Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023

Elitinis vadeliotojas Žydrūnas Vasilionka: per 30 metų žirgų sporte varžybų azartas neišblėso

2023/08/17


„Elito Grand Prix“ laimėtoju šiemet rugpjūčio pradžioje tapęs 49-erių Žydrūnas Vasilionka – vienas labiausiai patyrusių šalyje profesionalaus ristūnų sporto atstovų. Šiame sporte jis jau per 30 metų. Vadeliotojas sako, kad jį skatina besąlyginė meilė žirgams, varžybų azartas ir noras, kad elitinė, gilias tradicijas turinti sporto šaka rastų tinkamą vietą Lietuvoje.

„Dabar jau tiksliai nebepamenu, kas mane, Užpalių miestelio mokinuką, nuvedė į jaunųjų žirgininkų būrelį, tačiau gerai žinau, kad nuo 15 metų pradėjau dalyvauti ristūnų lenktynėse. Ir taip tęsiasi iki šios dienos. Daugiau nieko gyvenime kaip ir nedarau: tik auginu žirgus ir dalyvauju lenktynėse”, – sako šiemet svarbiausias Lietuvoje suaugusių ristūnų žirgų varžybas, „Elito Grand Prix“ laimėjęs Ž. Vasilionka.

Žydrūnas Vasilionka
„Elito Grand Prix“ nugalėtojai.

Čempionas iš Raguvėlės

Sportininkas 1,8 km trasą Širvintų hipodrome rugpjūčio 6 dieną su žirgu Idealas Cass įveikė per 2 min. 17,6 sek. ir buvo greičiausias tarp septynių dalyvių. Beje, finale neapseita be vieno žirgo diskvalifikacijos bei kito ristūno savininko sprendimo apskritai nestartuoti varžybose.

Ž. Vasilionka pasakoja, kad penkiametis žirgas čempionas Idealas Cass – ypatingas ristūnas. Anykščių rajone, Raguvėlėje, Arūno Cicėno ūkyje gimęs ir užaugintas, jis jau nuo trejų metų, kasmet varžybose rodo puikius rezultatus.

„Su šiuo žirgu pernai laimėjau „Derby“ (keturmečių žirgų lenktynes), o užpernai du kartus „Kriterium“ (trimečių žirgų lenktynes) Lietuvoje ir Estijoje.  Dabar atėjo eilė ir „Elito Grand Prix“– tai reiškia, kad jis 2023 metais tapo greičiausiausiu žirgu Lietuvoje. Iš tiesų, kad tiek iš eilės varžybų žirgas laimėtų, tokių yra  vienetai. Dar maloniau, kad tai vietinis, Raguvėlėje gimęs, mūsų pačių užaugintas žirgas”, – savo augintiniu didžiuojasi geriausias šalies vadeliotojas.

Sportinininkas ir žirgų augintojas aiškina, kad ypatingų receptų ristūną paversti čempionu jis neturi. Esą anksčiau, dabar jau sunkiai besuskaičiuojantis visus treniruotus žirgus, jis ristūnams sportinį režimą taikydavo kasdien, dabar žirgą dažniausiai treniruoja kas antrą dieną, kaitaliodamas ritmą. „Vieną dieną darai greitą važiavimą, kitą dieną žirgas tik vaikšto aptvare, trečią – lengvas prasibėgimas. Man svarbiausia, kad per dieną žirgas nuvažiuotų 12 kilometrų. Gal kiti treniruoja kitaip, aš turiu tokią metodiką”, – sako Ž. Vasilionka.

ristūnų lenktynės
Lenktynių akimirka.

Sportinio ilgaamžiškumo paslaptis – azartas

Paklaustas, kas jam padėjo per 30 metų ne tik išlikti ristūnų sporte, bet ir būti elitiniu vadeliotoju, Žydrūnas Vasilionka nedaugžodžiauja: „Meilė žirgams ir varžybų azartas”.

Jis pasakoja, kad per savo ilgą sportininko karjerą dalyvavo ne tik visose varžybose Lietuvoje, bet Norvegijos, Prancūzijos ristūnų čempionatuose. Deja, skirtumai tarp šalies ir užsienio varžybų tiek jose dalyvaujančių žiūrovų skaičiumi, tiek bendra atmosfera, priziniu fondu tebėra dideli ne mūsų naudai. Vis dėlto pastaraisiais metais, anot Ž. Vasilionkos, žirgų ristūnų sportas šalyje atsigauna: varžybomis susidomi vis daugiau žiūrovų, auga ir sportininkus motyvuojantis prizų fondas.

Pasak Respublikinės lenktyninių žirgų lygos (RLŽL) vadovės Joanas Kėrytės, norima, kad gilias ristūnų žirgų sporto tradicijas turinti Lietuva sektų Skandinavijos pavyzdžiu. Ten tokios varžybos sutraukia daug žiūrovų, tampa puikia pramoga sporto mėgėjams, žirgų mylėtojams ir šeimoms.

„Viskas prasideda nuo ristūnų žirgų veisėjų. Jie yra tarsi visos kultūros branduolys. Lietuvoje šiuo metu Lyga vienija 70 veisėjų ir daugiau kaip 400 kilmingų žirgų populiaciją. Aplink šią bendruomenę buriasi treneriai ir vadeliotojai, aplink juos – tiesiog žirgų mylėtojai, kurie palaiko savo favoritus, varžybose ruošia piknikus ir smagiai leidžia laiką bendruomenėje. Toks gyvenimo būdas – neatsiejama Skandinavijos regionų kasdienybės dalis. Varžybos ten vyksta kone kasdien. Norime iš ųu mokytis, ir čia, Lietuvoje, kurti tokius pat ristūnų žirgų sporto standartus bei tradicijas “, – pasakoja J.Kėrytė.

ristūnų lenktynės
Ristūnų žirgų lenktynės.

Artimiausias RLŽL renginys – rugpjūčio 26 d. „Derby ir Kriterium“ pusfinalių varžybos Utenos hipodrome.  Organizatoriai žiūrovams be varžybų žada ir kitų pramogų bei galimybę po lenktynių susipažinti su žirgais. Žiūrovams renginys nemokamas.

 

Partnerio turinys

Kęstučio Vanago nuotraukos

Titulinėje – Žydrūnas Vasilionka ir Idealas Cass

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Į ūkį traukia gausybė šeimų: šeimininkas siūlo ypatingą pramogą

Artėjančios šventos Kalėdos – stebuklingas laikas, kai norisi daugiau laiko skirti jaukumui, šeimai ir namams. Snieguotas ir šaltas gruodis kviečia parnešti į namus eglę ir skubėti su šeima ją puošti.
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...