Ashburn +27,1 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 12 Bir 2024
Ashburn +27,1 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 12 Bir 2024

Europoje kyla saldžiųjų bulvių auginimo banga, galimybes svarsto jau ir estai

2023/10/21


Saldžiosios bulvės mūsų geografinėje platumoje? Tai skamba neįtikėtinai, juk saldžioji bulvė yra kilusi iš tropinių ir subtropinių Pietų Amerikos regionų. Vis dėlto šylantis klimatas, ilgesnis auginimo sezonas ir naujos technologijos skatina mąstyti apie naujas verslines galimybes ir vidutinio klimato sąlygomis.

Estijos Gyvybės mokslų universiteto mokslininkė Eve Runno-Paurson mano, kad tai yra realu. Saldžiąsias bulves (Ipomea batata) galima auginti kaip įprastas bulves ar lauko daržoves, tačiau derlius bei kokybė daug geresni taikant agurkų auginimo technologijas. Be to, keturis mėnesius trunkančiam auginimo sezonui svarbu pasirinkti tinkamas veisles, į dirvą sodinti įsišaknijusius daigus.

Mokslininkę cituoja ERR News: „Prieš 50–60 metų negalėjome kalbėti apie saldžiųjų bulvių auginimą Estijoje. Dėl klimato kaitos auginimo sezonas buvo pratęstas trimis savaitėmis, o pietryčių Estijoje – dar daugiau. Naudojant tinkamą auginimo technologiją, saldžiosios bulvės gali būti auginamos Estijoje“.

Runno Paurson
Dr. Eve Runno-Paurson. ETIS.ee nuotr.

Vartojimo bumas

Sodininkai mėgėjai egzotišką daržovę jaukinasi jau kuris laikas, tačiau ar gali rizikuoti ūkininkai?

Vokietijos Weihenstephan-Triesdorf taikomųjų mokslų universiteto Sodininkystės ir daržininkystės institute buvo išbandytos 4 įprastos standartinės veislės ir 3 auginimo metodai. Beveik prieš dešimtmetį paskelbta išvada: atlikti bandymai parodė, kad auginti atvirame lauke galima ir Vokietijoje.

Europos rinkose šios daržovės populiarumas sparčiai išaugo. Jei anksčiau jų galima buvo rasti tik egzotinių vaisių ir daržovių skyriuose, tai dabar prekybos centruose tai jau įprastas produktas. Statistiniais duomenimis, 2016–2021 m. laikotarpiu prekybos saldžiosiomis bulvėmis Europoje vertė išaugo 60 proc. Ekspertai labai optimistiškai vertina saldžiųjų bulvių perdirbimo perspektyvas.

prekyba saldziosiomis bulvemis Europoje
Saldžiųjų bulvių prekybos Europoje vertė nuo 2016 m. iki 2021 m. Šaltinis: Statista.com

Kol kas Europoje vyrauja įvežtinė produkcija – iš JAV, Egipto ar Lotynų Amerikos šalių. Europoje tradiciškai stiprią augintojo poziciją užima Ispanija, Portugalija. Tačiau saldžiųjų bulvių auginimo imasi prekiniai ūkiai ir Nyderlanduose, Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje. Tai mažina šios daržovės importo iš tolimųjų kraštų apimtis.

Auginimo imasi prekiniai ūkiai

Anot Prancūzijos šaltinių, vietos ūkiuose ši niša sparčiai vystosi, vartotojai vietinių saldžiųjų bulvių gali įsigyti už kainą, siekiančią beveik 5 Eur/kg. AGF teigimu, net 40 proc. visų Prancūzijoje suvartojamų saldžiųjų bulvių yra vietinės, auginamos taip pat ir Prancūzijos šiaurėje.

Milžinišką pažangą per pastaruosius septynerius metus yra padariusi Šveicarija. Paaiškėjo, kad gumbavaisiai labai gerai susidoroja su klimato kaita. Šalies daržovių augintojų asociacija VSGP savo interneto svetainėje saldžiąsias bulves pristato greta kitų auginamų vietinių daržovių ir nurodo, kad jų galima įsigyti nuo rugsėjo iki vasario.

SchweizerBauer pasakoja apie jaunąjį ūkininką Matthias Hagen, kuris pernai užaugino 150 t saldžiųjų bulvių ir šioje nišoje Rytų Šveicarijoje yra vienas didžiausių augintojų.

Jaunasis ūkininkas kasmet iš Portugalijos parsigabena 3 t sertifikuotos medžiagos, po priedanga daigina 10 000–12 000 gumbavaisių. Paskui kiekvieną sudygusį gumbavaisį dalija į kelis auginius ir sodina į dirvą nuo gegužės 20 d. iki birželio 15 d., šalčiams jautrų pasėlį pridengia. Naujam lauko augalui dar nepatvirtinti jokie pesticidai, todėl ūkyje piktžolės šalinamos mechaniškai, ravimos rankomis. Tręšimui naudoja žaliąją trąšą, kompostą ir mėšlą, taiko sėjomainą. Iš vieno augalo gauna iki aštuonių gumbavaisių, apie 15 t/ha prekinės produkcijos.

„Schweizer Bauer“ teigimu, Šveicarijoje yra nuo 10–15 ūkių, kurie dideliu mastu augina saldžiąsias bulves. Nors bulvių pardavimo kaina dėl didelio rankų darbo ir brangios sodinamosios medžiagos siekia apie septynis frankus už kilogramą, pardavimai klesti.

 

ŪP portalo informacija

Nuotr. – gemuese.ch: šveicarų VSGP savo interneto svetainėje saldžiąsias bulves pristato greta kitų auginamų vietinių daržovių.

Dalintis