Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023

Europoje vėl išniro galvijų kempinligė

2023/02/02


Apie šią ypač pavojingą ligą Europos galvijų augintojai buvo beveik pamiršę. Tačiau šiomis dienomis galvijų kempinligė (galvijų spongiforminė encefalopatija – GSE) buvo nustatyta Pietų Olandijoje, tiriant skerdeną iš vieno ūkio.

Po vienuolikos metų pertraukos

Kempinligė buvo patvirtinta ištyrus aštuonerių metų amžiaus karvės iš vieno Pietų Olandijos ūkio skerdeną. Pabrėžiama, kad skerdena nepateko į maisto grandinę, maisto saugai pavojaus nėra.

Nyderlandų Žemės ūkio, gamtos ir maisto kokybės ministerija vakar vakarop išplatino pareiškimą. Jame teigiama, kad Vageningeno universitete atlikti tyrimai patvirtino, jog GSE variantas buvo netipinis.

Netipiniai GSE atvejai retkarčiais pasitaiko vyresnio amžiaus karvėms. Toks atvejis Nyderlanduose paskutinį kartą buvo nustatytas prieš vienuolika metų.

Mokslininkai mano, kad netipinė kempinligė gali atsirasti spontaniškai. Nyderlanduose iki šiol buvo nustatyti iš viso 4 netipiniai GSE atvejai.

Įvykį komentuodamas Žemės ūkio, gamtos ir maisto kokybės ministras Pietas Adema sakė: „Tikrai šokiruoja tai, kad galvijų GSE tyrimas buvo teigiamas, nes ilgą laiką neturėjome GSE atvejo. Man palengvėjo, kad dabar tai yra vadinamasis „netipinis variantas“, todėl pasekmės daugiausia susijusios tik su konkrečia įmone“.

Žinoma, ūkiui, kurio konkreti vieta nėra minima, tai didelis smūgis. Trylika su karve susijusių galvijų nugaišinti siekiant ištirti smegenų medžiagą.

Ūkis, kuriame patvirtinta GSE, nedelsiant buvo izoliuotas. Nyderlandų maisto ir vartojimo produktų saugos tarnyba (NVWA) atliko šaltinių ir kontaktų tyrimus. Kempinlige sirgusi karvė per savo gyvenimą atvedė penkis palikuonis. Iš jų nugaišintas bus tik vienas, jaunesnis nei dvejų metų. Vyresnio amžiaus veršeliai, teigiama, pavojaus visuomenės sveikatai nekelia. Mažai tikėtina, kad jie būtų galėję perimti užkratą iš savo motinos.

Pažeidžia centrinę nervų sistemą

Galvijų spongiforminė encefalopatija – lėtinė galvijų liga, kuriai būdingi degeneraciniai pakitimai nerviniame audinyje. Manoma, kad susirgimą sukelia pakitęs baltymas – prionas. Pirmąjį kartą šis susirgimas buvo nustatytas Jungtinėje Karalystėje 1986 m. ir pasiekė epidemijos lygį. Dėl GSE šioje šalyje buvo utilizuota daugiau nei 180 000 galvijų.

GSE yra ne tik mirtina galvijų liga, bet ir zoonozė. Vartojant sirgusių galvijų mėsą kyla pavojus susirgti smegenis pažeidžiančia Kroicfeldo-Jakobo liga.

Yra du GSE variantai: netipinis (šiuo metu pasireiškęs Olandijoje) ir klasikinis, kuris pirmąjį praėjusio amžiaus devintąjį dešimtmetį buvo nustatytas Jungtinėje Karalystėje. Kaip išsiaiškino mokslininkai, pagrindinė klasikinės GSE plitimo priežastis – galvijų pašarui naudoti gyvūniniai baltymai, pagaminti iš perdirbtų atrajotojų kaulų.

Kaip žinoma, kaip tik dėl to buvo uždrausta galvijų pašarams naudoti tam tikrų rūšių perdirbtus gyvūninius baltymus.

