Ashburn +18,3 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023
Ashburn +18,3 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023

Dvispalviai pomidorai – vis naujesni ir įdomesni

2023/03/09


Visą kovą galite skirti pomidorų sėjai, bet jei nespėjote nusipirkti norimų sėklų, po mėnesio ar dviejų dairykitės mėgstamų arba dar nebandytų, skanių arba patikimų veislių daigų. O šįkart pristatome gausėjančią dvispalvių pomidorų šeimą – grožis akims ir malonumas skrandžiui!

Pomidorų kolekcionierė agronomė Vilija JUŠKEVIČIENĖ iš Prienų rajono kasmet šiltnamį atnaujina dvispalviais pomidorais, kuriems būdingas gaiviai salsvas skonis su vos juntama rūgštele, kartais primenančia egzotinius vaisius. Pašnekovė kai kuriuos jų sėja ir sodina net nesidomėdama skoniu, o vien tik dėl įspūdingesnės išvaizdos. Pasitardami su agronome, atrinkome įdomesnių ir naujesnių veislių šešetuką. Skoniai aprašyti, o retas grožis nuotraukose – štai ir atsakymas, kodėl verta juos auginti ne tik šimtinėse kolekcijose, bet ir daržininkams mėgėjams.

‘KAS 21’ – lenkų selekcininkės Kasencje sukurta aukštaūgė, vidutinio ankstyvumo antocianinių (mėlynųjų) pomidorų grupės veislė. Vaisiai labai mėsingi, V. Juškevičienės lyginami net su lašiniais, ryškaus skonio su rūgštele, ilgai nepernoksta. Minkštimas sultingas, bet tvirtas.

‘Rebel Starfighter Prime Heart’ veislės autorius – amerikietis Russ Crowe iš Vermonto. Sukurta sukryžminus veisles ‘Canadu Picasso’ ir ‘Reinhard Green Heart’. Pavadinta kosminio laivo iš filmo „Žvaigždžių karai“ garbei. Labai derlingi, aromatingi vaisiai. Galima auginti ir lauke, ir šiltnamyje.

‘Mordovian Blues’ – selekcijos naujiena, raštuota lenktomis juostelėmis, tarsi kriauklė. Veislė sukurta iš ‘Sart Roloise’ ir ‘Dirty Curty Striped’. Šiltnamyje užaugo labai aukštas augalas, viršijęs 2 m. Pomidorai plokščiai apvalūs, geltoni, su tamsiai violetiniais petukais. Minkštimas geltonas, švelnaus skonio, saldaus egzotinių vaisių aromato.

‘Scyphea’ – šią veislę V. Juškevičienė įsigijo visai nesidomėdama skoniu, tik dėl įspūdingos išvaizdos. Tai aukštaūgė, 1,7–1,8 m aukščio stiebą išauginanti veislė, raudonais, išskirtinės formos vaisiais – jie primena rifliuotas širdis su riestomis nosytėmis. Minkštimas tvirtas, bet nesausas, saldus su švelnia rūgštele. Pavadinimas kilęs nuo senovės skifų civilizacijos.

‘Zapotec Brown Flesh’ – veislė, kilusi iš Meksikos. Ji pavadinta indėnų civilizacijos, klestėjusios Oachakos slėnyje, vardu. Pomidorai dideli, 150–350 g svorio, kekėse po 4 vaisius, plokščiai apvalūs, smarkiai gofruoti, nepaprastai gražios tamsiai vyšninės spalvos. Sultys labai tamsios, skonis puikus, ryškus, primenantis tradicinio pomidoro – saldokas, bet su rūgštele.

‘Blue Pear’ – vidutinio ankstyvumo ukrainiečio Ruslano Duchovo išvesta veislė, tinkama auginti tiek lauke, tiek šiltnamyje. V. Juškevičienės šiltnamyje užaugo apie 1,7–1,8 m aukščio (lauke būtų žemesni). Pomidorai nestambūs, kriaušės formos, tvirti, transportabilūs, beveik juodos spalvos su raudona dėme centre. Minkštimas tvirtas, raudonas, saldus, aromatingas. Tinka vartoti šviežius arba konservuoti.

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Vilijos Juškevičienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/03/22

Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama ...
2023/03/22

Klaipėdos ir Kretingos rajonuose pareigūnai aptiko nelegalų tabako fabriką

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos policijos pareigūnais ir Klaipėdos apygardos prokuratūra, Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir sandėlį. Sulaikyta 11 asmenų – Lietuv...
2023/03/22

Juodalksnio bandomųjų želdinių matavimas

Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai kasmet matuoja ir vertina miško medžių palikuonių bandomuosius želdinius.  
2023/03/22

Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesnių šiltnamių savininkai. Paulius Astrauskas sako, kad m...
2023/03/22

Siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja Pieno įstatymo projekto pakeitimus, siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Esminė nuostata – atsisakyti žalio ...
2023/03/22

Trąšas naudokime atsakingai

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) akcentuoja, kad trąšas į žemę reikia berti saikingai, atsakingai ir laikantis gamintojų rekomendacijų arba tręšimo grafiko. Taip pat ūkininkams primena, kad galima naudoti tik į Identifikavimo...
2023/03/22

Europos Komisija pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus

Šiandien Europos Komisija (EK) pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus. Šis pasiūlymas suteiks vartotojams daugiau aiškumo, jie galės būti tikresni, kad tai...
2023/03/22

Lietuvos ir Jungtinės Karalystės žemės ūkio ministrai vienija pastangas dėl Ukrainos ir skatina šalių bendradarbiavimą

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko susitikime su Jungtinės Karalystės maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministru Marku Spenceriu Londone aptartos Europos Sąjungos sankcijos Rusijai, prekyba kalio trąšomis ir kiti svarbūs klausimai.
2023/03/22

Neplaninis patikrinimas UAB „Ekologistika“

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) šiuo metu atlieka neplaninį UAB ,,Ekologistika“ patikrinimą dėl aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymosi. Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad įmonė per kelis metus...