Ashburn +22,5 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 12 Lie 2024
Ashburn +22,5 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 12 Lie 2024

„Eurobarometras“: 68 proc. lietuvių mano, jog tarptautinė prekyba jiems teikia naudą

2024/06/30


Remiantis naujausios „Eurobarometro“ apklausos dėl tarptautinės prekybos rezultatais, daugiau kaip šeši iš dešimties lietuvių ir europiečių (68 proc. Lietuvoje, 62 proc. ES) mano, kad tarptautinė prekyba jiems teikia naudą.

Apklausa rodo, kad lietuviai labiausiai vertina didesnį pasirinkimą vartotojams (71 proc. Lietuvoje, 55 proc. ES) ir įperkamesnius produktus (45 proc. Lietuvoje ir 40 proc. ES). Be to, respondentai tvirtai remia ES vaidmenį pasaulinėje prekyboje, yra suinteresuoti tuo, kad prekybos politika būtų naudojamasi siekiant didesnės naudos visuomenei, ir kritiškai mąsto apie strateginius poreikius, kylančius dėl geopolitinės įtampos. Išlieka tvirtas pritarimas esminiam ES vaidmeniui derantis su trečiosiomis šalimis ir kitais partneriais dėl valstybių narių interesų ir juos ginant: 75 proc. apklaustųjų Lietuvoje ir 74 proc. apklaustųjų ES sutinka, kad ES valstybių narių prekybinius interesus gina veiksmingiau nei pačios valstybės narės veikdamos atskirai.

Be to, 70 proc. apklaustųjų Lietuvoje ir 82 proc. apklaustųjų ES mano, kad siekiant išlaikyti vienodas sąlygas, reikalingos tarptautinės prekybos taisyklės. Pasitikėjimas ES gebėjimu savo prekybos politiką vykdyti skaidriai ir atvirai taip pat gerokai padidėjo, o tai rodo didėjantį pasitikėjimą ES gebėjimu atsakingai veikti vis sudėtingesnėje pasaulio prekybos aplinkoje.

Respondentai Lietuvoje mano, jog ateityje ES prekybos politika turėtų teikti pirmenybę ES aplinkosaugos ir sveikatos standartų užtikrinimui (50 proc. Lietuvoje, 41 proc. ES), darbo vietų Europos Sąjungoje kūrimui (48 proc. Lietuvoje, 39 proc. ES) bei produktų ir paslaugų pasiūlos užtikrinimui išlaikant žemas kainas (47 proc. Lietuvoje, 36 proc. ES).

Lietuviai kiek daugiau nei europiečiai palaiko užsienio verslų įsitraukimą. 84 proc. respondentų Lietuvoje (70 proc. ES) palaiko užsienio verslų (iš ES nepriklausančių šalių) investavimą Lietuvoje. Be to, 75 proc. respondentų Lietuvoje (47 proc. ES) palaiko tai, jog užsienio verslai (iš ES nepriklausančių šalių) įsigyja verslus Lietuvoje. Toks palaikymas yra antras didžiausias Europos Sąjungoje (aukščiausias Portugalijoje 76 proc.).

Lietuvių nuomonė išsiskiria ir importo muitų klausimu. Apklaustieji ES labiausiai linkę palaikyti importo muitų didinimą (57 proc. ES, 38 proc. Lietuvoje), o apklaustieji Lietuvoje labiausiai linkę teigti, jog muitų didinti nereikėtų (56 proc. Lietuvoje, 37 proc. ES).

Paklausus apie svarbiausią priežastį, dėl kurios ES turėtų taikyti prekybos politiką, kuri nebūtų vien ES prekybos su ES nepriklausančiomis šalimis skatinimas, kaip svarbiausią prioritetą respondentai nurodė vartotojų sveikatos ir saugos aspektus. Respondentai Lietuvoje taip pat tikisi, kad ES prekybos politika padės apsaugoti nacionalinį saugumą (39 proc. Lietuvoje, 27 proc. ES) ir sveikatą (38 proc. Lietuvoje, 35 proc. ES).

Specialioji „Eurobarometro“ apklausa „Europiečių požiūris į prekybą ir ES prekybos politiką“ yra trečioji prekybos klausimams skirta apklausa. Ši apklausa vyko nuo 2024 m. sausio 12 d. iki vasario 4 d., per ją apklausti 1008 respondentai Lietuvoje ir daugiau kaip 26 000 respondentų visoje ES, priklausančių įvairioms socialinėms ir demografinėms grupėms.

 

EK atstovybės Lietuvoje informacija

123rf nuotr.

Dalintis
Verslas