Ashburn +17,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024
Ashburn +17,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024

Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
 

„Gamtos kišenėje“ – daug garsų, spalvų ir įdomybių

2024/05/27


Šiaulių r. Gruzdžių sen. Jauneikiškių k. ūkininkai Jurgita Stancikaitė ir jos gyvenimo partneris Almis Petkevičius visus kviečia atvykti į netradicinį jų ūkį „Gamtos kišenė“. Viensėdyje galima pasigrožėti ne tik natūraliu gamtos grožiu, bet ir čia auginamais gyvūnėliais ir paukščiais – genofondinėmis lietuviškomis vištinėmis žąsimis, povu, aptvare ganosi keliasdešimt avių, keli miniatiūriniai ožiukai, didelis ožys, smalsuolius sudomins smulkieji gyvūnėliai – žalčiukai, papūgėlės, japoninės pelytės, šinšilos ir kiti gyvi padarėliai.

Praėjusį savaitgalį visoje Lietuvoje vyko renginiai „Atviros dienos kaime“. Nemažai lankytojų atvyko į Jauneikiškių k. esantį viensėdį, grožėjosi gamta ir auginamais gyvūnėliais, lauko virtuvėje kepė gardžius vaflius. Viešnagės dieną visus svečius pasitiko ne tik šeimininkai J. Stancikaitė ir A. Petkevičius, bet ir skambūs gyvūnėlių balsai – kiemo viduryje išdidžiai vaikščiojo asilė Unė, pritardamas jos garsams, rėkavo puošnia uodega pasipuošęs povas Poviliukas, už molinio tvarto savo teritoriją prie tvenkinio gagendamos saugojo lietuviškos vištinės žąsys, tolėliau nuo sodo, didelėje ganykloje, ganėsi avys su ėriukais, miniatiūrinės ožkytės, gaspadorius ožys Džekas Speru.

povas
Gražuolis povas Poviliukas.
vištinės žasys
Genofondinės lietuviškos vištinės žąsys.

Sodybos šeimininkai miškų apsuptyje esančias valdas įsigijo prieš devynerius metus. Jie išsaugojo jau aštuntą dešimtį vaisius nokinančias obelis, didelius ąžuolus, aplinkui didelę sodybą pasodino eglaičių, pušelių, tik nei kiemo, nei takų neišklojo jokiomis plytelėmis – viskas natūralu, žalia. Šventiniam savaitgaliui obelys pribarstė daug baltų žiedlapių – jų žydėjimas jau baigėsi. Sode apsigyveno iš miško atbėgęs zuikis, čia vakarais šmirinėja ežiukai, šeimininkų šunys.

Oficialią veiklą buvusių miestiečių ūkis „Gamtos kišenėje“ pradėjo 2020 m. Į sodybą pradėjo rinktis poilsiautojai, skambėjo vaikų balsai. Praėjusiais metais J. Stancikaitė ir A. Petkevičius savo valdas pavadino viešąja įstaiga, mat pradėjo rengti pažintinius, edukacinius ir pramoginius užsiėmimus ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems.

Sodybos šeimininkė J. Stancikaitė Šiauliuose vadovauja gamtos būreliams ir darželinukams, veda pažintinius užsiėmimus. Ji „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad „Gamtos kišenėje“ didelį dėmesį skiria gamtosauginiam švietimui, turizmui, sportui ir kultūrinei veiklai. Vaikams patinka žygiai su kliūtimis po aplinkinius miškus, jiems smagu ne tik keliauti, bet ir susipažinti su įvairiais augalais, sukurti floristikos darbelį, pasiklausyti paukščių garsų, o kai sugrįžta į sodybą, žaidimų aikštelėje gali žaisti įvairius žaidimus, ilsėtis po senomis obelimis, pasidžiaugti šeimininkų auginamais gyvūnėliais ir paukščiais.

asiliukė
Asilei Unei šeimininkė atnešė morkų.

Praėjusią vasarą savo sodyboje J. Stancikaitė ir A. Petkevičius vaikams surengė pirmuosius atokvėpio bei kūrybinės veiklos užsiėmimus. Visiems patiko kanklių vakaras, tėvai su vaikais įspūdingai šventė Žolinę, smagu buvo pakeliauti po miškus. Šią vasarą VšĮ „Gamtos kišenėje“ nutarė vaikams ir jaunimui organizuoti ne tik vienos dienos užsiėmimus, bet ir stovyklas – kas norės, palapinėse galės įsikurti visai savaitei – jau numatyta daugybė įvairių užsiėmimų ir pramogų.

avys
Almis Petkevičius skaičiavo avis – jų yra pusšimtis.

„Norime vaikus atitraukti nuo kompiuterio ir pakviesti į gamtą. Siūlome vadinamąjį lėtąjį turizmą, kad vaikai išmoktų mėgautis gamta, kaimo privalumais, galėtų pasidžiaugti gyvūnėliais ir pasigrožėti supančia aplinka. Mūsų sodyboje yra stovyklavietė poilsiautojams, kurie į Lietuvą atvažiuoja kemperiais. Turime daug erdvės, yra namelis turistams, įvairūs užsiėmimai vyksta erdvioje terasoje“, – kalbėjo ŪP pašnekovė.

Už seno molinio tvarto tvenkinyje plaukiojo genofondinės lietuviškos vištinės žąsys. Šeimininkė sakė, kad žąsys deda didelius kiaušinius, kurių skoninės savybės pranoksta vištų kiaušinius. Artimiausiu metu parsiveš dar dešimt žąsiukų – sodyboje vietos yra daug, po senais ąžuolais – didžiulis tvenkinys. Su šeimininkais nuėjome į ganyklą pasidžiaugti mažais ėriukais ir šiltų „kailinių“ nenusimetusiomis avimis. J. Stancikaitė prasitarė, kad turi atvažiuoti avių kirpėjai. Penkios avys yra melžiamos. Iš kokybiško avių pieno daro grietinę, muša sviestą, šeimai kartais suspaudžia sūrių. Kiemo viduryje po dideliu ir galingu ąžuolu kažko nerimavo asilė Unė. Ji laukė gardumynų – morkų, bet patinka ir apelsinų žievelės.

 

Autorės nuotraukos

Viršelyje: Sodybos šeimininkė Jurgita Stancikaitė ir papūgėlė Kivis.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis