Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Europolas sulaikė rekordinį augalų apsaugos produktų klastočių kiekį

2023/10/16


Tarptautinė kriminalinės žvalgybos organizacija Europolas surengė aštuntąją „Sidabrinio kirvio“ (Silver axe) operaciją, nukreiptą prieš nelegalių ar suklastotų pesticidų gamintojus bei platintojus Europoje. Tris mėnesius trukusios operacijos metu, kurioje dalyvavo ir Lietuvos institucijos, buvo sulaikytas rekordinis kiekis – net 2040 tonų – nelegalių augalų apsaugos produktų, suimtas 21 įtariamasis ir sunaikintos kelios nelegalios gamybos vietos.

„Nuo pirmosios „Sidabrinio kirvio" operacijos jau konfiskuota beveik 7 000 tonų nelegalių ar suklastotų pesticidų produkcijos. Neleistini chemikalai gali būti pigūs, tačiau jie daro milžinišką žalą aplinkai, visuomenės sveikatai, žemės ūkiui ir mums gyvybiškai svarbių bičių populiacijai. Užkardydami nelegalių produktų plitimą rinkoje, prisidedame prie saugesnės ir sveikesnės ES piliečių ateities“, – Europolo pranešime sako organizacijos vykdančioji direktorė Catherine De Bolle.

Operacijos metu teisėsaugos institucijos atliko patikrinimus prie ES sausumos ir jūrų sienų, vidaus turgavietėse, siuntų pristatymo paslaugų teikėjų ir internetinėse prekyvietėse. Kaip pastebi Europolas, pažeidimai yra platūs ir apima nuo prekybos padirbtais ar klaidingai paženklintais produktais iki draudžiamų medžiagų importo. Kaip ir anksčiau, Azija išlieka pagrindiniu nelegalių pesticidų kilmės regionu, nors didžioji dalis galutinių produktų gamybos etapų vykdoma pačiose ES šalyse.

Šioje tarptautinėje operacijoje dalyvauja ir Lietuvos institucijos – LR muitinė, Lietuvos policija ir Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.

Pasak Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjo Ramūno Matonio, nelegalių ir falsifikuotų augalų apsaugos produktų tiekimas rinkai yra viena iš šešėlinės ekonomikos dalių.

„Tai įrodo per pastaruosius metus atlikti arba atliekami policijos padalinių ikiteisminiai tyrimai dėl neteisėto vertimosi ūkine ir komercine veikla - baudžiamojon atsakomybėn patraukti fiziniai ir juridiniai asmenys. Kratų metu įvairiuose Lietuvos regionuose išimta ir konfiskuota nelegalios produkcijos už kelis milijonus eurų", - teigia R. Matonis.

Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos (EUIPO) vertinimu, augalų apsaugos produktų šešėlinė rinka Lietuvoje yra viena didžiausių ES ir sudaro beveik 18 proc. nuo visos rinkos. Tai reiškia, kad kasmet mūsų šalyje juodojoje rinkoje įvykdoma sandorių už maždaug 30-40 mln. eurų.

„Nelegalios prekybos pasekmė nėra tik milijonai nesumokėtų mokesčių į valstybės biudžetą, bet ir rizika užteršti auginamą maistą žmogaus sveikatai kenksmingomis medžiagomis. Todėl mūsų visų teisėtas lūkestis – kad institucijos būtų aktyvios ir efektyviai užkardytų tokių produktų patekimą į rinką, gamybą ar prekybą. Žinoma, svarbus ir ūkininkų nusiteikimas rinktis tik legalius produktus, kurie yra ištirti ir registruoti naudoti mūsų šalyje bei kuriuos siūlo legalūs produktų pardavėjai“, – sako „CropLife Lietuva“ direktorė Zita Varanavičienė.

Ji teigia, kad nors šešėlinė rinka Lietuvoje didelė, rezonansinių bylų nėra daug. Viena garsiausių tokių – trejų metų senumo, kai 2020 m. rudenį FNTT pareigūnai surado kontrabandinių produktų perpakavimo „centrą“ Šiauliuose. Jame rasta ne tik nelegalių produktų įvežtų kaip ekologinis kačių kraikas, bet ir tuščių pakuočių, gausybę falsifikuotų etikečių kopijų ir birių produktų pakavimo įranga.

