Ashburn +15,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 5 Kov 2024
Ashburn +15,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 5 Kov 2024

Gazanijos: nuo vasaros iki rudens

2023/12/01


Gėlių augintoja Lina Marmaitė pastebi, kad Lietuvoje gazanijos auginamos vis dažniau, nes labai dekoratyvios, atsparios rudeninėms šalnoms, sausrai, ligoms ir kenkėjams. Nors auga ir žydi tik vieną sezoną, šios netipinės gėlės ilgiausiai iš vasarinių išlieka dekoratyvios vazonuose, balkonų loveliuose, gėlynuose ir kapinėse.

Dekoratyvūs net lapai

Lietuvoje auginamos standžioji (G. rigens, sin. švytinčioji G. splendens) ir puošnios hibridinės gazanijos veislės. Gėlininkų kolekcijose dar galima išvysti G. longiscapa ir G. uniflora.

Standžioji gazanija – vienmetis, 20– 40 cm, žolinis augalas. Lapai skroteliniai, tamsiai žali, žvilgančiu paviršiumi. Jų apatinė pusė gausiai apaugusi pilkais plaukeliais. Lapai lancetiški, tačiau tame pačiame kerelyje būna ir plunksniškų, lygiais pakraščiais, į apačią truputį užsirietę.

Gazanijos (Gazania) kilusios iš Pietų Afrikos, kur savaime auga 24 rūšys: krūmai, puskrūmiai ir žoliniai augalai. XIV šimtmetyje Romoje gyveno vaistingųjų augalų rinkėjas Teodora Gaza. Jo garbei ir buvo pavadinta ši gėlė – gazanija.

gazanijos
Gazanijos alpinariume

L. Marmaitė akcentuoja vieną svarbiausių gazanijos savybių – atsparumą šalčiui. Suaugusių augalų lapai ir žiedai šalnoms nejautrūs ir rudenį ilgai išlieka dekoratyvūs. Žiedstiebis apvalus, belapis, apaugęs trumpais plaukeliais, tuščiaviduris, baigiasi vienu graižu.

Švyti saulėje

„Standžiosios gazanijos graižai dideli, apie 6–10 cm skersmens, šviesiai kreminiai, beveik balti, geltoni, oranžiniai, rečiau oranžiškai raudoni. Dažniausiai pasitaiko spalvų mišinys. Vieni liežuviški vienaeiliai, bevaisiai, kiti – vamzdiški. Kiekvieno liežuviško žiedo pagrinde yra tamsi dėmė su šviesia akute“, – pasakojo specialistė ir priminė, kad gazanijos žydi nuo birželio iki lapkričio, vėlyvųjų šalnų.

Vienos puošniausių veislių: ‘Big Kiss Yellow Flame’ – geltoni žiedlapiai per vidurį puošti rudomis juostelėmis, ‘New Day Pink Shades’ – purpuriniai žiedlapiai su kreminiais brūkšneliais, nuo saulės truputį išblunkantys.

gazanijos
‘Big Kiss Yellow Flame’

Gazanijos ypač gražios saulėtomis dienomis, tada jų žiedai tiesiog švyti. Prieš lietų graižai pusiau užsidaro ir primena taurelę, o vakare visiškai susiglaudžia.

Dauginamos sėklomis, tai geriausia daryti kovą. Viename grame yra 250–300 sėklų, daigios išlieka 2–3 metus.

„Neužsimerkiantys“ žiedai

L. Marmaitės teigimu, itin nuostabios hibridinės gazanijos. Priešingai nei įprastų tuščiavidurių veislių augalų, šių žiedai pilnaviduriai ir nei naktį, nei apsiniaukusią dieną neužsiskleidžia. Selekcinei pilnavidurių gazanijų grupei priklauso ypač įspūdingos veislės: ‘Sun Bathers Nahui’ – oranžiniai geltonais, stambiais, pilnaviduriais žiedais, ‘Sun Bathers Totonaca’ – kaštoniniai žiedai papuošti geltonu pakraščiu ir geltonu puriu viduriuku, ‘Sun Bathers Tikal’ – oranžiniai rudai dryžuotais žiedlapiais, ‘Sun Bathers Cremazu’ – švelniai gelsvais žiedais ir pilnaviduriu spalvingu viduriuku.

gazanijos
‘Sun Bathers Nahui’ ir ‘Sun Bathers Totonaca’

Naujausios selekcijos gazanijas galima auginti pakabinamuose ir pastatomuose induose, ypač tinka gėlynuose, alpinariumuose.

