Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Gamintojų lenktynės: kada į mūsų laukus ateis elektriniai traktoriai?

2023/01/20


Elektriniai krautuvai jau įprasti sandėliuose, šiltnamiuose. Žinome ir apie iniciatyvas pagaminti hibridinius traktorius, turime gražų nacionalinį AUGA grupės pavyzdį. Tačiau ar gali jis būti 100 procentų elektrinis?.. Ar akumuliatorius lauko, ūkio darbuose gali konkuruoti su dyzeliniu varikliu? Žemės ūkio mašinų gamybos lyderiai lenktyniauja kurdami ir tobulindami kuo švaresnius bei išmanesnius produktus. Įdomu – kokiame pažangos taške dabar yra pasaulis.

JAV startuolio produktas

Dviejų pastarųjų mėnesių naujiena: JAV startuolis „Monarch Traktor“ pradėjo itin modernaus traktoriaus serijinę gamybą. Pirmosios šešios naujo prekės ženklo mašinos pagamintos didžiausio JAV vyno importuotojo „Constellation Brands“, valdančio ir ekologinį vynuogyną, užsakymu.

Traktoriaus pristatymas, surengtas pernai gruodį, amerikiečių ūkininkams (ir ne tik jiems) buvo proga apžiūrėti šias beveik stebuklingas mašinas bei pasiklausyti įžvalgų apie darbo žemės ūkyje ateitį. Pristatymas buvo filmuojamas, vaizdo įrašą kompanijos interneto puslapyje galima peržiūrėti ir dabar.

„Monarch Traktor“ jau iki tol buvo pelnęs ne vieną apdovanojimą, tai jo veiklai užtikrino dosnią dotaciją, tolesnę sėkmingą veiklą.

„MK-V“ traktorius beveik stebuklingas ne vien todėl, kad jis varomas tik elektros energija bei yra itin manevringas. Jis gali būti „apginkluotas“ dirbtiniu intelektu. Vairuotojas nebūtinas. Kaip teigia gamintojas, vienas operatorius nuotoliniu būdu gali valdyti iki 8 elektrinių traktorių.

„Monarch“ akcentuoja, kad šios išmanios mašinos ūkininkui leidžia sumažinti anglies pėdsaką ir užtikrinti lauko darbų saugumą. Pažangūs sprendimai padeda spręsti darbo jėgos trūkumo problemą bei padidinti pelną.

Šio gamintojo traktoriai yra siauros važiuoklės, tinkami vynuogynams ir kitiems specializuotiems ūkiams, 40 AG (maksimali 70 AG).

Monarch Tractor MK-V. Gamintojo nuotrauka

Teigia, kad komerciškai prieinamas

Gamintojas teigia, kad „MK-V“ yra pirmasis elektrinis, išmanus traktorius už komerciškai prieinamą kainą.

Tiesa, jau sausį „Monarch“ paskelbė, jog didina kainą – net 30 proc. Tuo pačiu patikino, kad užsakymus jau pateikusiems klientams kaina nesikeis.

Ne paslaptis, kad nepatrauklų žingsnį Kalifornijoje veikiančią kompaniją privertė žengti šių metų ypatumai –  infliacija, išaugusios žaliavų kainos, tiekimo grandinės problemos.

Tačiau už kokius pinigus šiandien įmanoma įsigyti tokią rinkos naujovę?

Minimali „MK-V“ kaina 88 998 JAV dolerių (apie 83 000 Eur). Už išmanumą – papildomos investicijos. Autonominis valdymo režimas, įspėjimai realiuoju laiku, duomenų kaupimas ir perdavimas, tiesioginiai vaizdo įrašai 360 laipsnių kampu bei kita – visa tai papildomi pinigai.

Kitas ne mažiau svarbus praktinis aspektas – kiek laiko galima dirbti su įkrauta elektrinio traktoriaus baterija bei per kiek laiko ji įkraunama.

Gamintojo teigimu, baterija veikia ilgiau nei 14 valandų. Be to, pakeitimui yra siūloma papildoma baterija. „Monarch“ vizija – kad autonominis traktorius galėtų dirbti ištisą parą.

Baterijos įkrovimas trunka 5–6 val. ar dvigubai ilgiau – nelygu koks įkroviklis.

„New Holland“ partneris

„Monarch Tractor“ 2021 metų pabaigoje pasirašė licencinę sutartį su „CNH-Industrial“ – korporacija, valdančia „New Holland“ bei „Case IH“ prekės ženklų šeimas.

Partnerystės kūdikis jau gimęs. Tai „New Holland“ elektrinio traktoriaus prototipas „4 Electric Power“.

Pernai gruodį ši naujovė buvo pristatyta CES 2023 parodoje. Ji tapo įvykiu, nuvilnijusiu per visą agroverslo bendruomenės žiniasklaidos pasaulį.

Pasak „CNH Industrial“ pranešimo, pirmojo visiškai elektrinio, autonomiško lengvo traktoriaus (120 AG) modelis buvo kuriamas sutelktomis JAV ir Italijos verslo ekspertų pastangomis. O bendradarbiavimas su strateginiu partneriu, „Monarch Tractor“, prototipo kūrimo laiką leido sutrumpinti perpus.

