Daline išimtimi atsižvelgiama į kelių valstybių narių pateiktus prašymus suteikti daugiau lankstumo, kad būtų galima geriau reaguoti į iššūkius, su kuriais susiduria ES ūkininkai.
Vadinamas 8 GAAB reikalavimas 4 proc. ariamos žemės palikti pūdymui ar negamybiniams plotams keičiamas reikalavimu ūkininkams 4 proc. savo ariamos žemės paskirti azotą fiksuojantiems pasėliams ir (arba) tarpiniams pasėliams, kuriuose nenaudojami augalų apsaugos produktai. Tačiau ES ūkininkai gali toliau savo noru laikytis reikalavimo dalį dirbamos žemės palikti pūdymui ar negamybiniams plotams.
Priimtu galutiniu aktu valstybėms narėms taip pat suteikiama galimybė keisti savo ekologines schemas, kuriomis remiami negamybiniai plotai, kad būtų atsižvelgta į alternatyvų bazinį scenarijų pagal 8 GAAB reikalavimus. Norint nedelsiant atnaujinti atitinkamas ekoschemas, pakaks paprasto pranešimo Europos Komisijai.
Valstybės narės, pageidaujančios taikyti nukrypti leidžiančią nuostatą nacionaliniu lygmeniu, turi apie tai pranešti Komisijai per 15 dienų nuo reglamento įsigaliojimo, kad ūkininkai būtų kuo greičiau informuoti.
Komisijos pasiūlymas yra kruopščiai suderintas, kad būtų užtikrinta tinkama pusiausvyra tarp paramos ir jos teikimo lankstumo ūkininkams, susiduriantiems su įvairiais iššūkiais, ir, kita vertus, biologinės įvairovės bei dirvožemio kokybės apsaugos.
Mūsų ūkininkai į ateitį investuos tik tuo atveju, jei galės gyventi iš savo žemės. Ir tik tuo atveju, jei kartu pasieksime klimato ir aplinkos tikslų, ūkininkai galės toliau gyventi. Mūsų ūkininkai apie tai gerai žino. Ši priemonė suteikia lankstumo ūkininkams, kartu toliau atlyginant jiems už labai svarbų darbą siekiant užtikrinti ES apsirūpinimo maistu saugumą ir tvarumą. Netrukus pateiksime daugiau pasiūlymų, kaip sumažinti mūsų ūkininkų patiriamą spaudimą.
Ursula von der Leyen, Europos Komisijos pirmininkė
Norėdami gauti BŽŪP paramą, į kurią jie turi teisę, ūkininkai privalo laikytis griežtų aplinkai ir klimatui naudingų standartų. Šis paramos sąlygų principas taikomas beveik 90 proc. ES naudojamų žemės ūkio naudmenų ir atlieka svarbų vaidmenį racionalizuojant tvaraus ūkininkavimo praktiką. Šis pagrindinių standartų rinkinys vadinamas GAAB – „gera agrarine ir aplinkosaugine būkle“.
Pagal 8 GAAB standartą, be kita ko, reikalaujama minimalią ariamosios žemės dalį skirti negamybiniams plotams ar objektams (susiję ne tik su pūdymui palikta žeme, bet ir negamybiniais kraštovaizdžio elementais, pavyzdžiui, gyvatvorėmis ar medžiais). Ūkiams, turintiems mažiau nei 10 ha ariamosios žemės, šis reikalavimas netaikomas. Sausio 31 d. Komisija pasiūlė suteikti daugiau lankstumo ES ūkininkams, BŽŪP paramą gaunantiems pagal šį reikalavimą.
Tarpiniai pasėliai tai augalai, augantys tarp dviejų pagrindinių kultūrų. Šie pasėliai gali būti naudojami kaip pašarai gyvūnams arba žaliajai trąšai. Naudojant azotą fiksuojančius pasėlius ir tarpinius pasėlius užtikrinama įvairi aplinkosauginė nauda dirvožemio būklei, be kita ko, dirvožemio biologinei įvairovei ir maisto medžiagų išplovimo ribojimui. Siekiant išlaikyti BŽŪP aplinkosaugos užmojus, pasėliai turi būti auginami nenaudojant augalų apsaugos produktų.
Palankiai vertinu sprendimą iš dalies netaikyti 8 GAAB ir manau, kad jį palankiai vertins ir dauguma Europos Sąjungos ūkininkų. Tai atspindi ypatingas aplinkybes, su kuriomis susiduria mūsų ūkininkų bendruomenė, ir parodo, kad Komisija išklauso, įtraukia ir reaguoja į šiuos poreikius tikruoju laiku.
Janusz Wojciechowski, už žemės ūkį atsakingas Komisijos narys
EK informacija