Augalų apsaugos produktai yra vieni iš labiausiai reglamentuojamų pramonės sričių pasaulyje. Taip yra todėl, kad neleistinos, neištirto poveikio medžiagos gali būti labai pavojingos aplinkai ir žmonių sveikatai. Ūkiuose naudojant nelegalią, standartų neatitinkančią produkciją niokojami dirbami plotai ir kitos ekosistemos, pavyzdžiui, bičių populiacijos. Be to, suklastoti ir nelegalūs pesticidai daro neigiamą poveikį ES ekonomikai ir teisėtų suinteresuotųjų šalių reputacijai visoje žemės ūkio ir maisto produktų grandinėje.

Aštuntus metus rengiama operacija „Sidabrinis kirvis" šiemet vyko sausio 23 – balandžio 28 dienomis. Joje dalyvavo teisėsaugos institucijos iš 32 šalių (visų ES valstybių narių ir penkių trečiųjų šalių: Australijos, Brazilijos, Ukrainos, Jungtinės Karalystės ir JAV). Operaciją rėmė Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyba (EUIPO), Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF), Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos generalinis direktoratas (DG SANTE), „CropLife Europe" ir „CropLife International" asociacijos.

 

Partnerio turinys

123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/04

Pelkėse verda tikra pekla (I)

Lietuvių tautosakoje pelkė apibūdinama kaip klampi vieta su stovinčiu vandeniu, kurioje knibždėte knibžda įvairiausių mistinių padarų. Todėl ji savo paslaptingumu nuo seno baidė ir domino žmones. Ši vieta ir dabar nepraranda susidomėjimo, n...
2023/12/04

Dekoratyvus, veržlus, skanus – kas?

Nedaug rastume augalų, tinkamų tiek želdynams, tiek gyvatvorėms, tiek nepageidaujamiems vabzdžiams atbaidyti, ir gydomųjų savybių turinčiomis uogomis. Jeigu užsimintume, kad iš jo pagaminta burtų lazdelė buvo pati galingiausia Hogvartse, ti...
2023/12/04

Svarbu tinkamai vykdyti įsipareigojimus – nekurti dirbtinių sąlygų gauti paramą

Siekiantys gauti paramą investiciniams projektams pareiškėjai turi užtikrinti, kad dirbtinai nekurs sąlygų gauti paramą. Svarbu žinoti, kad, jei skiriama parama, paramos gavėjai įpareigojami šios nuostatos laikytis visą projekto įgyv...
2023/12/04

Pradėta platinti nauja Vyriausybės taupymo lakštų emisija

Šiandien pradėta platinti nauja vienerių metų trukmės Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) emisija, už kurią bus mokama 3,8 proc. metinių palūkanų. Taupymo lakštų emisija bus platinama gruodžio 4–18 d., o išperkama 20...
2023/12/04

Vyndarystės verslas: labiausiai norimas – rabarbarų vynas

Pakruojo rajone Klovainiuose gyvenantis Dainius Jurgaitis su gyvenimo drauge ir verslo partnere Aušra Šimkute prieš keletą metų kaime nusprendė auginti avietes, vėliau – iš uogų virti uogienes, džemus, dar vėliau ...
2023/12/04

Pagailo šaltyje paliktų jautukų

Plungė („Žemaitis“). Vos iškritus pirmajam sniegui ir paspaudus šaltukui, visi skubame kuo šilčiau apsirengti ir užtikrinti palankias gyvenimo sąlygas savo augintiniams. Deja, bet yra ir tokių, kurie į pastarąjį re...
2023/12/04

Apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai

Metų sandūroje Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros surengtoje metinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanoti sėkmingiausiai &sca...
2023/12/04

Prapliupusios liūtys ir kruša atėmė viltį nuimti derlių laiku

Kaip kasmet Australijos žemdirbiai derlių iš laukų į saugyklas suvežti planavo iki Kalėdų. Tačiau šalies pietryčiuose prasidėjusios neregėtos liūtys ne tik sustabdė darbus, bet ir pakenkė derliaus kokybei. Spėjama, kad apie 1 mln. t ...
2023/12/04

Neskubėkime išmesti bulvių lupenų – jos dar gali praversti

Kodėl patyrę daržininkai pataria neišmesti bulvių lupenų? Pasirodo, jos gali praversti lysvėse. Ir ne tik. Patarimais dalijasi daržininkė mėgėja Daiva L.