Sukurtas prototipas, teigiama, žymi naują strateginį elektrifikavimo plano pokytį. Gamybos modeliai taip pat bus taikomi ir „Case IH“ prekės ženklui.

„New Holland 4 Electric Power“ komercinę gamybą ketinama pradėti jau šių metų pabaigoje. Vėliau bus pasiūlyta ir daugiau produktų, žada „CNH-Industrial“.

Pirminės informacija apie „T4 Electric Power“. Variklio didžiausia galia 120 AG, maksimalus sukimo momentas 440 Nm. Keturiais ratais varomo traktoriaus maksimalus greitis – 40 km/val. Nelygu koks atliekamas darbas, traktoriaus akumuliatoriaus įkrovos gali užtekti visai darbo dienai. Patogu, kad yra lizdai, skirti prijungti įvairius elektrinius prietaisus ar atsarginį elektros generatorių.

Gamintojo teigimu, bandymai parodė, kad elektrinis traktorius daug našesnis už dyzelinį, o jo skleidžiamas triukšmas yra net 90 proc. mažesnis, taip pat gerokai mažesnė vibracija. Ant traktoriaus stogo yra jutikliai, vaizdo kameros ir valdymo blokai, užtikrinantys autonomines ir automatizuotas funkcijas. Traktorių galima aktyvuoti nuotoliniu būdu, išmaniajame telefone įdiegta programėle.

New Holland 4 Electric Power. Gamintojo nuotrauka

Pavasarį Europai žadama naujiena

Metų naujienos ateina ir iš „Kubota“. Šis gamintojas taip pat daug darbuojasi ta kryptimi ir didžiuojasi, kad yra pirmasis Japonijoje, išleidęs elektrinius traktorius. Kompanija dar pernai rudenį paskelbė, kad 2023 metų balandį Europai pasiūlys ribotą skaičių kompaktiškų elektrinių traktorių „LXe-261“.

Tai kompaktiškas 26 AG galios traktoriaus su ličio jonų baterija. Tikslinis klientas – savivaldybės, viešosios įstaigos. Traktorius gali būti pritaikomas įvairiems viešųjų erdvių priežiūros darbams.

„LXe-261“ bus prieinamas Europos šalių vietos savivaldybėms, ilgalaikės nuomos (2–5 m.) sąlygomis.

Tokį kompanijos sprendimą paskatino Europoje griežtėjantys aplinkos reikalavimai. Pvz., Paryžiuje 2024 m. įsigalios dyzelinių transporto priemonių draudimas. Kurdama elektrinius traktorius „Kubota“ atidžiai tyrė rinką ir tendencijas, lauko bandymus atliko Paryžiuje.

Pasak japonų gamintojo, pagrindinis iššūkis buvo užtikrinti ilgą nepertraukiamą eksploatavimą. Didelės talpos traktoriaus akumuliatorius, teigiama, užtikrina pakrovimą vos per vieną valandą ir leidžia dirbti apie 3–4 val.

Kubota LXe-261. Gamintojo nuotrauka

Patraukliausias sprendimas bus gaminantiems vartotojams

Apžvalgoje paminėjome karščiausias naujienas, nors neteisinga būtų nutylėti kitus lyderius. Antai kompaktiškų „švarių“ mašinų kūrėjų gretas papildo „Fendt“ su savo „100e Vario“ (67 AG). Jų ribotas kiekis buvo išleistas dar 2018 m.  Anot gamintojo, šis traktorius tinkamas daugeliui kasdienių lauko darbų, o ličio jonų įkrauto akumuliatoriaus pakanka penkioms valandoms darbo.

Jau daug metų elektrinio traktoriaus idėją tobulina „John Deere“. 2017 m. parodoje Prancūzijoje buvo pristatytas pirmasis SESAM prototipas. Po ketverių metų  darbo buvo sukurtas SESAM2 – beveik 700 AG elektrinio traktoriaus-roboto prototipas. Pernai pavasarį kompanija išplatino vaizdo įrašą apie SESAM2 lauko bandymus.

Šio modelio pavadinimas turi labai aiškią prasmę – tai Vokietijos vyriausybės finansuojamo projekto, skirto sukurti tvaria energija aprūpinamas žemės ūkio mašinas, trumpinys (SESAM – Sustainable Energy Supply for Agricultural Machinery). Projekto dalyviai teigia, jog SESAM2 yra didelio našumo bei žemės ūkyje visapusiškai funkcionalus.

Ateities žemės ūkio mašinų gamintojai vis dar susiduria su iššūkiais. Akumuliatoriai dar turėtų patobulėti. Veikiausiai per artimiausią dešimtmetį elektrinis traktorius netaps komerciškai patraukliu pasirinkimu, tačiau gamintojai jau neabejoja, jog ši kryptis yra perspektyvi. Nors prieš 20 metų viltys buvo dedamos į vandenilio kuro elementus kaip netolimos ateities technologijas, dabar manoma, kad jos teikia ribotas galimybes. Degalų vežiojimas CO2 emisijų nesumažins tiek, kiek tikisi visuomenė. Tuo tarpu elektra varomos transporto priemonės yra efektyvesnės ir perspektyvesnės. Jų eksploatavimo įtaka aplinkai ir kaina priklausys nuo to, ar ūkyje gaminama energija iš atsinaujinančios energijos išteklių.

 

ŪP komentaras

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...