Ashburn +16,9 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +16,9 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024

Europoje vėl išniro galvijų kempinligė

2023/02/02


Apie šią ypač pavojingą ligą Europos galvijų augintojai buvo beveik pamiršę. Tačiau šiomis dienomis galvijų kempinligė (galvijų spongiforminė encefalopatija – GSE) buvo nustatyta Pietų Olandijoje, tiriant skerdeną iš vieno ūkio.

Po vienuolikos metų pertraukos

Kempinligė buvo patvirtinta ištyrus aštuonerių metų amžiaus karvės iš vieno Pietų Olandijos ūkio skerdeną. Pabrėžiama, kad skerdena nepateko į maisto grandinę, maisto saugai pavojaus nėra.

Nyderlandų Žemės ūkio, gamtos ir maisto kokybės ministerija vakar vakarop išplatino pareiškimą. Jame teigiama, kad Vageningeno universitete atlikti tyrimai patvirtino, jog GSE variantas buvo netipinis.

Netipiniai GSE atvejai retkarčiais pasitaiko vyresnio amžiaus karvėms. Toks atvejis Nyderlanduose paskutinį kartą buvo nustatytas prieš vienuolika metų.

Mokslininkai mano, kad netipinė kempinligė gali atsirasti spontaniškai. Nyderlanduose iki šiol buvo nustatyti iš viso 4 netipiniai GSE atvejai.

Įvykį komentuodamas Žemės ūkio, gamtos ir maisto kokybės ministras Pietas Adema sakė: „Tikrai šokiruoja tai, kad galvijų GSE tyrimas buvo teigiamas, nes ilgą laiką neturėjome GSE atvejo. Man palengvėjo, kad dabar tai yra vadinamasis „netipinis variantas“, todėl pasekmės daugiausia susijusios tik su konkrečia įmone“.

Žinoma, ūkiui, kurio konkreti vieta nėra minima, tai didelis smūgis. Trylika su karve susijusių galvijų nugaišinti siekiant ištirti smegenų medžiagą.

Ūkis, kuriame patvirtinta GSE, nedelsiant buvo izoliuotas. Nyderlandų maisto ir vartojimo produktų saugos tarnyba (NVWA) atliko šaltinių ir kontaktų tyrimus. Kempinlige sirgusi karvė per savo gyvenimą atvedė penkis palikuonis. Iš jų nugaišintas bus tik vienas, jaunesnis nei dvejų metų. Vyresnio amžiaus veršeliai, teigiama, pavojaus visuomenės sveikatai nekelia. Mažai tikėtina, kad jie būtų galėję perimti užkratą iš savo motinos.

Pažeidžia centrinę nervų sistemą

Galvijų spongiforminė encefalopatija – lėtinė galvijų liga, kuriai būdingi degeneraciniai pakitimai nerviniame audinyje. Manoma, kad susirgimą sukelia pakitęs baltymas – prionas. Pirmąjį kartą šis susirgimas buvo nustatytas Jungtinėje Karalystėje 1986 m. ir pasiekė epidemijos lygį. Dėl GSE šioje šalyje buvo utilizuota daugiau nei 180 000 galvijų.

GSE yra ne tik mirtina galvijų liga, bet ir zoonozė. Vartojant sirgusių galvijų mėsą kyla pavojus susirgti smegenis pažeidžiančia Kroicfeldo-Jakobo liga.

Yra du GSE variantai: netipinis (šiuo metu pasireiškęs Olandijoje) ir klasikinis, kuris pirmąjį praėjusio amžiaus devintąjį dešimtmetį buvo nustatytas Jungtinėje Karalystėje. Kaip išsiaiškino mokslininkai, pagrindinė klasikinės GSE plitimo priežastis – galvijų pašarui naudoti gyvūniniai baltymai, pagaminti iš perdirbtų atrajotojų kaulų.

Kaip žinoma, kaip tik dėl to buvo uždrausta galvijų pašarams naudoti tam tikrų rūšių perdirbtus gyvūninius baltymus.

Pasiteisino aktyvi stebėsena

Taikoma GSE monitoringo programa, pagal kurią tiriamos tam tikrų rizikos grupių skerdenos. Pastarąjį kempinligės atvejį Olandijoje padėjo išaiškinti kaip tik aktyvi stebėsena.

Pastaruosius penkerius metus dėl aktyvių prevencinių veiksmų ir stebėsenos programų GSE atvejų skaičius ES nuolat mažėja.

Lietuvoje galvijų kempinligė niekada nebuvo užregistruota, bet nuo 2001 m. taip pat vykdoma aktyvi GSE stebėsena. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, kasmet dėl šios ligos ištiriama daugiau kaip 4 tūkst. mėginių.

 

ŪP komentaras

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
 

Asociatyvi 123rf nuotrauka

Dalintis
2024/04/22

Jurginių išvakarėse – žiemos sugrįžimas

Jurginių išvakarėse į Lietuvą sugrįžo žiema. Pirmadienį sniegas, šlapdriba ir lietus maišėsi tarpusavyje, lydimi smarkoko ir šalto vėjo. Mišrūs krituliai nesiliovė iki vakaro. Ūkininkams vėl nemalonus gamtos pok&...
2024/04/22

Mėsa ir paukštiena prekiaujantiems gyventojams supaprastinta pajamų apskaita – tik e. būdu

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad individualią veiklą su pažyma ar verslu liudijimu vykdantys gyventojai, kurie turgavietėse ir viešose prekybos vietose prekiauja mėsa, paukštiena ir jų gaminiais, nuo gegužės 1 d. ...
2024/04/22

D. Trumpa: pasitraukus „Fonterrai“ naujo investuotojo „Rokiškio sūris“ neieškos

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ pasitraukus 10 proc. jos akcijų turėjusiai strateginei investuotojai – didžiausiai pasaulyje pieno eksportuotojai – Naujosios Zelandijos „Fon...
2024/04/22

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...
2024/04/22

Per savaitę pigo nafta ir šoktelėjo elektros energijos kainos

Praėjusią savaitę didmeninės elektros kainos Lietuvoje pakilo net 186,8 proc. – iki 78,6 Eur/MWh, po ankstesnę savaitę fiksuotų rekordiškai žemų kainų – 27,4 Eur/MWh. Elektra brango visame Baltijos jūros regione. Kainų kilimui į...
2024/04/22

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų lai...
2024/04/22

VRK parengė informaciją apie rinkimus ir referendumą lengvai suprantama kalba

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), siekdama užtikrinti informacijos apie rinkimus sklaidą kiekvienai rinkėjų grupei, parengė ir išleido specialų leidinį supaprastinta kalba (ang. Easy to Read).
2024/04/22

Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui

Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksniais, aplinkos poveikiu, mityba. Šiuo metu daug dėmesio teikiama žarnyno mikroflorai ir vitaminui D. „Vitamin...
2024/04/22

„Galinta“ įmonių grupei – 14,8 mln. eurų injekcija

„Citadele“ bankas ir viena didžiausių grikių kruopų, dribsnių, ryžių bei kitų kruopų gamintojų ir prekybininkių Baltijos šalyse, įmonių grupė „Galinta“, susitarė dėl 14,8 mln. eurų finansavimo. Lėšos  bus...