Ashburn +35,0 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024
Ashburn +35,0 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024

Gamtos stichija per kelias minutes niekais pavertė ūkininkų pastangas

2024/07/01


Gamtos stichija vis dažniau ūkininkų ūkiams pridaro rimtų bėdų. Štai kokia drama praėjusio trečiadienio popietę įvyko kroatų Steve Merco ir jo sūnaus Vedrano pieninės avininkystės ūkyje.

Incidentas įvyko Nova Pisanica kaime, kuris yra Velika Pisanica savivaldybėje, centrinėje šalies dalyje esančioje Bjelovaro-Bilogoros apskrityje.

Viesulas pridarė žalos ir kai kuriems kitiems ūkininkams, sunaikino pasėlius. Tačiau daugiausia nuotolių patyrė Nova Pisanica ūkininkai Mercai. Uraganas faktiškai sugriovė šeimos ūkį – avides su melžimo patalpa. Viesulas buvo toks, kad stogą nupūtė pas kaimyną.

Po betono nuolaužomis penkios avys žuvo, tiek pat buvo sunkiai sužeista, o kiti gyvuliai patyrė didelį stresą. Apie 200 avių liko be pastogės. Juo didesnis stresas gyvuliams, kad artėjo melžimo laikas. Po griuvėsiais galėjo atsidurti ir ūkininkai, jie kaip tik ruošėsi eiti pas avis. Po incidento vis tiek reikėjo rasti būdą, kaip pamelžti į bėdą patekusius gyvūnus. Su melžimo aparatais pagelbėjo bičiuliai, tačiau vis tiek avis pamelžti pavyko tik kitą dieną.

Pieninės avys labai jautrios stresui. Kroatų ūkyje paprastai per dieną būdavo gaunama 150–200 litrų pieno, o melždamas kitą dieną po incidento Mercas vyresnysis nuogąstavo, kad pieno produkcijos sumažės kone perpus.

Žinia apie įvykį, vaizdo reportažai apskriejo Kroatijos, Balkanų žiniasklaidą.

„Nelaimė. Nėra kito žodžio, kuris apibūdintų tai, kas mums nutiko“, – pasakodamas apie įvykį Bjelovar.live sunkiai valdė ašaras ūkio savininkas S. Merco.

Gamtos stichija niekais pavertė daugelio metų Mercų šeimos pastangas. Ūkininkai sužlugdyti ir finansiškai. Juolab kad ūkio turtas nebuvo apdraustas. „Viską, ką įsigijome ir investavome, dabar reikia statyti naujai. Nežinome, kaip tai padarysime. Mes neturime draudimo, žiūrėsime, kaip ir iš kur gausime lėšų. Turime pamatyti, ką galima išgelbėti, o ko ne“, – daug kur cituojamas jaunasis ūkininkas Vedranas.

Norėdami modernizuoti ūkį ir įsirengti šiuolaikišką melžyklą jie su tėvu į ūkį buvo investavę 100 tūkst. eurų. Vedranas iš jauniesiems ūkininkams skirtos paramos priemonės buvo gavęs 50 tūkst. Eur. Tokio pat dydžio paskolą paėmęs ir Steve, jis kas mėnesį bankui turi mokėti 1000 Eur paskolos įmoką.

Žiniasklaidos kalbinamas savivaldybės meras Fradi Pali tvirtino, kad „Nova Pisanica padarys viską, kad išsaugotų šios šeimos ūkį“. Ir tikrai, netrukus savivaldybė per savo Facebook paskyrą dėl tragedijos gyventojams pareiškė  užuojautą ir informavo, kad šeimai suteikė vienkartinę finansinę pagalbą. Be to, dėl birželio 26 d. viesulo padarytos žalos nutarta skelbti stichinę nelaimę.

Tačiau ar to pakaks, kad kroatų Mercų šeimos ūkis rastų stiprybės vėl pakilti?

 

ŪP portalo informacija

Viršelyje: Ūkininkas Steve Mercas, už kurio matyti sugriauta avidė, kritusios avys. PrigorskiHr TV stop kadras.

Dalintis