Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024
Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024

ES ūkininkams nebetaikomas reikalavimas dalį dirbamos žemės palikti pūdymui

2024/02/14


Europos Komisija vasario 13 d. priėmė reglamentą, kuriuo Europos ūkininkams leidžiama iš dalies nepaisyti reikalavimo dėl pūdymui paliekamos žemės. Reglamentas įsigalioja vasario 14 d. ir bus taikomas atgaline data nuo sausio 1 d. vienus metus, t. y. iki 2024 m. gruodžio 31 d.

Daline išimtimi atsižvelgiama į kelių valstybių narių pateiktus prašymus suteikti daugiau lankstumo, kad būtų galima geriau reaguoti į iššūkius, su kuriais susiduria ES ūkininkai.

Vadinamas 8 GAAB reikalavimas 4 proc. ariamos žemės palikti pūdymui ar negamybiniams plotams keičiamas reikalavimu ūkininkams 4 proc. savo ariamos žemės paskirti azotą fiksuojantiems pasėliams ir (arba) tarpiniams pasėliams, kuriuose nenaudojami augalų apsaugos produktai. Tačiau ES ūkininkai gali toliau savo noru laikytis reikalavimo dalį dirbamos žemės palikti pūdymui ar negamybiniams plotams.

Priimtu galutiniu aktu valstybėms narėms taip pat suteikiama galimybė keisti savo ekologines schemas, kuriomis remiami negamybiniai plotai, kad būtų atsižvelgta į alternatyvų bazinį scenarijų pagal 8 GAAB reikalavimus. Norint nedelsiant atnaujinti atitinkamas ekoschemas, pakaks paprasto pranešimo Europos Komisijai.

Valstybės narės, pageidaujančios taikyti nukrypti leidžiančią nuostatą nacionaliniu lygmeniu, turi apie tai pranešti Komisijai per 15 dienų nuo reglamento įsigaliojimo, kad ūkininkai būtų kuo greičiau informuoti.

Komisijos pasiūlymas yra kruopščiai suderintas, kad būtų užtikrinta tinkama pusiausvyra tarp paramos ir jos teikimo lankstumo ūkininkams, susiduriantiems su įvairiais iššūkiais, ir, kita vertus, biologinės įvairovės bei dirvožemio kokybės apsaugos.

Ursula von der Leyen

 Mūsų ūkininkai į ateitį investuos tik tuo atveju, jei galės gyventi iš savo žemės. Ir tik tuo atveju, jei kartu pasieksime klimato ir aplinkos tikslų, ūkininkai galės toliau gyventi. Mūsų ūkininkai apie tai gerai žino. Ši priemonė suteikia lankstumo ūkininkams, kartu toliau atlyginant jiems už labai svarbų darbą siekiant užtikrinti ES apsirūpinimo maistu saugumą ir tvarumą. Netrukus pateiksime daugiau pasiūlymų, kaip sumažinti mūsų ūkininkų patiriamą spaudimą.

Ursula von der Leyen, Europos Komisijos pirmininkė

Norėdami gauti BŽŪP paramą, į kurią jie turi teisę, ūkininkai privalo laikytis griežtų aplinkai ir klimatui naudingų standartų. Šis paramos sąlygų principas taikomas beveik 90 proc. ES naudojamų žemės ūkio naudmenų ir atlieka svarbų vaidmenį racionalizuojant tvaraus ūkininkavimo praktiką. Šis pagrindinių standartų rinkinys vadinamas GAAB – „gera agrarine ir aplinkosaugine būkle“.

Pagal 8 GAAB standartą, be kita ko, reikalaujama minimalią ariamosios žemės dalį skirti negamybiniams plotams ar objektams (susiję ne tik su pūdymui palikta žeme, bet ir negamybiniais kraštovaizdžio elementais, pavyzdžiui, gyvatvorėmis ar medžiais). Ūkiams, turintiems mažiau nei 10 ha ariamosios žemės, šis reikalavimas netaikomas. Sausio 31 d. Komisija pasiūlė suteikti daugiau lankstumo ES ūkininkams, BŽŪP paramą gaunantiems pagal šį reikalavimą.

