Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023

Europoje kyla saldžiųjų bulvių auginimo banga, galimybes svarsto jau ir estai

2023/10/21


Saldžiosios bulvės mūsų geografinėje platumoje? Tai skamba neįtikėtinai, juk saldžioji bulvė yra kilusi iš tropinių ir subtropinių Pietų Amerikos regionų. Vis dėlto šylantis klimatas, ilgesnis auginimo sezonas ir naujos technologijos skatina mąstyti apie naujas verslines galimybes ir vidutinio klimato sąlygomis.

Estijos Gyvybės mokslų universiteto mokslininkė Eve Runno-Paurson mano, kad tai yra realu. Saldžiąsias bulves (Ipomea batata) galima auginti kaip įprastas bulves ar lauko daržoves, tačiau derlius bei kokybė daug geresni taikant agurkų auginimo technologijas. Be to, keturis mėnesius trunkančiam auginimo sezonui svarbu pasirinkti tinkamas veisles, į dirvą sodinti įsišaknijusius daigus.

Mokslininkę cituoja ERR News: „Prieš 50–60 metų negalėjome kalbėti apie saldžiųjų bulvių auginimą Estijoje. Dėl klimato kaitos auginimo sezonas buvo pratęstas trimis savaitėmis, o pietryčių Estijoje – dar daugiau. Naudojant tinkamą auginimo technologiją, saldžiosios bulvės gali būti auginamos Estijoje“.

Runno Paurson
Dr. Eve Runno-Paurson. ETIS.ee nuotr.

Vartojimo bumas

Sodininkai mėgėjai egzotišką daržovę jaukinasi jau kuris laikas, tačiau ar gali rizikuoti ūkininkai?

Vokietijos Weihenstephan-Triesdorf taikomųjų mokslų universiteto Sodininkystės ir daržininkystės institute buvo išbandytos 4 įprastos standartinės veislės ir 3 auginimo metodai. Beveik prieš dešimtmetį paskelbta išvada: atlikti bandymai parodė, kad auginti atvirame lauke galima ir Vokietijoje.

Europos rinkose šios daržovės populiarumas sparčiai išaugo. Jei anksčiau jų galima buvo rasti tik egzotinių vaisių ir daržovių skyriuose, tai dabar prekybos centruose tai jau įprastas produktas. Statistiniais duomenimis, 2016–2021 m. laikotarpiu prekybos saldžiosiomis bulvėmis Europoje vertė išaugo 60 proc. Ekspertai labai optimistiškai vertina saldžiųjų bulvių perdirbimo perspektyvas.

prekyba saldziosiomis bulvemis Europoje
Saldžiųjų bulvių prekybos Europoje vertė nuo 2016 m. iki 2021 m. Šaltinis: Statista.com

Kol kas Europoje vyrauja įvežtinė produkcija – iš JAV, Egipto ar Lotynų Amerikos šalių. Europoje tradiciškai stiprią augintojo poziciją užima Ispanija, Portugalija. Tačiau saldžiųjų bulvių auginimo imasi prekiniai ūkiai ir Nyderlanduose, Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje. Tai mažina šios daržovės importo iš tolimųjų kraštų apimtis.

Auginimo imasi prekiniai ūkiai

Anot Prancūzijos šaltinių, vietos ūkiuose ši niša sparčiai vystosi, vartotojai vietinių saldžiųjų bulvių gali įsigyti už kainą, siekiančią beveik 5 Eur/kg. AGF teigimu, net 40 proc. visų Prancūzijoje suvartojamų saldžiųjų bulvių yra vietinės, auginamos taip pat ir Prancūzijos šiaurėje.

Milžinišką pažangą per pastaruosius septynerius metus yra padariusi Šveicarija. Paaiškėjo, kad gumbavaisiai labai gerai susidoroja su klimato kaita. Šalies daržovių augintojų asociacija VSGP savo interneto svetainėje saldžiąsias bulves pristato greta kitų auginamų vietinių daržovių ir nurodo, kad jų galima įsigyti nuo rugsėjo iki vasario.

SchweizerBauer pasakoja apie jaunąjį ūkininką Matthias Hagen, kuris pernai užaugino 150 t saldžiųjų bulvių ir šioje nišoje Rytų Šveicarijoje yra vienas didžiausių augintojų.

Jaunasis ūkininkas kasmet iš Portugalijos parsigabena 3 t sertifikuotos medžiagos, po priedanga daigina 10 000–12 000 gumbavaisių. Paskui kiekvieną sudygusį gumbavaisį dalija į kelis auginius ir sodina į dirvą nuo gegužės 20 d. iki birželio 15 d., šalčiams jautrų pasėlį pridengia. Naujam lauko augalui dar nepatvirtinti jokie pesticidai, todėl ūkyje piktžolės šalinamos mechaniškai, ravimos rankomis. Tręšimui naudoja žaliąją trąšą, kompostą ir mėšlą, taiko sėjomainą. Iš vieno augalo gauna iki aštuonių gumbavaisių, apie 15 t/ha prekinės produkcijos.

„Schweizer Bauer“ teigimu, Šveicarijoje yra nuo 10–15 ūkių, kurie dideliu mastu augina saldžiąsias bulves. Nors bulvių pardavimo kaina dėl didelio rankų darbo ir brangios sodinamosios medžiagos siekia apie septynis frankus už kilogramą, pardavimai klesti.

 

ŪP portalo informacija

Nuotr. – gemuese.ch: šveicarų VSGP savo interneto svetainėje saldžiąsias bulves pristato greta kitų auginamų vietinių daržovių.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...
2023/12/08

Kas leidžiama ir kas draudžiama pelkių, šaltinynų, natūralių pievų ir ganyklų teritorijose

Šių metų rugsėjo pabaigoje Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba pradėjo tvirtinti pelkių ir šaltinynų bei natūralių pievų ir ganyklų teritorijų, kurioms taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos (SŽNS), žemėlapius. Patvirtinus ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Iš automobilio sumedžiojo šerną – praras automobilį ir teisę medžioti

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) pareigūnai nustatė neteisėtos medžioklės atvejį Kretingos rajone, kai asmuo sumedžiojo šerną iš automobilio. Už neteisėtai sumedžiotą ir dorotą šerną dviem medžiotojams gresia ne tik didelė...