Kaunas -2,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 7 Grd 2024
Kaunas -2,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 7 Grd 2024

FAO skaičiuojamas grūdų kainų indeksas spalį padidėjo – lėmė kylančios kviečių ir kukurūzų kainos eksporto rinkose. 123rf nuotr.

FAO: maisto kainų indekso augimas – didžiausias per dvejus metus

2024/11/09


Pasaulio maisto žaliavų kainų lyginamasis indeksas spalį šoktelėjo iki aukščiausio lygio per 18 mėnesių, praneša Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO). Kilimą lėmė pirmiausia staigus augalinio aliejaus kainų padidėjimas.

FAO maisto kainų indeksas, kas mėnesį fiksuojantis pasaulinių maisto kainų pokyčius (pagal penkias produktų grupes – grūdų, mėsos, pieno produktų, augalinių riebalų ir cukraus), spalį siekė 127,4 punkto. Tai 2 proc. daugiau nei rugsėjį ir 5,5 proc. daugiau nei prieš metus. Vis dėlto kainų lygis apie penktadaliu žemesnis nei 2022 m. kovą, kai buvo pasiektas kainų pikas.

FAO augalinio aliejaus kainų indeksas spalį šoktelėjo 7,3 proc. ir pasiekė dvejų metų aukštumas. Tai lėmė kylančios alyvpalmių, sojų, saulėgrąžų ir rapsų aliejaus kainos.

Grūdų kainų indeksas spalį padidėjo 0,9 proc. Tai lėmė kylančios kviečių ir kukurūzų eksporto kainos. Pasaulinėms kviečių kainoms įtakos turėjo nepalankios oro sąlygos šiaurinio pusrutulio šalyse pagrindinėse eksportuotojose, taip pat vėl įvesta neoficiali kainų žemiausia riba Rusijos Federacijoje ir įtampa Juodosios jūros regione. Pasaulinės kukurūzų kainos taip pat pakilo, iš dalies dėl didelės paklausos vidaus rinkose ir transportavimo problemų Brazilijoje (dėl žemo upių lygio). Tuo tarpu ryžių kainų indeksas spalį sumažėjo 5,6 proc.

Cukraus kainų indeksas padidėjo 2,6 proc. Tai Brazilijoje užsitęsusių sausrų efektas, neaiškios 2024/25 m. derliaus perspektyvos. Prisidėjo ir kylančios tarptautinės žalios naftos kainos, nes daugiau cukranendrių buvo nukreipta etanolio gamybai, Brazilijos realo susilpnėjimas Jungtinių Valstijų dolerio atžvilgiu.

Pieno kainų indeksas spalį pakilo 1,9 proc., vidutiniškai 21,4 proc. viršydamas pernykštį lygį. Padidėjimą visų pirma lėmė didesnės tarptautinės sūrio ir sviesto kainos. Pieno miltelių kainos sumažėjo.

Mėsos kainų indeksas, nepaisant bendro kilimo tendencijos, nuo rugsėjo smuktelėjo 0,3 proc. Atsiliepė daugiausia mažesnės kiaulienos kainos, kurias lėmė Vakarų Europoje dėl silpnos vidaus ir tarptautinės paklausos padidėjusios skerdimo apimtys. Šiek tiek krito ir pasaulinės paukštienos kainos. Avienos kainos išliko stabilios. Galvijienos kainos – priešingai, šiek tiek padidėjo dėl didesnių tarptautinių pirkimų.

FAO maisto kainų indeksas
Maisto kainų indekso raida 2021-2024 m.; FAO maisto kainų indeksas pagal atskiras produktų grupes. Šaltinis: FAO

Parengė Irma Dubovičienė

Dalintis