Columbus +1,1 °C Dulksna
Trečiadienis, 12 Vas 2025
Columbus +1,1 °C Dulksna
Trečiadienis, 12 Vas 2025

Europos Komisija priėmė savo 2025 m. darbo programą

2025/02/12


Europos Komisija priėmė savo 2025 m. darbo programą, kurioje išdėstė savo užmojį didinti Europos Sąjungos konkurencingumą, saugumą ir ekonominį atsparumą. Darbo programa grindžiama įsipareigojimais, išdėstytais politinėse gairėse ir Pirmininkės Ursulos von der Leyen išsiųstuose įgaliojamuosiuose raštuose.

Darbo programoje daugiausia dėmesio skiriama pavyzdinėms iniciatyvoms, kurių Europos Komisija imsis pirmaisiais savo kadencijos metais, reaguodama į europiečiams labiausiai rūpimus klausimus. Joje atsižvelgiama į tai, kad piliečiams ir įmonėms reikia daugiau galimybių, inovacijų ir augimo, o tai galiausiai padės sukurti saugesnę ir klestinčią Europos Sąjungą. Naujos siūlomos iniciatyvos išdėstytos specialiame priede kartu su šiandien paskelbtais poveikio vertinimais ir tinkamumo patikrinimais.

Kartu su darbo programa pateikiamas komunikatas dėl įgyvendinimo ir supaprastinimo. Jame išdėstyta, kaip Europos Komisija per ateinančius penkerius metus planuoja palengvinti praktinį ES taisyklių įgyvendinimą, sumažinti administracinę naštą ir supaprastinti ES taisykles. Komunikate nurodomi tikslai ir priemonės, kuriais siekiama palengvinti reglamentavimo naštą, skatinti konkurencingumą, didinti atsparumą ir greitai įgyvendinti žmonėms ir įmonėms svarbias permainas.

Strateginė įgyvendinimo ir supaprastinimo darbotvarkė

2025 m. darbo programoje daug dėmesio skiriama supaprastinimui. Į ją įtraukti pirmieji bendrųjų dokumentų rinkiniai ir pasiūlymai, kuriais siekiama, kad ES politika ir teisės aktai veiktų geriau ir sparčiau ir taip būtų sustiprintas ES konkurencingumas.

Pirmasis bendrasis rinkinys, be kita ko, apims plataus masto supaprastinimą tvaraus finansavimo atskaitomybės, įmonių tvarumo išsamaus patikrinimo ir taksonomijos srityse. Kitomis iniciatyvomis, pavyzdžiui, spartesnio pramonės dekarbonizavimo aktu, bus supaprastinti leidimų išdavimo, autorizavimo ir ataskaitų teikimo reikalavimai. Reglamentavimo naštą palengvins nauja mažų vidutinės kapitalizacijos įmonių apibrėžtis, kad šioms įmonėms augant mažėtų joms kylančių kliūčių.

Su bendra žemės ūkio politika ir kitomis politikos sritimis, darančiomis poveikį ūkininkams, susijusiomis supaprastinimo priemonėmis bus šalinamos sudėtingumo priežastys ir mažinama ūkininkams ir nacionalinėms administracijoms tekanti administracinė našta. Be to, bus svarstomi ir kiti supaprastinimo pasiūlymai, be kita ko, galimi gynybos srities bendrieji teisės aktai, kurie padėtų pasiekti investicijų tikslus, kurie bus išdėstyti baltojoje knygoje, ir sudarytų sąlygas novatoriškoms įmonėms klestėti.

