Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Europos auditoriai: nepaisant reikšmingos paramos, akvakultūra yra sąstingyje

2023/11/17


Nors ES tvaraus akvakultūros vystymosi skatinimo valstybėse narėse sistema pagerėjo, gerokai padidintas finansavimas nedavė apčiuopiamų rezultatų, įspėjama lapkričio 15 d. paskelbtoje Europos Audito Rūmų ataskaitoje. Iš tiesų panašu, kad Europos akvakultūros produktų gamyba yra sustojusi.

 Akvakultūra yra svarbus ES mėlynosios ekonomikos strategijos elementas. Ji prisideda prie apsirūpinimo maistu saugumo ir yra skatinama pagal Europos žaliąjį kursą kaip baltymų šaltinis, paliekantis mažesnį anglies pėdsaką. Teikdama paramą iš Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondo (2014–2020 m. skirta 1,2 milijardo eurų) ir jį pakeitusio Europos jūrų reikalų, žvejybos ir akvakultūros fondo (2021–2027 m. skirta 1,0 milijardo eurų), ES siekia užtikrinti ilgalaikį akvakultūros tvarumą aplinkos atžvilgiu ir naudą ekonomikos, socialinėje ir užimtumo srityse. Tačiau rezultatų aiškiai dar nematyti ir jie negali būti patikimai įvertinti.

„Pastaraisiais metais ES plačiai užmetė savo tinklus į akvakultūros sektorių, kuris yra pagrindinis jos mėlynosios ekonomikos strategijos elementas. Tačiau, deja, laimikio vis dar nepavyksta pagauti”, – sakė auditui vadovavęs Audito Rūmų narys Nikolaos Milionis.

2014–2020 m. laikotarpiu vien akvakultūrai skirta lėšų suma daugiau nei tris kartus viršijo 2007–2013 m. išleistą sumą. Tačiau nei Europos Komisija, nei valstybės narės nepagrindė tokio reikšmingo padidinimo poreikio, o auditoriai turi pagrindo manyti, kad buvo skirta per daug ES lėšų. Didelė lėšų dalis nebuvo panaudota ir gali būti, kad valstybės narės neišnaudos viso turimo finansavimo iki 2023 m., t. y. termino, iki kurio išlaidos yra laikomos tinkamomis finansuoti. Šalutinis poveikis šiuo atveju yra tas, kad ES šalys iš esmės finansavo beveik visus projektus, nepriklausomai nuo jų tikėtino indėlio siekiant ES akvakultūros tikslų, nors finansavimą nukreipus tikslingiau, būtų buvę galima sulaukti geresnių rezultatų.

Nepaisant to, kad 2014–2020 m. buvo skirta 1,2 milijardo eurų, auditoriai pažymi, kad bendra ES gamybos apimtis nustojo augti. Dviejų didžiausių gamintojų (Italijoje ir Prancūzijoje) gamybos apimtys net sumažėjo. Socialiniai ir ekonominiai rodikliai taip pat nėra daug žadantys. Akvakultūros įmonių skaičius mažėja, o užimtumas šiame sektoriuje 2014–2020 m. sumažėjo nuo maždaug 40 000 iki maždaug 35 000 darbuotojų.

Auditoriai taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad yra trūkumų stebėsenos sistemoje. Jie negalėjo nustatyti vieno bendro rodiklių rinkinio, pagal kurį būtų galėję įvertinti sektoriaus aplinkosauginį tvarumą, nors tai yra vienas iš pagrindinių ES politikos tikslų. Dar didesnį susirūpinimą kelia šiuo metu teikiami duomenys apie ES fondų rezultatus. Šie duomenys nėra nuoseklūs ir patikimi, jų rezultatai aiškiai pervertinti, vertės patrigubintos, o skaičiai svyruoja priklausomai nuo pasirinktos duomenų teikimo sistemos. Todėl auditoriai negalėjo nustatyti ES fondų indėlio į akvakultūros sektoriaus aplinkosauginį ir socialinį tvarumą ar jo konkurencingumą.

Socialiniai ir ekonominiai rodikliai taip pat nėra daug žadantys. Akvakultūros įmonių skaičius mažėja, o užimtumas šiame sektoriuje 2014–2020 m. sumažėjo nuo maždaug 40 000 iki maždaug 35 000 darbuotojų.

***

Akvakultūra – tai žuvų, vandens bestuburių, dumblių ir kitų vandens organizmų auginimas. Ji gali būti vykdoma jūrų, sūrokuose ar vidaus vandenyse, taip pat sausumoje esančiuose įrenginiuose, kuriuose įrengtos vandens recirkuliacijos sistemos. Tvarus akvakultūros vystymasis (aplinkos, ekonominiu ir socialiniu atžvilgiu) yra vienas iš pagrindinių ES bendros žuvininkystės politikos tikslų.

2020 m. bendra ES akvakultūros produktų gamybos apimtis buvo 1,1 milijono tonų, t. y. mažiau nei 1 % visos pasaulio gamybos apimties. Ispanija, Prancūzija, Graikija ir Italija yra pagrindinės ES šalys gamintojos, kurios pagamina apie du trečdalius visos ES produkcijos.

Auditoriai tikrino 2014–2020 m. laikotarpį, taip pat nuostatas ir programas, kurios audito metu jau buvo parengtos 2021–2027 m. laikotarpiui.

 

Europos Audito Rūmų informacija

ŪP redakcijos archyvo nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/04

Pelkėse verda tikra pekla (I)

Lietuvių tautosakoje pelkė apibūdinama kaip klampi vieta su stovinčiu vandeniu, kurioje knibždėte knibžda įvairiausių mistinių padarų. Todėl ji savo paslaptingumu nuo seno baidė ir domino žmones. Ši vieta ir dabar nepraranda susidomėjimo, n...
2023/12/04

Dauguma „Sodros“ išmokų pasieks gavėjus prieš šventes

„Sodra“ ketina iki Kalėdų išmokėti visas pensijas bei kitas periodines išmokas. Kai kurie gavėjai šį mėnesį gaus po dvi išmokas.
2023/12/04

Paaiškėjo dviejų žemdirbiškų konkursų nugalėtojai

Pirmąją žiemos dieną Kėdainių krašto žemdirbiai rinkosi į Krakes. Čia kultūros centre paskelbti konkursų „Metų ūkis“ ir „Metų žemdirbys“ nugalėtojai.
2023/12/04

Dekoratyvus, veržlus, skanus – kas?

Nedaug rastume augalų, tinkamų tiek želdynams, tiek gyvatvorėms, tiek nepageidaujamiems vabzdžiams atbaidyti, ir gydomųjų savybių turinčiomis uogomis. Jeigu užsimintume, kad iš jo pagaminta burtų lazdelė buvo pati galingiausia Hogvartse, ti...
2023/12/04

Svarbu tinkamai vykdyti įsipareigojimus – nekurti dirbtinių sąlygų gauti paramą

Siekiantys gauti paramą investiciniams projektams pareiškėjai turi užtikrinti, kad dirbtinai nekurs sąlygų gauti paramą. Svarbu žinoti, kad, jei skiriama parama, paramos gavėjai įpareigojami šios nuostatos laikytis visą projekto įgyv...
2023/12/04

Pradėta platinti nauja Vyriausybės taupymo lakštų emisija

Šiandien pradėta platinti nauja vienerių metų trukmės Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) emisija, už kurią bus mokama 3,8 proc. metinių palūkanų. Taupymo lakštų emisija bus platinama gruodžio 4–18 d., o išperkama 20...
2023/12/04

Vyndarystės verslas: labiausiai norimas – rabarbarų vynas

Pakruojo rajone Klovainiuose gyvenantis Dainius Jurgaitis su gyvenimo drauge ir verslo partnere Aušra Šimkute prieš keletą metų kaime nusprendė auginti avietes, vėliau – iš uogų virti uogienes, džemus, dar vėliau ...
2023/12/04

Pagailo šaltyje paliktų jautukų

Plungė („Žemaitis“). Vos iškritus pirmajam sniegui ir paspaudus šaltukui, visi skubame kuo šilčiau apsirengti ir užtikrinti palankias gyvenimo sąlygas savo augintiniams. Deja, bet yra ir tokių, kurie į pastarąjį re...
2023/12/04

Apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai

Metų sandūroje Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros surengtoje metinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanoti sėkmingiausiai &sca...