Dera su saulėtų vietų augalais. Žiemą galima išlaikyti vėsioje, 5 °C temperatūroje, o kovą dauginti auginiais kaip ir pelargonijas. Geriausiai auga saulėtoje vietoje, lengvoje dirvoje. Augalai pakantūs sausrai (auginant dirvoje), tad svarbu neperlaistyti auginant induose.

gazanijos
‘New Day Pink Shades’

 

Rūta ANTANAITIENĖ

Autorės nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/04

Kęstutis Girnius. AR LIETUVOS UŽSIENIO POLITIKA – VERTYBINĖ?

Lietuva pabrėžtinai skelbia vykdanti vertybinę politiką, turėdama omenyje Vakarų liberaliosios demokratijos vertybes, teikianti pirmenybę žmogaus laisvei ir teisėms bei teisingumui, rinkos ūkiu pagrįstai demokratinei santvarkai, visų gerovei ir pa...
2024/03/04

Kovas žmonių draugas ar priešas?

Kovo 4 d. minima kaip Kovarnių arba Kovų diena. Tikima, kad būtent šiomis dienomis į Lietuvą iš žiemaviečių sugrįžta kovai, taip primindami apie atėjusį pavasarį. Kovai iš tikrųjų pavasarį parskrenda netgi anksčiau nei pavasar...
2024/03/04

Nauji įtarimai dar keturiems savivaldybių tarybų nariams dėl neteisėtai pasisavintų savivaldybės lėšų

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) toliau atlieka ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti.
2024/03/04

Pirmą kartą šiais metais Lietuvoje pigo degalai, o biokuro kaina ir toliau išlieka mažiausia Baltijos šalyse

Per savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje padidėjo 2 proc., Brent naftos kaina paaugo 0,7 proc., bet biokuras atpigo dar 2,4 proc., o gamtinių dujų kaina nukrito 3,9 procento. Vidutinės degalų kainos Lietuvoje pirmą kartą šiais metais ...
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

VMVT persitvarko: atskirtos paslaugų ir kontrolės funkcijos

Pasibaigė vienas svarbiausių Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pokyčių etapų: siekiant efektyvumo ir skaidrumo, buvo pakeista Tarnybos struktūra. Ji įsigaliojo nuo 2024 metų vasario 14 dienos. Šiuo metu toliau vykdomi pert...
2024/03/04

„John Deere“ su trimis visiškai naujais modeliais 9RX traktorius perkelia į naują dimensiją

Šių metų parodoje „Commodity Classic“ Hiustone, Teksaso valstijoje (JAV), kompanija „John Deere“  pristatė galingiausią kada nors sukurtą serijinį traktorių, praplėsdama 9RX asortimentą 9RX 710, 770 ir 830 model...
2024/03/04

Kokios nemokamos pagalbos gali sulaukti klausos sutrikimų turintys pacientai?

Minint Tarptautinę klausos dieną, ligonių kasų specialistai primena, kokios sveikatos priežiūros paslaugos ir medicinos priemonės klausos sutrikimų turintiems žmonėms yra kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.&n...
2024/03/04

Finansavimo sunkumai: skolinimosi apimtys – 2016 metų lygyje

Žemės ūkio sektorių pastaruosius metus skausmingai karpo pajamų ir išlaidų žirklės, atsiradusios 2022 m. dėl karo Ukrainoje ir drastiškai augusių dujų kainų. „Finora Bank“ vyr. analitikas Vaidotas Šumskis atkreipia...