Ashburn +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024
Ashburn +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024

Estų karvės vejasi pasaulio pieno gamybos rekordą

2024/07/10


Estijos pieno gamintojai turi kuo didžiuotis. Europos Komisijos (EK) duomenimis, Estijos pieninių galvijų auginimo rodikliai yra vieni aukščiausių Europos Sąjungoje (ES). Pagal pieno kiekį vienai karvei ši šalis nusileidžia tik Danijai. Ir tai ne viskas. Birželį Saremos ūkiui „Eikla Agro OÜ“ priklausanti holšteinų veislės karvė kontrolinio melžimo metu davė daugiau nei 100 kg pieno. Šis rezultatas labai artimas pasaulio pieno gamybos rekordui!

2023 m. Estijos karvių pieno gamyba, palyginti su 2022 m., išaugo 5 proc. ir tai yra 31 metų rekordas. Geriausi rezultatai gauti iš ūkių Pelvos ir Järvos apskrityse, kur patikrintų bandų primilžis viršijo 11 000 kg iš karvės per metus.

Pelvos apskrityje esančiame „Kaska-Luiga“ ūkyje auginamos vienos daugiausiai pieno duodančios karvės Estijoje. Pasak ūkio vadovo Avo Kruuslos, tokių rezultatų pavyko pasiekti sudarant geras sąlygas karvėms gyventi ir nuolat skiriant daug dėmesio veisimui.

„Visada sakiau, kad mūsų veislininkystė skaičiuoja šimtmečius, ją pradėjo mūsų protėviai, tvarkydami kilmės knygas ir rinkdami duomenis. Įstoję į Europos Sąjungą ir bendraudami su išoriniu pasauliu, žymiai pagerinome savo bandų genetinį potencialą. ir tai grynai dėl veisimo“, – portalui „ERR“ sakė ūkininkas.

Estijos veislininkystės asociacijos valdybos pirmininkas Tanel-Taavi Bulitko šią sėkmę sieja su ilgalaikėmis pastangomis veislininkystėje, aukštos kokybės pašarais, moderniais ūkiais ir naujomis technologijomis. Pasak jo, šalis turi visas sąlygas gaminti pieną, nes yra puikių pievų, o jeigu pavyktų sėkmingai pasigaminti pašarų, būtų pasiekti dar geresni rezultatai.

„Šiandien tikrai galime teigti, kad dauguma Estijos pieno gamintojų ir bandų yra Europos viršūnėje“, – tvirtino asociacijos vadovas.

Pasak jo, pagaliau viršyta stebuklinga 100 kg pieno per dieną riba ir tai rodo, kad Estijos karvių pieno produkcijos didinimui rezervo dar yra pakankamai ir karvių pajėgumams ribų nėra.

Per žingsnį nuo pasaulio rekordo

Estijos žemės ūkio gyvulių veislininkystės produktyvumo kontrolės tarnybos duomenimis, birželis pieno gamintojams buvo itin sėkmingas – geriausių Estijos karvių sąraše atsirado naujų lyderių. Pirmą kartą Saremos ūkiui „Eikla Agro OÜ“ priklausanti holšteinų veislės karvė RECORD EE 22982377 kontrolinio melžimo metu davė 100,6 kg pieno per parą.

Rekordinio produktyvumo karvės tėvas yra Peak Altaoscar-ET, o motina - Gil-Gar AltaSustain-ET. Kasdienio melžimo rekordas pasiektas trečią trečios laktacijos melžimo mėnesį.

Karvės rekordininkės antrosios laktacijos produkcija taip pat buvo išskirtinė – pernai iš jos primelžė 17 918 kg pieno. Dar vienas įdomus faktas yra tas, kad ji yra viena iš dvynukų.

Komentuodamas rekordinį rezultatą ūkio generalinis direktorius Ülar Tänak portalui „Maaleht“ sakė, kad sunku įvardinti vieną sėkmės faktorių, nes tai daugelio veiksnių derinys: „Tai tarsi koregavimas, stengiamės, kad visas ūkio darbo organizavimas geriau veiktų, gerėtų gyvūnų gerovė. Jei karvei gerai, tai ir pieno ji pagamins daugiau.“

Ūkyje piendavės šeriamos kukurūzų silosu, melžiamos pusiau automatinėje karuselės tipo melžimo aikštelėje. Didelis dėmesys skiriamas gyvulių gerovei.

Moderni galvijų laisvo laikymo ferma  pastatyta 2005 m. Įvairioms Ü. Tänaku valdomoms įmonėms iš viso priklauso 950 melžiamų karvių, bendras galvijų skaičius su prieaugliu siekia apie 1700.

Pieningiausių Estijos karvių lentelę šiemet papildė dar viena naujokė: Pelvos apskrityje įkurto ūkio „OÜ Põlva Agro“ holšteinų veislės karvė. Birželį kontrolinio melžimo metu iš jos primelžta 97,8 kg pieno (riebumas 2,04 proc., baltymingumas 3,18 proc.). Šalyje yra dar 17 karvių, kurių paros pieno produkcija siekia 90 kg ir daugiau.

Pasaulio pieno gamybos rekordas, 109,5 litro per dieną, priklauso Kubos karvei Ubre Blanca (1972–1985), jos vardas reiškia „Baltas Tešmuo“. Tuo metu šis rezultatas daugiau nei keturiskart viršijo įprastą karvių produkciją ir buvo įtrauktas į Gineso rekordų knygą.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis