Kaunas +0,7 °C Debesuota
Trečiadienis, 4 Grd 2024
Kaunas +0,7 °C Debesuota
Trečiadienis, 4 Grd 2024

Vilija Blinkevičiūtė atsisakė būti premjere
Seimo rinkimų nakties euforija išblėso: V. Blinkevičiūtė atsisakė būti premjere. LSDP nuotr.

BNS
 

Galimi valdančiosios koalicijos partneriai pasakė, ką mano apie V. Blinkevičiūtės sprendimą

2024/10/31


Dvejonės, ar socdemų lyderė dirbtų premjere, lydėjo visą Seimo rinkimų kampaniją. Iš pradžių ji atsisakė konkrečiai nurodyti, ar imtųsi šių pareigų, bet rugpjūčio pabaigoje patvirtino, kad būtų ministre pirmininke. Tačiau rinkimų naktį V. Blinkevičiūtės retorika ir vėl pakito – ji pareiškė, jog imsis atsakomybės kartu su prezidentu formuoti valdančiąją daugumą. Po trečiadienį vykusio LSDP prezidiumo partijos pirmininkė pareiškė, jog premjerės pareigų eiti negali dėl amžiaus. Ji sakė per rinkiminį laikotarpį įvertinusi, koks tai „būtų atsakingas darbas, kiek tai reikalauja sveikatos ir jėgų“. Į ministro pirmininko pareigas partija teikia Gintauto Palucko kandidatūrą. Be kita ko, socdemai konsultacijoms dėl daugumos formavimo nusprendė pakviesti dar dvi centro kairės jėgas – Liberalų sąjūdį ir „Nemuno aušrą“. Situaciją komentuoja kaip galimų valdančiosios koalicijos partnerių įvardytų politinių jėgų lyderiai.

S. Skvernelis: pasitikėjimo daugiau neįneša

Socialdemokratų partijos konsultacijoms dėl valdančiosios daugumos formavimo pakviestų demokratų lyderis Saulius Skvernelis teigia, kad Vilijos Blinkevičiūtės sprendimas nesiimti atsakomybės vadovauti Vyriausybei pasitikėjimo partneriais nepriduota.

„Įvyko tai, kas sklandė erdvėje gana ilgai. Nors mes irgi buvome patikėję tuo, kas buvo viešai pažadėta Lietuvos žmonėms (kad socialdemokratams laimėjus Seimo rinkimus, V. Blinkevičiūtė taps premjere – BNS), tai yra tas pokytis, kurį socialdemokratams reikės paaiškinti Lietuvos žmonėms“, – trečiadienį BNS sakė S. Skvernelis.

„Taip, pasitikėjimo daugiau tai neįneša“, – teigė jis, paklaustas, ar galės pasitikėti koalicijos partneriais, kurie nevykdo rinkimų pažadų.

Socdemų sprendimą konsultacijoms dėl daugumos formavimo pakviesti dar dvi centro kairės jėgas – Liberalų sąjūdį ir „Nemuno aušrą“ – S. Skvernelis vadino išmintingu.

„Manau, kad tai išmintingas sprendimas – noras turėti stabilesnę daugumą, bet socialdemokratai yra partija, kuri kviečia į koaliciją, mes savo preferencijų atskirų negalime išsakyti. Kolegoms lūkesčius išsiuntėme, kai bus aišku, kas konkrečiai pakviestas ne konsultacijoms, o prie apvalaus derybų stalo, tada ir kalbėsimės“, – sakė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas.

Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“ bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą formuoti valdančiąją koaliciją Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pakvietė iškart po pirmojo Seimo turo.

R. Karbauskis sprendimą vadina nuviliančiu, iš konsultacijų nesitrauks

Socialdemokratų partijos konsultacijoms dėl valdančiosios daugumos formavimo pakviestos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis Vilijos Blinkevičiūtės sprendimą nesiimti atsakomybės vadovauti Vyriausybei vadina nuviliančiu, tačiau trauktis iš derybų neketina.

„Dabar daugelis žmonių, kurie balsavo už socialdemokratus, yra ištikti šoko. Jie supranta, kad jeigu būtų kitaip pasakyta, jie galbūt būtų kitaip ir balsavę. (...) Ir mes, ir Lietuvos žmonės esame labai nusivylę“, – trečiadienį BNS sakė politikas.

Jis neabejojo, kad jeigu Socialdemokratų partijos pirmininkė prieš rinkimus būtų prisipažinusi, jog neketina atsisakyti europarlamentarės mandato ir nežada eiti premjerės pareigų, Seimo rinkimų rezultatai būtų kiti.

Kita vertus, pasak R. Karbauskio, rinkimų rezultatų niekas nebepakeis, todėl jo vadovaujama politinė jėga iš konsultacijų nesitrauks, nes alternatyva Lietuvos valstiečių sąjungai būtų už korupciją nuteistas Liberalų sąjūdis.

„Mes labai aptarinėjome, ar verta mums dalyvauti Vyriausybėje, bet tai, kad alternatyva mums yra liberalai, tai yra tas faktorius, kuris neleidžia mums kategoriškai atsisakyti“, – BNS sakė politikas.

„Mes nesitraukiame iš derybų, bet, aišku, kelsime didesnius klausimus dėl saugiklių. Mes norėsime monitorinti, stebėti visos Vyriausybės darbą, jausti visus pokyčius, nes pamatę menkiausius korupcijos požymius, mes iš tos valdančiosios daugumos išeisime. Ir išeisime su tokiu triukšmu, kad visi Lietuvos sužinotų, jog vyksta tokie dalykai“, – pabrėžė „valstiečių“ lyderis.

Anot jo, socialdemokratų siūloma Gintauto Palucko kandidatūra į Vyriausybės vadovo pareigas nėra lygiavertė V. Blinkevičiūtei.

Dar prieš Seimo rinkimus R. Karbauskis tvirtino, kad „valstiečiai“ neitų į koaliciją, jeigu premjeru būtų siūlomas korupcijos byloje teistas asmuo.

2012 metais Lietuvos Aukščiausiasis Teismas buvusį Vilniaus savivaldybės administracijos direktorių G. Palucką pripažino kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnyba organizuojant viešuosius pirkimus.

„Jeigu sugebės būsima Vyriausybė dirbti labai darniai ir nebus jokio korupcijos skandalo, vadinasi, turėsiu pripažinti, kad mano nuomonė, jog teistas už korupciją žmogus negali būti Lietuvos premjeru, nepasitvirtino. Aš būsiu neteisus, – trečiadienį BNS kalbėjo R. Karbauskis. – Bet jeigu pasirodys, kad buvau teisus, mes iš karto iš Vyriausybės pasitrauksime. Vos tik atsiras požymių, kad vyksta korupciniai dalykai, mes juos skelbsime ir iš karto trauksimės.“

Jis pažymėjo, kad nepaisant to, jog nesiima premjerės pareigų, V. Blinkevičiūtė kaip Socialdemokratų partijos pirmininkė, bus atsakinga už Ministrų kabineto darbą.

„V. Blinkevičiūtė, kaip partijos pirmininkė, turės atsakyti už tai, kas vyksta Vyriausybėje, – sakė jis. – Jeigu būtų pasakyta, kad ji neprisiima atsakomybės už valdančiąją daugumą, už partiją, tada būtų dar gilesnė problema. Šnekėsime su ja, kokie yra saugikliai, kaip veiks mechanizmai, kad partijos pirmininkė sužinotų iš karto apie kokias nors abejones dėl galimos korupcijos.“

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis nevertino socialdemokratų sprendimo į konsultacijas dėl daugumos formavimo pakviesti ir Liberalų sąjūdį bei partiją „Nemuno aušra“.

„Čia ne mūsų problemos, jie gali daryti, kaip nori“, – sakė R. Karbauskis.

R. Žemaitaitis: atneš reputacinę žalą socdemams, politikams

„Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis sako, kad socialdemokratų lyderės Vilijos Blinkevičiūtės sprendimas atsisakyti eiti premjerės pareigas turės reputacinės žalos ne tik šiai politinei jėgai, bet ir visiems politikams.

„Socdemai dabar turės didelę reputacinę problemą, kurią turės išspręsti kažkaip surasdami paaiškinimą, o kodėl nebuvo pasakyta ta informacija iki šios dienos“, – trečiadienį BNS sakė R. Žemaitaitis.

„Tas planas chuliganas reputacijos prasme kainuos čia visiems. Dabar į visus politikus bus labai neigiamai žiūrima“, – kalbėjo politikas.

Taip jis sakė V. Blinkevičiūtei trečiadienio vakarą po partijos prezidiumo posėdžio pranešus, kad atsisako eiti premjerės pareigas dėl amžiaus ir sveikatos problemų.

Anot „Nemuno aušros“ lyderio, priėmus tokį sprendimą, apgautas liko ir prezidentas Gitanas Nausėda.

„Jis vis dėlto žmogus tikėjosi ir dėjo labai daug pastangų, kad centro kairės jėga būtų valdančiojoje daugumoje, kad socialdemokratai būtų daugumoje ir būtų atsvara konservatoriams ir dabar prezidentui jau teks iš tikrųjų labai rimtai galvoti, kaip paaiškinti visą šitą situaciją“, – sakė R. Žemaitaitis.

Tai, kad socialdemokratai vietoje V. Blinkevičiūtės nutarė į ministro pirmininko pareigas siūlyti Gintauto Palucko kandidatūrą, R. Žemaitaitis tai vadino logišku sprendimu.

„Gintas Paluckas, matyt, artimiausiu metu turi parodyti lyderystę, kad jis gali būti tuo premjeru, kad jis gali jungti ir vienyti centro kairės koaliciją ir ten esančius politikus“, – kalbėjo jis.

G. Paluckui pranešus, kad socialdemokratai dėl valdančiosios koalicijos konsultuosis ir su Liberalų sąjūdžiu bei „Nemuno aušra“, R. Žemaitaitis teigė į tai reagavęs pozityviai.

Vis tik jis teigė nematantis bendro darbo su Liberalų sąjūdžiu. Šis taip pat yra sakęs, kad nebūtų valdančiojoje koalicijoje su „Nemuno aušra“.

„Jeigu ten bus Liberalų sąjūdis, manau, kad mūsų valdyba ir partija toje daugumoje tikrai net nedalyvaus ir nebus“, – teigė R. Žemaitaitis.

Socialdemokratai iki šiol dėl valdančiosios koalicijos konsultavosi su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

R. Žemaitaitis sakė sulaukęs G. Palucko skambučio, „kultūringumo dėlei“ su juo susitiks.

Dar prieš rinkimus V. Blinkevičiūtė yra sakiusi, kad sunkiai įsivaizduoja bendradarbiavimą su „Nemuno aušra“ dėl R. Žemaitaičio pasisakymų apie žydus.

V. Čmilytė-Nielsen: tokie politiniai viražai kelia nepasitikėjimą

Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, jog socialdemokratų pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės sprendimas nesiimti atsakomybės vadovauti Vyriausybei jos nenustebino, vadina nepriimtinais politiniais viražais.

„Tai buvo gana akivaizdu, matėme pastarąsias pora dienų V. Blinkevičiūtės komunikaciją, todėl sprendimas nenustebino. Kaip ir Gintauto Palucko kandidatūra. Man asmeniškai tokie politiniai viražai nepriimtini, nes tai kelia nepasitikėjimą rinkimų metu išsakomais įsipareigojimais“, – BNS trečiadienio vakarą perduotame komentare teigė politikė.

„Tačiau tai yra Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) sprendimas ir jiems dabar teks apie tą sprendimą komunikuoti savo rinkėjams“, – pridūrė Seimo pirmininkė.

Socialdemokratų prezidiumas vieningai sutarė, jog kandidatas į premjerus bus G. Paluckas.

Pastarasis po posėdžio teigė, kad socialdemokratai dėl valdančiosios koalicijos konsultuosis ne tik su anksčiau skelbtais partneriais – demokratais bei „valstiečiais“ – bet ir su Liberalų sąjūdžiu bei „Nemuno aušra“.

„Tai nėra netikėta žinia, jai ruošėmės lygindami programines nuostatas ir žymėdamiesi vietas, kur pozicijos išsiskiria. Šiandien aišku tik viena – jokių bendrų pokalbių nebus su valstiečiais ir „Nemuno aušra“, šias nuostatas išsakėme dar prieš pirmą rinkimų turą ir jos nesikeis jokiomis aplinkybėmis“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Pati Viktorija Čmilytė-Nielsen yra sakiusi, jog liberalai neatmeta galimybės diskutuoti dėl darbo parlamento pozicijoje, bet į tai žiūri skeptiškai.

 

Seimo rinkimus laimėjusi LSDP naujame parlamente turės 52 vietas, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ – 14, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – aštuonias. Tai jiems Seime užtikrintų 74 balsus iš 141.

Liberalai per Seimo rinkimus iškovojo 12 mandatų, „Nemuno aušra“ – 20.

 

Autoriai: Jūratė Skėrytė, Greta Zulonaitė, Paulius Perminas / BNS

Dalintis