Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Egzotikos kampelis – tarsi tolimos kelionės tęsinys

2023/10/06


Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė puoselėja ne tik muziejaus Žiemos sodą, bet ir namuose žaliuojantį egzotiškų augalų kampelį. Dauguma jų vasaroti perkeliami į kiemą, sodą. O sugrįžusi iš atostogų šiltuose kraštuose, žvelgdama į juos, tarsi pratęsia kelionės įspūdžius.

Užbūrė figų kvapai

Savo namuose žaliąjį kampelį J. Tertelienė pradėjo kurti nuo kaktusų, vėliau daugumą jų pakeitė žydintys augalai, o paskui susidomėjo egzotiškais augalais, nokinančiais vaisius. Nuo pirmųjų kelionių su šeima į Kroatiją, kurios kartojasi pastaruosius penkerius metus, namuose pirmiausia įkurdinti rozmarinai ir figos.

egzotiniai augalai, figos, granatmedis
Jurgitos Tertelienės namai alsuoja šiltųjų kraštų dvelksmu.

„Kai gyvenome Kroatijoje, apartamentuose, mus pakerėjo švelniai saldūs figų kvapai, – prisimena Jurgita. – Ilgai nesupratome, iš kur sklinda tas malonus kvapas, kol nepamatėme figų vaisių ir nepriėjome artyn. Kai grįžau namo, iškart įsigijau figą iš Kretingos prekyvietės lauko aikštelės. Ir nuo to laiko, kai kaskart grįžtame iš tolimos kelionės, mūsų figos kvapai tarsi pratęsia ją, tarsi vis dar būtume Kroatijoje. Ir mums su vyru Nerijumi, ir vaikams jie labai patinka.“

Šios šeimos egzotiniai augalai – figa, granatmedis, du alyvmedžiai ir trys rozmarinai – vasaroja lauke. Kai atvėsta oras, figa ir granatmedis keliauja namo į verandą, kartu su jais ir vis dar sunkiame vazone kilnojamas lauramedis. O štai rozmarinai žiemoja nešildomoje vasarinėje patalpoje, kurioje pakankamai šviesu.

figa
Figos vaisiai svaigina egzotiškais kvapais.

Figos, anot J. Tertelienės, – nors greitai augantys, bet įnoringi augalai: jų vaisių paragavome tik vienais metais. Žiemą jas laikome šviesioje, bet nešildomoje patalpoje. Pavasarį jos užmezga vaisius ir pradeda auginti lapus, bet išnešus į balkoną „sustresuoja“ ir vaisus numeta. Vėliau užmezga naujų, bet jau nebespėja sunokinti iki galo. Vis dėlto Jurgitai ne tai svarbiausia: figos šiuose namuose auginamos dėl kvapo. Malonu gerti kavą, kai jų dvelksmas tarsi švelniai svaigina, ramina.

Rozmarinų lapeliais gardžiuojasi ištisus metus

Pirmasis rozmarinas į Tertelių namus atkeliavo iš Kroatijos gėlių parduotuvės, tačiau nei pats augalas, nei jo augimas niekuo nesiskiria nuo pirktųjų Kretingoje. Žydintis augalas puošia ir kvėpina namus, tačiau lapeliai skainiojami ištisus namus. Jurgita daugiausia rozmarinus naudoja marinuodama ir kepdama įvairius patiekalus.

rozmarinas
Rozmarinas – ir prieskonis, ir puošmena.

Šis augalas nebijo pirmųjų šalčių, lauke gali ilgokai išsilaikyti specialiuose vazonuose, padedančiuose išlaikyti šilumą. Žemei ima vieną dalį komposto, kitą – juodžemio iš daržo, dar įpila vermikulito bei polistirolio granulių. Pats vazonas didelis, 40–50 cm aukščio, 40 cm pločio. Laistydama tris vazonus, pašnekovė supila 10 litrų vandens, nors Viduržemio jūros augalai  perdžiūti nebijo.

Lauramedis šiuose namuose – taip pat ne vien dėl grožio: namuose žaliuojantys lapeliai daug aromatingesni negu pirktiniai.

Alyvmedžiai ir granatmedžiai – žalia puošmena

Nors alyvmedžiai ir subrandina alyvuoges, jų maistui kretingiškiai nenaudoja, tik grožisi pilkšvai žaliais lapeliais. Jurgita net nežinotų, kaip tuos vaisius apdoroti, o dėl 10–20 alyvuogių to daryti nė neverta. Bet smagu stebėti, kaip auga užmegztos uogos. Vienas augalas skiepytas ir auga ant koto, o kitas auga krūmu.

lauramedis
Lauro lapeliai ant nuosavo medelio.

Granatmedis jau 9 metus šią šeimą džiugina ryškiai oranžiniais žiedais. Sunokę vaisiai nebūna nei saldūs, nei skanūs. Jį taip pat augina dėl grožio, o ne dėl vaisių.

Tokius šilumamėgius augalus namuose turėti ekonomiška, nes jie daugiamečiai, nereikia kasmet pirkti vienmečių gėlių balkonui pasipuošti.

 

Jurgitos TERTELIENĖS nuotraukos

Titulinėje nuoutr. – Granatmedis džiugina oranžiniais žiedais.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...