Columbus +19,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 20 Geg 2024
Columbus +19,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 20 Geg 2024

Pernai atsinaujinanti energetika pagamino 30 proc. pasaulio elektros – ar tai iškastinio kuro eros pabaiga?

2024/05/09


Atsinaujinančios energijos šaltiniai pernai pagamino net 30 proc. pasaulio elektros energijos. Rekordinį anglies dioksido ir metano neišskiriančios energijos kiekį leido sugeneruoti saulės ir vėjo energijos augimas, antradienį ataskaitoje pranešė Londone įsikūrusi klimato ekspertų grupė „Ember“. Specialistai tikisi, kad 2023-ieji buvo lūžio taškas, žymintis iškastinio kuro eros pabaigą.

„Ember“ ataskaitoje teigiama, kad švari elektra jau padėjo beveik dviem trečdaliais sulėtinti iškastinio kuro (naftos, dujų, anglies) augimą per pastaruosius 10 metų. Buvo nustatyta, kad atsinaujinančios energijos kiekis išaugo nuo 19 proc. elektros energijos 2000 m. iki daugiau nei 30 proc. viso pasaulio elektros pernai.

Saulės energija buvo pagrindinis elektros energijos augimo tiekėjas, pernai sugeneravęs daugiau nei dvigubai daugiau elektros energijos nei anglis. Tai buvo sparčiausiai augantis elektros energijos šaltinis 19-us metus iš eilės, taip pat antrus metus iš eilės tapo didžiausiu naujos elektros energijos šaltiniu, aplenkęs vėjo energiją.

Ekspertai tikisi, kad ateinančiais metais pagaminus 2 proc. daugiau švarios elektros energijos, pasaulyje sumažės iškastinio kuro gamyba. Ataskaitoje užsimenama, kad pasaulis gali atsidurti ties iškastinio kuro gamybos mažinimo slenksčiu, net jei bendra elektros energijos paklausa ir toliau auga.

Skaičiuojama, kad pernai Kinija, Europos Sąjunga (ES), Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) ir Brazilija kartu pagamino 81 proc. saulės energijos. Daugiausia atsinaujinančios energijos pernai pridėjo Kinija – 51 proc. naujos saulės energijos ir 60 proc. naujos vėjo energijos. 

Tačiau tuo pat metu Kinija 60 proc. elektros energijos pasigamino iš anglies, kuri iš visų iškastinio kuro rūšių yra taršiausia.

Pasaulinė anglies paklausa 2022 m., kilus energetikos krizei, pasiekė rekordines aukštumas ir, palyginti su 2008 m., išaugo 4 proc. iki 8,42 mlrd. tonų, anksčiau yra rašiusi Tarptautinė energetikos agentūra. Ji prognozavo, kad 2023 m. anglies paklausa sumažės beveik visose išsivysčiusiose šalyse. Teigė, kad labiausiai anglies vartojimas kris ES ir JAV, o Pietų Korėjoje, Japonijoje Kanadoje ir Australijoje tempai bus mažesni.

Nors iškastinio kuro naudojimas pasaulio elektros sistemoje gali pradėti mažėti, jis ir toliau vaidina svarbų vaidmenį pasaulio energetikoje – transporto kuro, sunkiosios pramonės ir šildymo srityse. Atskiras Energetikos instituto tyrimas praėjusiais metais parodė, kad iškastinis kuras, įskaitant naftą, dujas ir anglį, sudarė 82 proc. pasaulio pirminės energijos.

Norint įgyvendinti Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijos Cop28 susitarimą, pagal kurį siekiam, kad iki 2030 m. atsinaujinančios energijos ištekliai sudarytų 60 proc. pasaulio elektros energijos, per ateinančius šešerius metus šalys turėtų tris kartus padidinti savo dabartinius atsinaujinančios elektros energijos pajėgumus, ir tai beveik perpus sumažintų energijos sektoriaus išmetamų teršalų kiekį.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf. nuotr.

Dalintis
2024/05/20

Gitano Nausėdos rinkimų triukas ar realūs planai?

Prieš mėnesį Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje su žemdirbių organizacijų lyderiais susitikęs kandidatuojantis antrai prezidento kadencijai Gitanas Nausėda pareiškė, kad jeigu jam rinkimai pasibaigs sėkmingai, Kęstu...
2024/05/20

„Kaupikų“ gyvenimas – galvosūpis ne tik specialistams, bet ir artimiesiems

Biržai („Biržiečių žodis“). Pačiame Biržų mieste, medinio pastato kambaryje gyvena dvi moterys – mama ir jos dukra. Gyvena jos sunkiai, nes į savo kambarėlį vos ne vos gali patekti – patalpa užgriozdinta skudurais ir kitais...
2024/05/20

Dėmelės ant pomidorų lapų – kas tai? Ką daryti?

Perkėlus pomidorų daigus į nuolatinę vietą, prasideda naujas etapas. Smagu matyti, kaip gražiai jie auga, tvirtėja, krauna žiedelius, švelniai ranka perbraukti per lapus ir pajusti išskirtinį pomidorų aromatą. Bet ne visada toks apsi...
2024/05/20

„Fonterra“ parduos prekių ženklus – keičia strategiją

Praėjo mėnuo, kai buvo paskelbta, kad iš „Rokiškio sūrio“ pasitraukė strateginė investuotoja – Naujosios Zelandijos (NZ) kompanija „Fonterra“. Didžiausia pasaulyje pieno eksportuotoja Lietuvos bendrovėje...
2024/05/20

Bus tvarkomi Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo mažosios bazilikos bokštai

Marijampolės savivaldybė pagal Marijampolės savivaldybės tradicinių religinių bendruomenių rėmimo programą skyrė finansavimą Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo parapijos projekto „Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo mažosios bazil...
2024/05/20

Eurostatas: pesticidų pardavimas ES sumažėjo dešimtadaliu

Eurostatas skelbia, kad 2022 m. ES parduodamų pesticidų kiekis smarkiai sumažėjo, daugiausia dėl to, kad šoktelėjo kainos. Per metus parduota iš viso apie 322 000 tonų pesticidų, t. y. 10 proc. mažiau nei 2021 m.
2024/05/20

Kuršių nerijos nacionalinio parko metai dedikuoti žinduoliams

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija skelbia teminius metus. Visi 2024 metai bus skirti tyrinėti pusiau vandens žinduolius.
2024/05/19

VRK patvirtino galutinius Respublikos Prezidento rinkimų I turo ir referendumo rezultatus

Sekmadienį vykusio posėdžio metu VRK oficialiai konstatavo, kad Respublikos Prezidento rinkimuose nė vienas kandidatas nesurinko reikalingos balsų daugumos ir gegužės 26 d. (sekmadienį) bus organizuojamas pakartotinis balsavimas.
2024/05/19

Kaimo turizmo sodybos jau atlapojo duris

Kaimo turizmo sodybos jau atlapojo duris: laukia poilsiautojų. Tiesa, daugiau lankytojų sulaukti tikimasi vasaros pradžioje, tačiau jau dabar registruojamasi, rezervuojamos dar likusios laisvos vietos.