Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

FAO maisto kainų indeksas rugsėjį pasiekė rekordines žemumas

2023/10/06


Bendras tarptautinių maisto žaliavų kainų matas rugsėjį buvo iš esmės stabilus, o augalinių aliejų, pieno produktų ir mėsos kainų sumažėjimą kompensavo pastebimai išaugęs cukraus ir kukurūzų kainų lygis, šiandien pranešė Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO). Ji taip pat pateikė pasaulio grūdų atsargų prognozę.

FAO maisto kainų indeksas, kuris leidžia stebėti pasaulinius maisto produktų kainų pokyčius, rugsėjį vidutiniškai siekė 121,5 punkto (plg. rugpjūtį 121,4 p.). Dabar jis 10,7 proc. žemesnis nei prieš metus ir pasiekė rekordines žemumas – yra 24 proc. mažesnis nei 2022 metų kovą, kai pastarąjį kartą buvo fiksuotas rekordas.

FAO maisto kainų indeksas
Šaltinis: FAO

Grūdų kainų indeksas, palyginti su praėjusiu mėnesiu, pakilo 1 proc. dėl pasaulinėje rinkoje pabrangusių (7 proc.) kukurūzų. Tai lėmė kelios aplinkybės: didelė Brazilijos atsargų paklausa; Argentinos ūkininkai lėčiau parduoda produkciją; dėl Misisipės upės nukritusio vandens lygio JAV išaugo baržų krovinių gabenimo tarifai. Tarptautinės kviečių kainos, esant didelei paklausai ir geroms prognozėms Rusijos Federacijoje, smuktelėjo 1,6 proc. Tuo tarpu FAO ryžių kainų indeksas, sumenkus importo paklausai, sumažėjo 0,5 proc.

Augalinio aliejaus kainų indeksas, palyginti su rugpjūčiu, sumažėjo 3,9 proc., o tarptautinės palmių, saulėgrąžų, sojų ir rapsų aliejaus kainos traukėsi iš dalies dėl padidėjusios sezoninės gamybos ir gausios pasaulinės eksporto pasiūlos.

Cukraus kainų indeksas, palyginti su rugpjūčiu, augant nerimui dėl pasaulinės pasiūlos perspektyvos padidėjo 9,8 proc. ir pasiekė aukščiausią lygį nuo 2010 m. lapkričio. Išankstinės prognozės rodo, kad pagrindiniai gamintojai, Tailandas ir Indija, dėl vyraujančio „El Niño“ pateiks mažiau produkcijos. Šiuo metu didelis cukranendrių derlius nuimamas Brazilijoje, oro sąlygos tam palankios, ir tai pristabdė pasaulinį cukraus kainų augimą.

Pieno produktų kainų indeksas nuo rugpjūčio mėnesio nukrito 2,3 proc. Kritimas vyksta jau devintą mėnesį iš eilės. Tai lemia vangi pasaulinė importo paklausa ir gausios atsargos pirmaujančiuose gamybos regionuose. Santykinis euro silpnumas JAV dolerio atžvilgiu taip pat turėjo įtakos tarptautinėms pieno kainoms.

Mėsos kainų indeksas, palyginti su ankstesniu mėnesiu, sumažėjo 1 proc. Kiaulienos, paukštienos ir avienos kainas veikė silpnos importo paklausos ir didelių pasaulinio eksporto galimybių derinys. Tarptautinės galvijienos kainos, priešingai, atsigavo dėl didelės liesos jautienos importo paklausos, ypač JAV.

maisto kainų indeksas
Šaltinis: FAO

Pasaulio grūdų atsargų prognozė

FAO pagerino savo anksčiau savo teiktą 2023 m. pasaulinio derliaus prognozę iki 2 819 mln. t – tai 0,9 proc. daugiau nei praėjusiais metais. Didesnė prognozė, tęsiantis palankioms oro sąlygoms, beveik visiškai pagrįsta naujausiais, daug geresniais Rusijos Federacijos ir Ukrainos derliaus įverčiais. O Kanadoje dėl užsitęsusių sausrų pagrindinėse žemdirbystės vietovėse gamybos apimtis veikiausiai gerokai sumažės.

Naujajame FAO grūdų pasiūlos ir paklausos pranešime pasaulinė kviečių produkcija siekia apie 785 mln. t, stambiųjų grūdų – 1 511 mln. t (2,7 proc. daugiau nei 2022 m.) ir 523,1 mln. t ryžių.

Nepaisant šio mėnesio sumažėjusio rodiklio, 2023–2024 m. prognozuojamas grūdų suvartojimas pasaulyje siekia 2 804 mln. t – tai 0,8 proc. daugiau negu praėjusiais metais. Įtaką turės išaugęs kviečių suvartojimas. Prognozuojamas pasaulinis ryžių suvartojimas sieks 520,5 mln. t – jis jau antrą sezoną iš eilės nedidėja arba mažėja.

Prognozuojama, kad pasaulio grūdų atsargos iki 2024 m. sezono pabaigos sudarys 884 mln. t ir bus 3 proc. gausesnės, pasieks rekordines aukštumas. Įvertinus geresnę atsargų iki naujojo derliaus prognozę ir atsižvelgiant į suvartojimo pokyčius, numatomas 30,8 proc. atsargų ir suvartojimo santykis.

Naujausia FAO prognozė dėl pasaulinės prekybos visais grūdais 2023–2024 m. išlieka nepakitusi – sudarys apie 466 mln. t. Tačiau palyginti su 2022–2023 m. lygiu ji 1,7 proc. mažesnė.

 

Pagal FAO informaciją

123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/04

Pelkėse verda tikra pekla (I)

Lietuvių tautosakoje pelkė apibūdinama kaip klampi vieta su stovinčiu vandeniu, kurioje knibždėte knibžda įvairiausių mistinių padarų. Todėl ji savo paslaptingumu nuo seno baidė ir domino žmones. Ši vieta ir dabar nepraranda susidomėjimo, n...
2023/12/04

Paaiškėjo dviejų žemdirbiškų konkursų nugalėtojai

Pirmąją žiemos dieną Kėdainių krašto žemdirbiai rinkosi į Krakes. Čia kultūros centre paskelbti konkursų „Metų ūkis“ ir „Metų žemdirbys“ nugalėtojai.
2023/12/04

Dekoratyvus, veržlus, skanus – kas?

Nedaug rastume augalų, tinkamų tiek želdynams, tiek gyvatvorėms, tiek nepageidaujamiems vabzdžiams atbaidyti, ir gydomųjų savybių turinčiomis uogomis. Jeigu užsimintume, kad iš jo pagaminta burtų lazdelė buvo pati galingiausia Hogvartse, ti...
2023/12/04

Svarbu tinkamai vykdyti įsipareigojimus – nekurti dirbtinių sąlygų gauti paramą

Siekiantys gauti paramą investiciniams projektams pareiškėjai turi užtikrinti, kad dirbtinai nekurs sąlygų gauti paramą. Svarbu žinoti, kad, jei skiriama parama, paramos gavėjai įpareigojami šios nuostatos laikytis visą projekto įgyv...
2023/12/04

Pradėta platinti nauja Vyriausybės taupymo lakštų emisija

Šiandien pradėta platinti nauja vienerių metų trukmės Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) emisija, už kurią bus mokama 3,8 proc. metinių palūkanų. Taupymo lakštų emisija bus platinama gruodžio 4–18 d., o išperkama 20...
2023/12/04

Vyndarystės verslas: labiausiai norimas – rabarbarų vynas

Pakruojo rajone Klovainiuose gyvenantis Dainius Jurgaitis su gyvenimo drauge ir verslo partnere Aušra Šimkute prieš keletą metų kaime nusprendė auginti avietes, vėliau – iš uogų virti uogienes, džemus, dar vėliau ...
2023/12/04

Pagailo šaltyje paliktų jautukų

Plungė („Žemaitis“). Vos iškritus pirmajam sniegui ir paspaudus šaltukui, visi skubame kuo šilčiau apsirengti ir užtikrinti palankias gyvenimo sąlygas savo augintiniams. Deja, bet yra ir tokių, kurie į pastarąjį re...
2023/12/04

Apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai

Metų sandūroje Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros surengtoje metinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanoti sėkmingiausiai &sca...
2023/12/04

Prapliupusios liūtys ir kruša atėmė viltį nuimti derlių laiku

Kaip kasmet Australijos žemdirbiai derlių iš laukų į saugyklas suvežti planavo iki Kalėdų. Tačiau šalies pietryčiuose prasidėjusios neregėtos liūtys ne tik sustabdė darbus, bet ir pakenkė derliaus kokybei. Spėjama, kad apie 1 mln. t ...