Iš Europos biudžeto remiami piliečiai, ūkininkai, tyrėjai, įmonės ir regionai visoje Europoje ir už jos ribų. Jis labai svarbus siekiant gerinti europiečių gyvenimą. Kartu su jo ir priemonės „NextGenerationEU“ pagalba įveikėme pandemiją ir energetikos krizę, išsaugodami milijonus darbo vietų izoliavimosi laikotarpiu ir investuodami į švarią, skaitmeninę ateitį. Iš ES biudžeto taip pat buvo suteikta precedento neturinti parama Ukrainai ir Europos saugumui Rusijos agresijos karo akivaizdoje.
Kitame ilgalaikiame biudžete, kuris bus taikomas nuo 2028 m., reikės spręsti sudėtingas problemas: lūkesčiai, kad Europos Sąjunga imsis veiksmų nuolat didėja. Kad ES biudžetas atitiktų mūsų užmojus, padėtų grąžinti pagal priemonę „NextGenerationEU“ pasiskolintas lėšas ir kartu užtikrintų stabilius valstybių narių nacionalinius finansinius įnašus, turime įtraukti naujus nuosavus išteklius. Esama padėtis tęstis nebegali. Reikia pasirinkti. ES turi kuo labiau padidinti kiekvieno savo išleidžiamo euro poveikį, daugiausia dėmesio skirdama ES prioritetams ir tikslams ten, kur ES veiksmų labiausiai reikia.
Dėl naujų uždavinių ir lūkesčių, susijusių su ES veiksmais, reikia persvarstyti ES biudžeto veikimą, kad jis būtų pritaikytas ateičiai. Siekiant laisvos, demokratinės, stiprios, saugios, klestinčios ir konkurencingos Europos, reikia reformuoti ir padidinti ES biudžetą, kad jis būtų paprastesnis, lankstesnis, tikslingesnis ir veiksmingesnis.
Naujas požiūris į šiuolaikišką ES biudžetą turėtų apimti kiekvienai šaliai skirtą planą, kuriame būtų numatytos pagrindinės reformos ir investicijos ir kuris būtų parengtas ir įgyvendinamas bendradarbiaujant su nacionalinėmis, regioninėmis ir vietos valdžios institucijomis. Europos konkurencingumo fondas turėtų sukurti investavimo pajėgumus strateginiams sektoriams ir ypatingos svarbos technologijoms remti. Be to, peržiūrėtas išorės veiksmų finansavimas turėtų būti veiksmingesnis, tikslingesnis ir labiau suderintas su strateginiais interesais, prisidedant prie naujos užsienio politikos. Biudžetas taip pat turėtų būti grindžiamas papildomomis teisinės valstybės apsaugos priemonėmis. Be to, siekiant užtikrinti pakankamą ir tvarų mūsų bendrų prioritetų finansavimą, ES biudžetas turėtų būti grindžiamas modernizuotomis pajamomis.
Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „Kitas ilgalaikis biudžetas sustiprins mūsų bendrą Sąjungos ateities viziją. Jis pavers mūsų bendrus prioritetus konkrečiais veiksmais, o tai atneš realių pokyčių milijonams piliečių, įmonių, regionų ir tyrėjų. Todėl kviečiame visus europiečius pareikšti savo nuomonę per viešas konsultacijas, piliečių forumą arba dalyvavimo platformą. Tai raginimas sudaryti šiuolaikišką, plataus užmojo ir didesnį biudžetą. Mūsų uždaviniai taip pat yra bendri tikslai – kartu esame galingesni.“
ES biudžetas naudingas visiems europiečiams ir jiems turėtų būti suteikta galimybė pareikšti savo nuomonę dėl ES biudžeto ateities. Todėl Europos Komisija pradeda viešas konsultacijas, kuriose suinteresuotieji subjektai ir piliečiai kviečiami pareikšti savo nuomonę dėl būsimo ES biudžeto ir politikos, kurią jis turėtų remti. Konsultacijos vyks ateinančias 12 savaičių.
Piliečių forumas suburs 150 europiečių, kurie diskutuos ir pateiks konkrečių rekomendacijų dėl kito ES biudžeto. Kartu bus sukurta interneto platforma, kurioje kiekvienas turės galimybę dalyvauti diskusijose. Be to, Europos Komisijos narys M. Serafinas 2025 m. vyks į turą po Europą, kad galėtų individualiai konsultuotis su valstybių narių valdžios institucijomis, regioniniais suinteresuotaisiais subjektais ir ES biudžeto lėšų gavėjais.
Europos Komisija palankiai vertina visų ES institucijų ir įstaigų, taip pat ES biudžetą vykdančių partnerių dalyvavimą svarstant būsimą ES biudžetą.
2025 m. liepos mėn. Europos Komisija pateiks oficialų pasiūlymą dėl kitos daugiametės finansinės programos, kad susitarimas būtų pasiektas laiku iki jos įgyvendinimo 2028 m. sausio mėn.
ES biudžetas yra labai svarbus siekiant įgyvendinti ES prioritetus. ES biudžetu sutelkiami ištekliai, demonstruojamas solidarumas ir remiamos visos ES šalys, jų piliečiai ir ne tik, taip stiprinant Europos ekonomiką ir geopolitinę padėtį.
ES turi metinį biudžeto ciklą ir ilgalaikį biudžetą, kuris vadinamas daugiamete finansine programa. Šis daugiametis planavimas užtikrina ES išlaidų, visų pirma daugiamečių projektų ir politikos sričių, nuspėjamumą.
Pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 312 straipsnį, daugiametė finansinė programa apima ne trumpesnį kaip penkerių metų laikotarpį. Jos bendras tikslas – užtikrinti, kad Europos Sąjungos išlaidos būtų tvarkomos tvarkingai ir neviršijant jos nuosavų išteklių. Remiantis Europos Komisijos pasiūlymu, daugiametę finansinę programą vieningai ES Taryboje priima 27 ES valstybės narės, gavusios Europos Parlamento pritarimą.
Daugiametėje finansinėje programoje nustatytos didžiausios sumos, kurias iš Europos Sąjungos biudžeto galima skirti pagrindiniams jos veiklos sektoriams. Šios didžiausios sumos nustatomos kiekvienai išlaidų kategorijai, atitinkančiai pagrindines Europos Sąjungos politikos sritis.
Dabartinė finansinė programa vykdoma nuo 2021 m. sausio 1 d. iki 2027 m. gruodžio 31 d., o bendra išlaidų suma siekia 1 211 mlrd. EUR. Ją papildo priemonė „NextGenerationEU“ – iki 807 mlrd. EUR vertės laikina ekonomikos gaivinimo priemonė, skirta Europos ekonomikai skatinti ir visuomenei stiprinti bei jos atsparumui didinti, reaguojant į koronaviruso pandemiją.
EK informacija