Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Efektyvus grūdų džiovinimas: pasirinkimas tarp klasikinės džiovyklos ir džiovinimo bokšto

2024/01/25


Grūdų derliaus kokybei svarbios tinkamos džiovinimo ir laikymo sąlygos, todėl augalininkystės ūkių savininkai didelį dėmesį skiria grūdų džiovinimo sistemos pasirinkimui. Pastaraisiais metais vis dažniau vietoje įprasto varianto – džiovykla su grūdų bokštu – pasirenkamas grūdus džiovinantis bokštas. Kokie džiovinančių bokštų privalumai lyginant su atskirai įrengiama sistema džiovykla–bokštas?

Teiraujamės grūdų įrangos projektų vadovo Tado Juškos, atstovaujančio UAB „Dotnuva Baltic“, kuri rinkoje gerai žinoma kaip profesionalių įvairaus tipo ir apimties grūdų įrangos objektų diegimo įmonė.

Ilgametę patirtį turintis grūdų įrangos specialistas T. Juška pastebi, kad ūkiai vis dažniau konsultuojasi dėl grūdų džiovinimo bokštų, ir akcentuoja keletą šio sprendimo pranašumų.

UAB Dotnuva Baltic, Tadas Juška

5 „taip“ renkantis grūdų bokštą

  • Viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl ūkiai renkasi būtent džiovinimo bokštus yra ta, kad džiovinimo procesui valdyti nereikalingas operatorius, nes jį pakeičia valdiklis, kurio pagalba galima nustatyti džiovinimo parametrus ir greitį. Ūkio savininkai ir darbuotojai gali skirti daugiau laiko kitiems darbams ūkyje. Taip efektyviau išnaudojamas laikas ir gaunama didesnė ekonominė nauda.
  • Kitas svarbus aspektas – džiovinimo procesas vyksta žemoje temperatūroje, todėl nėra pavojaus, kad grūdai įkais iki kritinio, grūdų kokybei galinčio pakenkti, lygio.
  • Saugojimo laikotarpiu galingu ventiliatoriumi ir valdikliu grūdai atvėsinami greičiau. Operatoriui pasirinkus atvėsinimo programą, kai oro sąlygos palankios, valdiklis automatiškai įjungia ventiliatorių, o jeigu aplinkos oras per šiltas arba per drėgnas, jį išjungia. Greitai atvėsinant grūdus, sumažėja vabalų, pelėsių ir kitų kenkėjų atsiradimo rizika.
  • Nepriklausomai nuo grūdų drėgnumo, jie iš priėmimo įrengimų į grūdų bokštą pakraunami greičiau. Tai užtikrina efektyvų darbo tempą ir sutrumpina laukimui skirtą laiką.
  • Džiovinimo bokštui įrengti reikia mažiau ploto nei atskirai sumontuoti grūdų laikymo bokšto ir džiovyklos sistemą. Ūkiams, kurie siekia optimaliai panaudoti turimą žemės plotą, šis aspektas itin svarbus. Grūdų džiovinimo bokšte vienu metu gali būti džiovinamas didelis grūdų kiekis – jis ir džiovykla, ir talpykla vienu metu. Tai suteikia lankstumo ir leidžia efektyviau valdyti ūkio procesus.
Dotnuva Baltic, sistema džiovykla–bokštas
Atskirai įrengti bokštas ir grūdų džiovykla.

Priimant sprendimą svarbūs individualūs poreikiai

Vis dėlto T. Juška pabrėžia, kad renkantis tarp džiovinimo bokšto ir klasikinės džiovyklos–bokšto sistemos, svarbu atsižvelgti į individualius ūkio poreikius ir paskaičiuoti ilgalaikės investicijos pelningumą. Patariama grūdų laikymo ir džiovinimo sprendimą pasirinkti atidžiai įvertinus technologiją ir alternatyvius variantus.

„Dotnuva Baltic“ grūdų įrangos specialistai suteikia profesionalias konsultacijas ir pataria, koks šiuolaikiškas sprendimas ūkiui tinka. Grūdų laikymo ir džiovinimo objektai įgyvendinami „nuo objekto iki rakto“ principu.

Kontaktai pasiteiravimui +370 620 35571, tadas.juska@dotnuvabaltic.lt

 

Partnerio turinys

Titulinėje nuotr. – Grūdų džiovinimo bokštas.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...
2024/04/25

Darbštūs žemaičiai po išbandymų nepasidavė

Šilalės r. Burkėnų k. ūkininkaujančių Loretos ir Vytauto Šacauskų ūkininkavimo patirtį bene geriausiai apibūdintų žinomas posakis – kai užsidaro durys, atsiveria langas. Susidūrę su sunkumais, užsispyrę darbštūs žemaičia...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...