Ashburn +22,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +22,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

EK nustatė didžiausias leidžiamas THC koncentracijas kanapių sėklose ir iš jų pagamintuose produktuose

2023/03/13


Sparčiai populiarėjant ir plečiantis pluoštinių kanapių produktų asortimentui bei siekiant užtikrinti aukštą žmonių sveikatos apsaugos lygį, Europos Komisija 2022 m. rugpjūčio 11 d. Komisijos reglamente 2022/1393 nustatė didžiausias leidžiamas THC koncentracijas kanapių sėklose ir iš kanapių sėklų pagamintuose maisto produktuose. Reglamentas įsigaliojo nuo šių metų sausio.

Kanapių sėklose, maltose kanapių sėklose, kanapių sėklose, iš kurių (iš dalies) pašalinti riebalai ir kanapių sėklų aliejuje nustatytos didžiausios leidžiamos THC koncentracijos pateikiamos lentelėje.

THC – kaip ir kur jis atsiranda?

Tetrahidrokanabinolis (THC) yra psichoaktyvus kanabinoidas, išgaunamas iš kanapės augalo Cannabis Sativa ir yra į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą įtraukta medžiaga bei kontroliuojama dėl galimos rizikos žmonių sveikatai. Sėklose THC nekaupiamas, tačiau THC patenka ant sėklų iš kitų kanapės augalo dalių jas ruošiant ir perdirbant. Daugiausia THC sukaupia pluoštinės kanapės žiedynas.

Reglamentuojami maisto produktai, teisėtai pateikti rinkai iki 2023 m. sausio 1 d., gali likti rinkoje iki jų minimalaus tinkamumo vartoti termino arba nuorodoje „Tinka vartoti iki ... (data)“ nurodyto termino. Tačiau pluoštinių kanapių sėkloms ir jų produktams, pateiktiems rinkai po 2023 m. sausio 1 d., jau taikomos šiuo reglamentu nustatytos didžiausios leidžiamos THC koncentracijos.

Atkreiptinas dėmesys, kad, skirtingai nei kitiems maisto gaminiams, iš pluoštinių kanapių (pavyzdžiui, lapų arbatoms) ar pluoštinių kanapių sėklų pagamintiems maisto gaminiams nereikalaujama atlikti kiekvienos partijos laboratorinių tyrimų THC kiekiui nustatyti.

Tyrimai parodė – gaminiuose viršyta THC koncentracija

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba 2022 m. atliko 100 pluoštinių kanapių maisto produktų (sėklų, sėklų aliejaus, arbatos ir kitų iš pluoštinių kanapių sėklų pagamintų maisto produktų) THC kiekio nustatymo laboratorinius tyrimus. Gautus tyrimo rezultatus vertinant pagal Reglamente 2022/1393 nustatytas didžiausias leidžiamas koncentracijas, 56 proc. pluoštinių kanapių sėklų aliejaus ir 20 proc. tirtų pluoštinių kanapių sėklų ar iš jų pagamintų maisto produktų THC kiekiai viršijo nustatytus reglamente. Tyrimo metu šis Reglamentas dar nebuvo taikomas, todėl tirti mėginiai negali būti vertinami kaip neatitinkantys teisės aktų reikalavimų. Visgi, pluoštinių kanapių sėklų perdirbėjai turėtų labai susirūpinti, kad jų gaminami ir rinkai tiekiami pluoštinių kanapių sėklų maisto gaminiai atititiktų reglamente nustatytas THC koncentracijas.

Tuo tarpu, Lietuvos rinkai tiekiamiems maisto produktams, kurie pagaminti ar kurių sudėtyje yra pluoštinių kanapių, išskyrus iš sėklų pagamintus produktus, taikomi LR pluoštinių kanapių įstatyme nustatyti reikalavimai: pluoštinės kanapės augale THC kiekis neturi viršyti 0,3 proc. Galutiniuose iš pluoštinių kanapių pagamintuose maisto gaminiuose THC kiekis neturi viršyti 0,2 proc. Kai kuriems maisto produktams nustatytos daug griežtesnės leidžiamos THC koncentracijos, kurios bus taikomos nuo 2023-04-01.

Svarbu pabrėžti, kad vadovaujantis naujausia LR pluoštinių kanapių įstatymo redakcija, ant tiekiamų rinkai pluoštinių kanapių gaminių pakuotės turi būti aiškiai nurodyta galutinė gaminio vartojimo paskirtis ir vartojimo būdas.

Daugiau informacijos apie iš pluoštinių kanapių pagamintus maisto produktus ar produktus, kuriuose yra pluoštinių kanapių, galite rasti čia.

 

 

VMVT pranešimas

Dalintis