Tarpiniai pasėliai tai augalai, augantys tarp dviejų pagrindinių kultūrų. Šie pasėliai gali būti naudojami kaip pašarai gyvūnams arba žaliajai trąšai. Naudojant azotą fiksuojančius pasėlius ir tarpinius pasėlius užtikrinama įvairi aplinkosauginė nauda dirvožemio būklei, be kita ko, dirvožemio biologinei įvairovei ir maisto medžiagų išplovimo ribojimui. Siekiant išlaikyti BŽŪP aplinkosaugos užmojus, pasėliai turi būti auginami nenaudojant augalų apsaugos produktų.

 

Janusz Wojciechowski

Palankiai vertinu sprendimą iš dalies netaikyti 8 GAAB ir manau, kad jį palankiai vertins ir dauguma Europos Sąjungos ūkininkų. Tai atspindi ypatingas aplinkybes, su kuriomis susiduria mūsų ūkininkų bendruomenė, ir parodo, kad Komisija išklauso, įtraukia ir reaguoja į šiuos poreikius tikruoju laiku.

Janusz Wojciechowski, už žemės ūkį atsakingas Komisijos narys

 

EK informacija 

Dalintis
2024/05/29

Buvusiam Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui dėl kyšininkavimo – reali laisvės atėmimo bausmė

Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, kaltu pripažino buvusį Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorių Ričardą Pudževelį ir 5 asmenis. Buvusiam savivaldybės administracijos direktoriui skirta reali 4 metų ir...
2024/05/29

Tvarios technologijos reikalauja šiuolaikiško ir netradicinio specialistų požiūrio

Modernios Europos šalys kaip ateities ekonomikos vystymosi kryptį šiuo metu yra pasirinkusios žiniomis, tvarumo ir žiediškumo principais grįstą bioekonomiką. Taip siekiama kurti gerovę dabarties visuomenei, nesukeliant grėsmių...
2024/05/29

Vyriausybė pritarė bankų solidarumo mokesčio pratęsimui

Vyriausybė šios dienos posėdyje pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko parengtam Laikinojo solidarumo įstatymo (LSĮ) pakeitimo projektui, kuriuo solidarumo įnašo mokėjimas yra pratęsiamas 2025 metų mokėjimo laikotarpiui. Tuo ...
2024/05/29

Parama žemdirbiams, atsisakantiems dyzelinį kurą naudojančių grūdų džiovyklų

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia plėsti švarios, atsinaujinančios energijos dalį žemės ūkio sektoriuje bei pasinaudoti parama mažinant dyzelinio kuro naudojimą. Iki pat metų galo ūkininkai raginami teikti paraiškas i...
2024/05/29

Svarbiausia informacija apie rinkimus į Europos Parlamentą – audio formatu

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), ruošdamasi birželio 9 d. vyksiantiems rinkimams į Europos Parlamentą, svarbiausią informaciją rinkėjams įgarsino.
2024/05/29

Versliniai sodai: šiemet atsispirs nuo dugno?

Dėl nemalonių gamtos išdaigų pastaruosius kelerius metus Lietuvos verslinių sodų derlius nedžiugino nei sodininkų, nei obuolių mėgėjų. Šis pavasaris, nors ir švaistėsi šalnomis bei permainingais orais ir dar ankstoka ve...
2024/05/29

Ką galime dėl savo širdies?

„Daug alkoholio vartojančio ir rūkančio vidutinio arba vyresnio amžiaus žmogaus organizmas neleidžia jam sportuoti arba aktyviai gyventi“, – žalingų įpročių bei fizinės sveikatos toksišką jungtį nubraižo gydytojas kardiolo...
2024/05/29

Uostamiestyje bus gaminamas žaliasis vandenilis

Pirmasis Klaipėdoje ir visoje Lietuvoje žaliojo vandenilio gamybos ir papildymo juo punktų projektas skinasi kelią įgyvendinimo link: baigtos visos planuojamos veiklos poveikio aplinkai vertinimo procedūros. Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) speci...
2024/05/29

Per 11 dienų prie ES valstybių išorinių sienų sulaikyta per 1,3 mln. klastočių: vyrauja gaminiai iš Turkijos ir Kinijos

Praėjusių metų gegužę Bulgarija ir Portugalija kartu su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“ iniciavo tarpvalstybinių bendrų veiksmų dienas (JAD), skirtas kovai su suklastotų prekių kontrabanda prie ES išorės s...