Atkeliavo iš Italijos
Birutė pasakojo, kad kol citrinmedis buvo nedidelis, žiemai jį parveždavo į butą, bet sausas oras ir šviesos stoka jam netiko, egzotinis krūmas mesdavo lapus. Kai jis užaugo ir buvo sunku „tampyti“, nutarė palikti sodybos name: ten dideli langai, tad gauna daugiau šviesos, o kai labai šalta, pašildo šildytuvu, kad kambaryje laikytųsi 8–10 °C šilumos.
„Prieš 6–7 metus citrinmedis parkeliavo su mumis iš Italijos, atsivežėm keliaudami kemperiu. Nesu specialistė, tai auginu kaip sugebu, persodinam, kai jau matom, kad vazonas per mažas. Žemę perkam specialią, skirtą citrusiniams augalams, trąšas taip pat naudojam skirtas citrusiniams. Ir labai svarbu neperlaistyti. Nuo pavasario iki rudens citrinmedį laikom lauke. Nuo žydėjimo iki prinokusių vaisių praeina metai! Ir taip kasmet. Dera gausiai, bet tiek citrinos vaisių, kiek šiemet, dar niekada nebuvo. Net sunku suskaičiuoti. Prieš dvejus metus per anksti išnešėm į lauką, citrinmedis pašalo, buvo labai gaila, bet atsigavo ir dar didesne jėga subujojo“, – pasakojo egzotinį augalą auginanti B. Jamantienė.
Skonis ir aromatas „nenuperkami“
Paklausta, ar skoniu ir aromatu naminių citrinų skonis skiriasi nuo pirktinių, Birutė pasakoja, kad jos augalo vaisiai labai skanūs – pas mus tokių citrinų nenupirksi, aromatas ir skonis nepakartojami, žievelė plona. „Visur naudoju, net žievelių neišmetu, džiovinu, sumalu su kavamale, pagardinu pyragus ir tortus“, – pripažino citrinų augintoja.
Birutė dar auginanti du mandarinmedžius, parvežtus iš Kroatijos. Vienas iš jų atkeliavo prieš 5-erius, kitas – prieš 2 metus. Jie taip pat dera, bet negausiai.
Atsparus ligoms ir kenkėjams
B. Jamantienė pastebi, kad citrusai valo patalpų orą, išskiria į aplinką daug fitoncidų (natūralių antibiotikų), pasižymi baktericidinėmis savybėmis ir yra ypač mėgstami dėl nuostabaus kvapo bei puikios išvaizdos.
Citrusiniams augalams būdinga dar viena puiki savybė – jų vegetacijos cikle nėra taip vadinamojo „ramybės periodo“ ir, tinkamai auginami, be perstojo žydi, brandina vaisius. Todėl vienu metu ant augalo matysite ir žiedų, ir vaisių.
Citrinmedis labai atsparus ligoms ir kenkėjams, retai nuo to nukenčia. Augintojams patariama stebėti, ar neatsiranda amarų, skydamarių ir voratinklinių erkučių. Tuomet augalą reguliariai reiktų plauti ūkinio muilo tirpalu.
Nors ir ne visada pavyksta, citrinas galima puikiai auginti mūsų namuose. Tik pageidautina toliau nuo šildymo prietaisų – ypač žiemą. Žiemai suraskite augalui vėsesnę, tačiau būtinai šviesią vietą. Jam reikia kuo daugiau šviesos, saulės, gryno oro. Šiltuoju metų laiku citrinmedžiai geriausia jaučiasi lauke: balkone, terasoje ar pan. Dažniausia klaida – nepakankamas laistymas.
Ne tik vitamino C šaltinis
Citrinas reikia dažnai tręšti specialiomis trąšomis – visais metų laikais bent porą kartų per mėnesį. Citrinmedis gana greitai auga, tad retkarčiais reikėtų nukirpti jo ūglių viršūnėles, geriau po žydėjimo ir nuskynus vaisius
Citrinmedžio augintojos žiniomis, dar Hipokratas ir senovės egiptiečiai kalbėjo apie citrusinių vaisių naudą. 16–17 a. jūreiviai sveikatą stiprino apelsinais ir citrinomis, o trūkstant šių vaisių, susirgdavo skorbutu. Anuomet nežinota šios priežasčių. Ilgų kelionių metu dėl skurdaus maisto raciono, kuriame būdavo labai mažai šviežių vaisių ir daržovių, jūreivių organizmui imdavo trūkti vitamino C ir tai sukeldavo skorbutą. Dabar žinome, kad citrinos yra ne vien vitamino C šaltinis, jose yra B grupės vitaminų, mineralų ir skaidulų.
Birutės JAMANTIENĖS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.