius aukštai virš laukų, naudodami terminio vaizdo kameras, kad aptiktų jauniklių buvimo vietą. Tada besislepiantis jaunas gyvūnas atsargiai uždengiama medine dėže su vėliavėle viršuje, kad aiškiai matytųsi jo buvimo vieta. Pjaudami žolę, ūkininkai taip gali išvengti nemalonaus incidento ir išgelbėti mažylio gyvybę.

stirnos pievoje
Šienaudamas ūkininkas aplenkia dėže ir vėliavėle pažymėtą vietą.

Priešingai nei suaugę gyvūnai, jaunikliai nesibaido triukšmo ir, laukdami grįžtančios motinos, lieka visiškai ramūs, todėl juos ir sužeidžia žemės ūkio technika.

Pernai Šveicarijos bepiločių orlaivių asociacija „Saving Fawns“ pranešė, kad pavyko surasti ir išgelbėti dvigubai daugiau (t. y. 6 tūkst.) jauniklių nei 2022 m. Gelbėjimo operacijas ypač paskatino išaugęs apmokytų pilotų skaičius. Sausio–balandžio mėnesiais savanorių padaugėjo trečdaliu, o tai leido grupei išplėsti tiriamą plotą nuo 68 iki 86 hektarų. Beje, šveicarų ūkininkams ši paslauga yra teikiama nemokamai.

Tokioms operacijoms kruopščiai ruošiamasi iš anksto. Kartu su drono pilotu ir jo padėjėju į laukus išvažiuoja ir vietos medžiotojas. Jie dar iš vakaro apžiūri pievas, apie kurias pranešė ūkininkai, ir užprogramuoja parametrus drone. Naudojantis Google Maps žemėlapių paslauga, nustatomas tinkamas drono pradžios taškas ir pažymimos kliūtys (medžiai ar elektros stulpai).

Jauniklių paieška prasideda anksti ryte, apie 5 val., kol oras lauke vėsesnis ir žolė neįšilusi – tada terminio vaizdo kameros tiksliau fiksuoja žolėje gulintį jauniklį. Drono šiluminio vaizdo kamera fiksuoja šilumą skleidžiančias vietas, kurios monitoriuje įsižiebia kaip ryškūs raudoni taškai.

sirnos dronai
Pievoje esantys gyvūnai ekrane matomi kaip raudoni taškai.

Dėl įgimto instinkto jaunikliai būna labai ramūs ir spaudžiasi prie žemės, kai jiems kyla grėsmė. Po dviejų ar trijų gyvenimo savaičių šis instinktas išnyksta. Bet ir vyresniems jaunikliams ne visada pavyksta sėkmingai išvengti žolę pjaunančių ašmenų, nes jie vis dar pasikliauja savo geru kamufliažu ir iššoka tik tada, kai pavojus yra vos per kelis metrus.

Beje, paieška su dronu yra papildoma priemonė ir nepakeičia jau ilgiau nei 40 metų Šveicarijoje naudojamų baidymo priemonių. Šienaujamuose laukuose pakabinami plastikiniai maišeliai, kompaktiniai diskai, mirksinčios lemputės ar šluostės. Tai gąsdina jauniklių motinas ir juos išveda tariamo pavojaus zonos.

Anksčiau, prieš pradėdami šienauti, ūkininkai su lazda eidavo per pievą tikrindami, ar kur nesislepia jauniklis, tačiau toks būdas užimdavo daug laiko ir nebuvo patikimas, nes likdavo nepatikrintų ruožų. Terminio vaizdo kameras aukštai iškeliantys dronai yra daug patikimesni ir nepavojingi gyvūnams.

 

ŪP portalo informacija

DJI Enterprise vaizdo medžiagos stopkadrai

Dalintis