Columbus -7,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 10 Vas 2025
Columbus -7,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 10 Vas 2025

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Austrijos Alpių pieninių galvijų bandose plinta tuberkuliozė

2025/02/06


Europos Sąjungos ekologinės gamybos lyderiai Austrijos ūkininkai Foralbergo žemėje pastaruoju metu susiduria su problemomis. Dėl galvijų tuberkuliozės protrūkių šioje federalinėje žemėje uždaryta dešimt pienininkystės ūkių. Liga persiduoda ir žmonėms – užsikrėtė jau antras ūkininkas.

Drastiška priemonė

Austrijos Forarlbergo žemėje dėl tuberkuliozės uždaryta iš viso dešimt ūkių – nuo ​​Bregenzerwaldo (čia buvo aptiktas pirmasis atvejis) iki Montafono. Tiesa, tarnybos neatskleidė, kiek gyvulių laikoma tose uždarytose Forarlbergo fermose. Pagal galiojančią tvarką, nustačius bent vieną teigiamą galvijų tuberkuliozės atvejį, visa veikla tame ūkyje sustabdoma keturiems mėnesiams: per šį laikotarpį visi ūkyje likę gyvuliai bus tiriami du kartus dviejų mėnesių intervalu, rašo vorarlber.orf.at.

Tačiau dabartinis protrūkis yra kur kas didesnio masto. Viename galvijininkystės ūkyje dėl tuberkuliozės teko sunaikinti visus 107 galvijus. Toks sprendimas priimamas, kai užkrėstų gyvūnų dalis ūkyje viršija 40 procentų. Tačiau tam tikrais atvejais tokios priemonės gali prireikti, net jei užsikrėtimo lygis yra mažesnis. Tiesa, nuo to laiko Forarlberge daugiau masinių skerdimų nebuvo ir dabar tikimasi, kad šios priemonės daugiau neprireiks.

„Patogenas buvo išskirtas šešiems iš dešimties gyvūnų, tačiau dėl dviejų kitų gyvūnų patikimo patvirtinimo dar nėra“, – sausio pradžioje paskelbė Forarlbergo žemės veterinarijos institucija.

Vykdant tuberkuliozės stebėsenos programą, Austrijoje kasmet ištiriama apie 7000 galvijų maždaug iš 700 ūkių.

Užsikrėtė žmonės

Po tuberkuliozės protrūkio Bregenzervalde jau sausio mėnesį užsikrėtė žmogus. Dabar buvo nustatytas antrasis teigiamas žmogaus užsikrėtimo TBC atvejis, susijęs su neseniai įvykusiais tuberkuliozės protrūkiais. Medikai akcentuoja, kad abiem atvejais, nors TBC testas ir teigiamas, šie asmenys neserga, ir kiti žmonės nuo jų negali užsikrėsti. Asmenys šiuo metu gydomi antibiotikais.

Atsižvelgdami į dabartinę situaciją, „žalieji" ragina sušaukti vietos parlamento Žemės ūkio komitetą ir skubiai aptarti, kaip spręsti iškilusias problemas, praneša vol.at.

„Tuberkuliozė yra rimta liga, kuri kelia grėsmę ūkininkų gyvybėms. Taip pat turime nuraminti ir vartotojus“, - sakė žaliųjų partijos atstovė Christine Boesch-Vetter.

Vietinės ūkininkų sąjungos atstovė Fabienne Lackner taip pat paragino priimti greitą sprendimą: „Ar tai būtų atskiro komiteto forma, ar atvira diskusija su valstybės taryba – lemiamas veiksnys yra tai, kad sprendimas pagaliau turi būti padėtas ant stalo“.

Užkrato šaltinis – gamtoje

Teigiama, kad iš esmės užsikrėtimo rizika žmonėms nėra ypač didelė, tačiau ji didėja ilgai kontaktuojant su užsikrėtusiais organizmais. Didžiausią pavojų žmonėms kelia nepasterizuoto pieno vartojimas. „Net jei turite kontaktą su infekciniu ligoniu, labai mažai tikėtina, kad iš tikrųjų užsikrėsite tuberkulioze“, – sausį aiškino plaučių ligų specialistė Tamara Hernler.

Forarlbergas daugelį metų kovoja su tuberkuliozės pasireiškimais medžiojamuose gyvūnuose ir galvijuose. Galimas infekcijos šaltinis – Alpių ganyklos, kur naminiai gyvuliai turi sąlytį su tauriaisiais elniais, kurie laikomi tuberkuliozės nešiotojais. Kadaise plačiai paplitusi liga galvijų perduodama žmonėms, tačiau dabar ji yra pakankamai reta, tad medikai ramina – rizika užsikrėsti nedidelė.

