Kaunas +20,7 °C Mažai debesuota
Antradienis, 20 Geg 2025
Kaunas +20,7 °C Mažai debesuota
Antradienis, 20 Geg 2025

123rf nuotr.

EFSA: afrikinio kiaulių maro epidemija Europoje galimai slūgsta

2025/05/20


Remiantis šią savaitę paskelbta naujausia EFSA metine epidemiologine ataskaita, praėjusiais metais afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkių naminių kiaulių populiacijoje Europos Sąjungoje (ES), palyginti su 2023 m., sumažėjo 83 proc.: nuo 1 929 iki 333. Šį sumažėjimą daugiausia lėmė mažesnis protrūkių skaičius Rumunijoje ir Kroatijoje . Pernai registruotas mažiausias metinis bendras protrūkių skaičius ES nuo 2017 m.

Ataskaitoje taip pat atskleidžiama, kad su AKM susiduriančių ES valstybių narių skaičius pirmą kartą nuo 2014 m. sumažėjo nuo 14 iki 13.

Pernai AKM buvo protrūkių naminių kiaulių ir / arba šernų populaicijose 14 valstybių narių. Čekija, Estija, Vengrija ir Švedija pranešė apie AKM protrūkius tik tarp šernų; o Bulgarija, Kroatija, Vokietija, Graikija, Italija, Latvija, Lietuva, Lenkija, Rumunija ir Slovakija – apie protrūkius tiek tarp šernų, tiek tarp naminių kiaulių. Pažymėtina, kad Švedija 2024 m. rugsėjį atgavo AKM neužkrėstos šalies statusą. Taigi 2024 m. pabaigoje iš viso 13 valstybių narių vis dar buvo paveiktos.

Europoje ne ES šalyse 2024 m. apie AKM protrūkius pranešė septynios šalys: Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Moldova, Juodkalnija, Šiaurės Makedonija, Serbija ir Ukraina.

Nė viena nauja šalis nepranešė apie užsikrėtimo AKM atvejus.

Apskritai dauguma valstybių narių nukentėjo nuo pavienių AKM protrūkių, o Rumunijai teko 66 proc. visų ES protrūkių. Dauguma protrūkių (78 proc.) įvyko ūkiuose, kuriose buvo mažiau nei 100 kiaulių.

Protrūkių skaičius šernuose išliko stabilus nuo 2022 m. EFSA metinėje ataskaitoje nurodoma, kad apie 30 proc. visų šernų protrūkių pranešė Lenkija.

Pagal atliekamą stebėsenos programą 2024 m. paveiktos valstybės narės išanalizavo vis daugiau naminių kiaulių mėginių. Šios rūšies priežiūrą sudaro įtariamų ligos atvejų tyrimas, kurio metu nustatoma apie 80 proc. AKM protrūkių tarp naminių kiaulių ir 70 proc. šernų protrūkių ES.

EFSA mokslininkai rekomenduoja paveiktoms valstybėms narėms toliau tęsti pasyvią stebėseną. Jie taip pat rekomenduoja rizikos zonose ir rizikos laikotarpiais sistemingai imti nugaišusių kiaulių mėginius, taip užtikrinant ankstyvą ligos nustatymą.

 

Parengė ŪP portalas

Dalintis