Pagrindiniai 2025 m. Europos Komisijos darbo programos siekiniai

  • Tvarus klestėjimas ir konkurencingumas. Tvaraus augimo pastangos bus grindžiamos ką tik paskelbtu Konkurencingumo kelrodžiu, o ES startuolių ir veiklą plečiančių įmonių strategija bus įgalinti verslininkai suteikiant jiems daugiau galimybių gauti kapitalo. Bendradarbiavimo plano dėl dekarbonizacijos ir konkurencingumo pagrindas – švarios pramonės kursas, kuris padės pasiekti siūlomą tikslą iki 2040 m. sumažinti išmetamą teršalų kiekį 90 proc.
  • Gynyba ir saugumas. Tvyrant geopolitinei įtampai, ES intensyvina pastangas užtikrinti saugumą ir taiką, pateikdama planus sukurti tvirtą Europos gynybos ateitį. Bendradarbiaudama su NATO ir vykdydama kolektyvines strategines investicijas ES siekia stiprinti savo gynybos pramonę ir mažinti priklausomybę. Geriau numatyti krizes ir didinti atsparumą joms padės ES pasirengimo krizėms strategija. Pasirengimą taip pat sustiprins tokios iniciatyvos kaip ES atsargų kaupimo strategija ir Ypatingos svarbos vaistų aktas, kuriais bus užtikrinti pagrindiniai ištekliai.
  • Remti žmones, stiprinti mūsų visuomenę ir socialinį modelį. Siekdama įtvirtinti unikalų ir itin branginamą Europos socialinį modelį ir sustiprinti socialinį teisingumą, Europos Komisija inicijuos pastangas modernizuoti socialinę politiką įgyvendindama naują Europos socialinių teisių ramsčio veiksmų planą. Prisitaikydama prie technologinių, demografinių ir sektorių pokyčių, Europos Komisija pristatys įgūdžių sąjungą ir užtikrins, kad visi darbuotojai turėtų reikiamą išsilavinimą ir būtų baigę tinkamus mokymus.
  • Išlaikyti mūsų gyvenimo kokybę. Europos Komisija pristatys žemės ūkio ir maisto sektoriaus viziją, kad ūkininkams būtų užtikrintas stabilus pagrindas, ir nubrėš pagrindinių pasiūlymų gaires. Vandenynų paktu bus sukurta vieninga vandenynų politikos sistema, skirta gerai vandenynų būklei išsaugoti ir ES mėlynajai ekonomikai skatinti. Be to, Europos hidrologinio atsparumo strategijoje bus laikomasi principo „nuo šaltinio iki jūros“, kad vandens ištekliai būtų valdomi veiksmingai ir būtų sprendžiamos klimato kaitos poveikio, pavyzdžiui, potvynių ir sausrų, problemos. Bendros žemės ūkio politikos supaprastinimo dokumentų rinkiniu bus šalinamos sudėtingumo priežastys ir mažinama ūkininkams ir nacionalinėms administracijoms tekanti administracinė našta.
  • Saugoti demokratiją, puoselėti vertybes. Tokiomis iniciatyvomis kaip demokratijos skydas bus kovojama su didėjančiomis ekstremizmo ir dezinformacijos grėsmėmis. Europos Komisija taip pat planuoja stiprinti kovos su diskriminacija dėl lyties, negalios, seksualinės orientacijos ar rasės strategijas, atnaujins LGBTIQ asmenų lygybės strategiją ir pateiks naują kovos su rasizmu strategiją.
  • Europa pasaulyje. Savo galią ir partnerystės galimybes panaudoti kaip svertą. Vienas iš prioritetų tebėra siekti Ukrainos laisvės, tuo pat metu ES yra pasiryžusi siekti teisingos, visapusiškos ir ilgalaikės taikos, grindžiamos dviejų valstybių sambūviu pagrįstu sprendimu, Artimuosiuose Rytuose. Viduržemio jūros regiono pakte ir Juodosios jūros strategijoje daugiausia dėmesio bus skiriama regioniniam bendradarbiavimui, ekonominėms investicijoms ir saugumui, o naujojoje strateginėje ES ir Indijos darbotvarkėje bus nustatytas visapusiškas požiūris nurodant bendrų strateginių interesų sritis.
  • Kartu siekti rezultatų ir parengti mūsų Sąjungą ateičiai. Komisija planuoja pateikti naują daugiametę finansinę programą, kurioje daugiausia dėmesio būtų skiriama galimybių gauti ES finansavimą supaprastinimui ir finansinio poveikio didinimui, kad būtų remiamas nacionalinis, privatusis ir institucinis finansavimas. Be to, daug dėmesio bus skiriama plėtrai pasirengti skirtoms politikos peržiūroms, kad būtų toliau vertinamos plėtros pasekmės ir poveikis visoms ES politikos sritims, užtikrinant, kad mūsų politika didesnėje Sąjungoje ir toliau būtų veiksminga.

 

EK informacija

Dalintis