Pasiteisino aktyvi stebėsena

Taikoma GSE monitoringo programa, pagal kurią tiriamos tam tikrų rizikos grupių skerdenos. Pastarąjį kempinligės atvejį Olandijoje padėjo išaiškinti kaip tik aktyvi stebėsena.

Pastaruosius penkerius metus dėl aktyvių prevencinių veiksmų ir stebėsenos programų GSE atvejų skaičius ES nuolat mažėja.

Lietuvoje galvijų kempinligė niekada nebuvo užregistruota, bet nuo 2001 m. taip pat vykdoma aktyvi GSE stebėsena. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, kasmet dėl šios ligos ištiriama daugiau kaip 4 tūkst. mėginių.

 

ŪP komentaras

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
 

Asociatyvi 123rf nuotrauka

Dalintis

2023/03/28

Už nuopelnus kaimui ir miestui – garbės ženklas

ŪP korespondentė Dalia KARPAVIČIENĖ. – Kelmės rajono savivaldybės taryba nusprendė Užvenčio seniūnijoje Girnikų kaime gyvenančiam ūkininkui Algimantui Vaupšui įteikti garbės ženklą „Už nuopelnus Kelmės rajonui“. Tokio įver...
2023/03/28

Kiekvienai dirvai – savas augalas

Nuvažiavę į medelyną ir išsirinkę mėgstamų augalų, visada pasiteiraujame, kokią aplinką jie mėgsta. Bet juk galime atlikti „namų darbus“ ir iš anksto išsiaiškinti, kokias gėles tinka auginti saulėtose, ...
2023/03/28

VAT priminimas: AAP tiekti ir platinti gali ne kiekvienas

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (VAT), atlikdama augalų apsaugos produktų (AAP) rinkos priežiūrą, siekia užtikrinti, kad jie būtų saugūs naudoti ir legalūs. Atkreipiame fizinių ir juridinių asmenų dėmesį į pagrindin...
2023/03/28

Anykščių krašto žmonės susirūpinę dėl miško naikinimo

Šimonių girios bendruomenė sunerimusi dėl miške vykstančių pokyčių. Bendruomenė feisbuko grupėje atkreipia dėmesį į Šventosios kraštovaizdžio draustinyje (Anykščių r.) sunkios medkirčių technikos sudarkytas pieva...
2023/03/28

2024-ieji paskelbti NATO ir Europos Sąjungos, Dainų šventės bei Diplomatų Lozoraičių metais

Seimas, siekdamas pažymėti Lietuvos įstojimo į Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją ir Europos Sąjungą 20-metį, Lietuvos Dainų šventės 100-metį ir diplomatų Lozoraičių nuveiktų darbų svarbą, nusprendė 2024-uosius paskelbti NATO ir ...
2023/03/28

Ketinantieji įsirengti saulės elektrines turėtų suskubti

Saulės elektrinėse pagaminta elektra yra viena pigiausių ir tvariausių, todėl ūkininkai, norintys pasistatyti nuosavą saulės elektrinę, bet sprendimo įgyvendinimą atidėliojantys vėlesniam laikui, turėtų suskubti – sparčiai mažėjant elektros ...
2023/03/28

Patikrintas prokuroro priimtas nutarimas dėl Kaune įsigytų žemės sklypų

Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, išnagrinėjęs surinktus dokumentus, įvertino Kauno apygardos prokuratūros šių metų vasario 27 d. priimto nutarimo teisėtumą ir pagrįstumą, kuriuo buvo atsisa...
2023/03/28

Žemės ūkio paskolų garantijų fondui - didesnis valstybės garantijų limitas

UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF) šiemet individualių garantijų galės suteikti daug didesniam ūkio subjektų skaičiui, nes Vyriausybės sprendimu patvirtintas didesnis valstybės garantijų limitas.
2023/03/28

Liberiškietis amatininkas P. Paulauskas: „Tai ne mano kūryba, tai – gamtos sukurta“

Panevėžys (JP.lt). Naujamiesčio kultūros centre–dailės galerijoje eksponuojami unikalūs amatininko, Liberiškio kaimo gyventojo Petro Paulausko darbai: kiekvienas jų turi savo istoriją, išskirtinę formą ar spalvą. Originalūs kūr...