Ashburn +20,0 °C Dangus giedras
Penktadienis, 11 Spa 2024
Ashburn +20,0 °C Dangus giedras
Penktadienis, 11 Spa 2024

Gardžiausi – baltieji patisonai

2022/03/23


Kad patisonai ant mūsų stalo būtų skanūs, svarbu žinoti, kada juos skinti. Šias daržoves kelis dešimtmečius auginanti Genovaitė Kudrevičienė, buvusi ŽŪA darbuotoja, žino, iš kokių patisonų pagaminti gardžiausių patiekalų. Savo pastabomis apie šias daržoves pasidalijo ir Nijolė Maročkienė, LAMMC SDI mokslo darbuotoja.

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Geltonieji "Solniška"

Auginti nesunku

G. Kudrevičienė patisonų daigų pasisėja namuose apie balandžio 20 d., o maždaug po mėnesio juos perkelia į dirvą po lankais su agroplėvele. Kol praeina šalnos, kartais tenka dengti ir storesne polietileno plėvele.

„Patisonų (kaip ir cukinijų) niekada nesodinkite prie moliūgų, nes gali apkarsti“, – perspėja patyrusi augintoja.

Vietoje trąšų ji naudoja tik dilgėles, kiaulpienes ir kitus augalus, į duobutes truputį deda seno, perpuvusio galvijų mėšlo.

Kad augalus lankytų bitės, kamanės ir drugeliai, šalia sėja agurklių, kurių žiedai džiugina iki pat šalnų. Nuo kenkėjų ir ligų apsaugo ir gvazdikėliai (serenčiai). Svarbu patisonų nesodinti per tankiai, nes gali užpulti miltligė.

Liepa ir rugpjūtis – patisonų derliaus metas. Juos G. Kudrevičienė skina kas 2–3 dienas, kad neperaugtų. Beje, ši daržovė sparčiausiai auga naktimis.

Kodėl vis dar nepopuliarūs?

Patisonams augti ir derėti padeda agurklės

Anot mokslo darbuotojos N. Maročkienės, nuo seno patisonai, ateiviai iš Amerikos, vertinami kaip dietinis maistas. Valgomi švieži, konservuoti, rauginti, įdaryti ir kt. Patisonuose daug pektinų, kalio, kalcio, fosforo, natrio, geležies, vario, cinko ir kitų mikroelementų. Vitaminų jie nesukaupia daug. Iš B grupės vitaminų juose daugiausia tiamino ir riboflavino, nemažai vitamino C. Sėklose yra naudingų riebalų. Patisonai – virškinimą gerinanti daržovė.

Kodėl turtingi įvairių mineralų ir kitų naudingų medžiagų patisonai – antraeiliai tarp moliūginių daržovių? G. Kudrevičienės nuomone, trukdo augintojų žinių stygius: nenutaikomas laikas, kada juos skinti. Dauguma žino, kad konservuoti tinkamiausi kuo mažesni patisonai, o kada jie tinkamiausi skinti šviežiems patiekalams?

Augintoja siūlo skinti delno dydžio patisonus: „Tada jie būna geriausio skonio ir tekstūros, net lupti nereikia, tik supjaustyti, tarkim, kubeliais, pakepti – ir galima paskui kepinti su kiaušiniais, mėsa ar panašiai.“

Geltonieji – įnoringiausi

 „Esu auginusi daugybę veislių įvairių patisonų ir, kiek pastebėjau, kaprizingiausi – geltonieji. Jie prasčiau mezga ir derlius menkesnis nei kitų, o kartais ir visiškai nedera, – byloja G. Kudrevičienės patirtis. – Neblogi žalieji, bet patikimiausi auginti – baltieji patisonai. Žalieji sultingesni, pikantiškesnio skonio, tačiau kukliau dera, ant augalo mano darže užauga vos po penkis šešis vaisius.“

Viena augintojos pamėgtų baltųjų patisonų veislių – ‘Disco’, pasižymintys grybų skoniu.Vaisiai disko formos, 5–6 cm skersmens, apie 800 g svorio, minkštimas trapus, balsvai žalias. Vaisiai skaniausi nedideli. Jaunus galima konservuoti nepjaustytus. Tai vidutinio ankstyvumo veislė, ypač vertinga tuo, kad žievelė išsilaiko nesukietėjusi iki Naujųjų metų, galima naudoti su odele, kurioje yra reikalingų mikroelementų.

Žalieji patisonai sultingesni, bet mažiau derlingi

Verta dėmesio ir veislė ‘Delikates’, auganti krūmu ir formuojanti daug baltų vaisių lygiu, švelniu paviršiumi. Patisonų minkštimas baltas, standus, skanus.

‘Solniška’ – vieni iš ankstyviausių ir skaniausių geltonųjų patisonų, nepasižyminčių dideliu derlingumu. Diskelis nelabai dantytas, bet ryškiai geltonas, minkštimas gelsvas. Šiuos padruskintus patisonus G. Kudrevičienė kepa orkaitėje su pomidorais, pagardintais baziliku ir šlakeliu aliejaus. Tinka greitiems užkandžiams su duona.

‘Kapeika’ – geltoni ir labai maži, 3–3,5 cm skersmens, patisonai su baltu minkštimu. Kad minkštimas nebūtų tuščias ir sausas, juos reikia gausiau laistyti. Dėl tokios savitos konsistencijos patisoniukai atrodo tarsi išsipūtę.

‘Sunburst’ H – viena iš naujesnių žaliųjų patisonų hibridinių veislių. Vaisiai tvirti, su tamsiai žalia odele. Minkštimas kvapnus, sultingas, standus, žalsvos spalvos. Augalai atsparūs ligoms. Visiškai subrendę nuskinti sveiki vaisiai pastovioje vėsioje temperatūroje išsilaiko iki dviejų mėnesių.

Universali daržovė

Geltonuosius patisonus sunkiau auginti

Pasak G. Kudrevičienės, patisonai tinka visur: troškiniuose, sriubose, kepiniuose, prie mėsos, gardūs su grybais. Kubeliais pjaustyti troškinami tiek pat laiko, kiek ir grybai. Rauginti patisonai, anot N. Maroč­kienės, ne tik skanu, bet ir sveika.

Prieš apdorojant termiškai, patariama juos padruskinti, pagardinti čiobreliais, raudonėliais ar kitais prieskoniais ir palaikyti apie 5 minutes, kol išrasos.

    Genovaitės KUDREVIČIENĖS receptas Konservuoti patisonai su cukinijomis Reikės:
  • Maždaug po 500 g patisonų ir cukinijų
  • 1 l vandens
  • š. druskos
  • 4 a. š. cukraus
  • Kelių gabaliukų lapkotinių salierų
  • Kelių skiltelių česnako
  • Aitriosios paprikos
  • 100 ml acto (6 proc.)

Gabaliukais supjaustytus patisonus, cukinijas, česnako skilteles, lapkotinius salierus ir aitriąsias paprikas sudėkite į 0,75 l (ar kitos talpos) stiklainį. Užpylę marinatu (dažniausiai pakanka apie 200 ml), kaitinkite dangteliais pridengtus stiklainius 20 min. nuo užvirimo. Paskui uždarytus stiklainius dar palaikykite šiltai po audeklu. Skonis, anot G. Kudrevičienės, dar geresnis negu agurkų.

    Nijolės Maročkienės, Genovaitės Kudrevičienės, Jolantos Tamašauskienės nuotraukos 2022.03.23 Susijusios temos – skaitykite: baltieji patisonai, geltonieji patisonai, patisonų veislės
Dalintis