Kompensacija

Visus galvijus praradusiam ūkininkui dabar nelengva. „Kiekvienam ūkininkui netekti visų gyvulių yra tragedija. Be materialinės žalos, negalima nuvertinti ir emocinių kančių. Kaip valstybė, mes stovime nukentėjusio žemės ūkio verslo pusėje“, – sakė vietos žemės tarybos narys Christianas Gantneris. Kompensacijos iš federalinės vyriausybės ir papildoma išmoka iš Forarlbergo žemės gyvūnų sveikatos fondo gali kažkiek sušvelninti finansinę bei moralinę žalą, sakė jis.

„Federalinė vyriausybė moka fiksuotą tarifą nuo maždaug 950 iki 1 250 eurų už gyvūnų nuostolius“, – sakė Forarlbergo žemės veterinaras Norbertas Greberis. Tačiau ši suma nepadengia visų galvijų sunaikinimo nuostolių, t. y.  federalinė žemė dengia iki 75 procentų apskaičiuotos gyvūno vertės – ūkininkas turi susitaikyti su finansiniais nuostoliais.

Nerimauja ir kaimynai

Kaip rašo schweizerbauer.ch, Šveicarijoje gyvulių ir laukinių gyvūnų bakterinės infekcinės ligos nėra. Tuberkuliozė yra lėtinė bakterinė infekcinė liga. Susirgti gali laukiniai gyvūnai, gyvuliai ir žmonės. Šiuo metu Vakarų Austrijoje ir Pietų Vokietijoje dominuojantis tauriųjų elnių tuberkuliozės sukėlėjas yra bakterija Mycobacterium caprae. Ja gali užsikrėsti ne tik galvijai, bet ir žmonės.

Laukiniai gyvūnai (ypač taurieji elniai, šernai ir barsukai) gali būti minėtų tuberkuliozės sukėlėjų nešiotojai. Tai reiškia, kad laukinėse populiacijose liga gali nepastebimai išlikti ilgą laiką ir taip pakartotinai sukelti galvijų infekcijas. Tuberkuliozės sukėlėjų perdavimas tarp laukinių gyvūnų ir galvijų galimas abiem kryptimis per tiesioginį gyvūnų kontaktą arba per užterštą vandenį bei pašarus.

Lietuva – galvijų tuberkulioze neužkrėsta 

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kad tuberkuliozė yra lėtinė bakterinė liga, kurios sukėlėjas yra  plona, 0,5-8 µm ilgio kiek sulenkta, nejudri lazdelė. Yra kelios mikobakterijų rūšys, sukeliančios tuberkuliozę skirtingoms rūšims. Galvijams ligą sukelia Mycobacterium bovis. Tai pagrindinė zoonozinė liga, o galvijai – pagrindinis žmonių infekcijos šaltinis.

Galvijų tuberkuliozė gali būti poūmė arba lėtinė. Tuberkuliozė progresuoja įvairiai: vieni gyvūnai suserga tuberkulioze per kelis mėnesius nuo užsikrėtimo, o kitiems gali prireikti kelerių metų, kol išryškės klinikiniai požymiai: silpnumas, apetito ir svorio sumažėjimas, svyruojantis karščiavimas, dusulys ir protarpinis kosulys, pneumonija, viduriavimas, padidėję limfiniai mazgai.

Sukėlėjo plitimas. Tuberkuliozė gali plisti tiesiogiai kontaktuojant su užsikrėtusiais naminiais ar laukiniais gyvūnais bei netiesioginiu būdu. Galvijų bandose infekcija plinta oro lašeliniu būdu. Veršeliai gali užsikrėsti per užsikrėtusių karvių krekenas, pieną. Žmonės tuberkulioze nuo galvijų gali užsikrėsti per užkrėstą pieną, pieno produktus, mėsą arba kontaktuodami su užkrėstais audiniais skerdyklose, mėsinėse, taip pat ir oro lašeliniu būdu.

Bakterijų atsparumas: TBC sukėlėjas mėšle išlieka gyvybingas 7 mėnesius, dirvoje – 2 metus. 

Gydymas: gyvūnų gydymas draudžiamas. Užsikrėtę gyvūnai skerdžiami. Žmonės gydomi antimikrobinėmis medžiagomis.

Tai viena iš ligų, įtrauktų į Pasaulinės gyvūnų sveikatos organizacijos (PGSO) sąrašą. Ši liga gali labai greitai plisti ir sukelti didelių socialinių ir ekonominių pasekmių. Apie ligos įtarimą ir pasireiškimą privaloma pranešti VMVT.

Lietuvai yra suteiktas laikomų galvijų tuberkulioze neužkrėstos teritorijos statusas. Šalyje yra vykdoma priežiūros programa.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis