Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023

Gėlių karalienėms – karališkas poilsis

2023/11/05


Kad rožių poilsis žiemą būtų sėkmingas ir kitąmet jos džiugintų gausiu žydėjimu, kiekvienas rūpestingas šeimininkas turi jomis laiku ir tinkamai pasirūpinti. Kaip artėjant žiemai paruošti savo puošniąsias numylėtines, pataria VU Botanikos sodo Vingio skyriaus vyresnioji botaninių augalų kuratorė Zita Braškienė.

Kurias rožes dengti?

Atspariausios šalčiui parko rožės, todėl jos nedengiamos, galima užmulčiuoti tik šaknis. Visas kitas rožes – arbatines hibridines, floribundines, poliantines, miniatiūrines, laipiojančias, šliaužiančias, kamienines, reikia pradėti žiemai ruošti iš anksto. Labai svarbu, kad jos per vasarą sukauptų kuo daugiau maisto atsargų, todėl nuo rugpjūčio vidurio jų negalima tręšti azoto trąšomis. Tuo laiku kaip tik naudinga papildomai patręšti fosforo ir kalio trąšomis.

Drėgmė pavojinga

• Rudenį ir pavasarį rožėms labai pavojingas drėgmės perteklius. Jeigu uždengtus krūmus užlieja vanduo, jie gali žūti.

• Dengimui durpės naudojamos nurūgštintos ir sausos, nes šlapios blogai apsaugo augalus nuo temperatūros svyravimų, be to, nepraleidžia oro, ir vien dėl to rožės gali žūti.

Ruošiamės žiemai

Laikas. Daugelis imasi rožes dengti per anksti – jau spalį. Įsidėmėkite, kad mulčiu dengiame lapkričio mėnesio pabaigoje ar gruodžio pradžioje, kai lauke temperatūra nukrinta iki –5–8 °C ir tokia išsilaiko bent keletą parų.

Daug jautresnės šalčiams yra arbatinių hibridinių, floribundinių, poliantinių, miniatiūrinių rožių šaknys, ypač savašaknių. Šaknų srityje dirvos temperatūrai nukritus iki –3 °C šalčio, dauguma savašaknių rožių veislių jau žūsta.

Paprastojo erškėčio šaknys daug atsparesnės, todėl rožės, įskiepytos į paprastąjį erškėtį, šalčiams visuomet atsparesnės už savašaknes rožes.

Mulčias

• Rožių mulčiavimui naudokite tik spygliuočių pjuvenas – lapuočių netinka.

• Netinka giminingų erškėtinių (Rosaceae) šeimos augalų lapai, kad neapsikrėstų tiems augalams būdingomis ligomis.

Formuojame kauburėlius. Priklausomai nuo krūmo dydžio, užpilame mulčią ir formuojame 20–30 cm aukščio kauburėlius. Tas pačias durpes ir medžių pjuvenas išdžiovinus, galima naudoti keletą metų iš eilės.

Eglišakės. Galiausiai dengiama eglišakėmis ar keliais sluoksniais daržo plėvele, taip, kad rožių stiebai būtų pridengti ir nenugairintų šaltis ar neprislėgtų sniego danga viršutinių rožių stiebų. Eglišakės plačiausiai naudojamos rožių krūmams dengti. 30 cm storio šakų sluoksnis palyginti gerai juos apsaugo nuo didesnių temperatūros svyravimų, pro jas praeina oras, beje, nepuola pelės.

rožės, eglišakės
Eglišakės rožes saugo ir nuo pelių.

Vietoje eglišakių iš anksto galima pasirūpinti sausais medžių lapais, juos reikia sudėti į tinklinius maišus ir laikyti sausoje patalpoje iki rožių dengimo. Prieš dengiant medžių lapais arba durpėmis, nors ir po nedaug, vis tiek naudinga apdėti eglišakėmis.

Sniegas – geriausia apsauga. Sniegas labai apsaugo rožių krūmus nuo iššalimo. Kuo daugiau sniego iškrinta žiemą, tuo mažesnis pavojus iššalti rožėms. Tačiau nuo apšalimo apsaugo tik purus sniegas. Kuo jis daugiau susislėgęs arba suledėjęs, tuo blogiau sulaiko šaltį, nepraleidžia oro. Be to, labai retai pasitaiko, kad anksti iškritęs sniegas išsilaikytų per visą žiemą.

Vijoklinės. Jaunas – prilenkti. Vijoklines jaunas rožes prieš šalčius galima prilenkti, pakeliant stiebus nuo žemės paviršiaus (po jomis kas 15–20 cm reikia pakloti 5–6 cm storio pagaliukus), kad neiššustų, ir tada uždėti eglišakėmis. Stiebus lenkti atsargiai, po vieną, kad neįlūžtų arba visai nenulūžtų.

rožės
Jaunos laipiojančios rožės prie žemės prilenkiamos.

Kad prilenkus stiebus patogiau būtų uždengti, keliose vietose juos reikia surišti virvute arba storu špagatu.

Sumedėjusias – aprišti. Sunkiau yra su jau gerai sumedėjusiomis vijoklinėmis rožėmis. Jų nereikėtų nuimti nuo atramų, o tik surišti, apvynioti keliais sluoksniais daržo plėvele ir aprišti eglišakėmis.

Kamieninės. Šioms rožėms geriausia prikaišyti daug eglišakių ir keliais sluoksniais apvynioti daržo plėvele. Balkonuose vazonuose auginamas rožes taip pat reikia dengti, pakelti nuo grindinio ir gerai apšildyti patį vazoną (nepamiršti prieš atšalimą palaistyti).

Vazoninės. Lauke vazonuose auginamos rožės prieš atšalimą įnešamos į šiltesnę patalpą, kur palaikoma temperatūra iki +5 °C ir mažesnė, nes nuo +7 °C prasideda rožių vegetacija, būtinai patamsyje. Be to, reikia nuolat uždėti sniego, taip palaikoma normali augalui drėgmė.

Kodėl pavasarį stiebai pajuoduoja?

Net ir gana gerai apkaupus rožes žemėmis žiemai, dar uždengus eglišakėmis ar medžių lapais, pavasarį nudengus kartais randama krūmelių pajuodavusiais stiebais. Sakoma, kad rožės iššuto. Taip atsitinka, matyt, ne dėl to, kad buvo per šilta, bet gėlės tiesiog buvo per vėlai apkauptos žemėmis.

Daugumai rožių (išskyrus parko rožes) veislių kritinė temperatūra yra –8–10 °C. Nors tokioje temperatūroje jos ir neiššąla, tačiau stiebuose esančios sultys virsta ledu, kuris ardo audinius. Pažeisti stiebai sutrūkinėja, atsiranda mažyčiai plyšeliai su ledo kristalėliais. Tokiu laiku juos apkaupus žemėmis, jei žiemą bent kiek pakyla temperatūra, pradeda tekėti sultys, ir į stiebą per plyšius patenka įvairių mikroorganizmų, ligų sukėlėjų. Todėl rožes žiemai reikia apkaupti dar prieš stipresnius šalčius.

Genėjimo gidas

Rožių krūmus galima pradėti genėti spalio mėnesio pabaigoje. Žinoma, neišsiversime be pagrindinio genėjimo pavasarį.

1. Pirmiausia išgenėkime aukštus, stambius, rausvus, vandeningus rožių stiebus, nes jie jau nebesuspės sumedėti ir žus, taip pat silpnus stiebelius, palikime tik stambiausias šakas.

2. Floribundines, arbatines hibridines, poliantines rožes apkarpome palikdami 5–7 pumpurus; miniatiūrinėms, šliaužiančioms rožėms patrumpiname tik viršūnėles. Parko, vijoklinėms rožėms išgenime tik senas, išlinkusias šakas, nes dauguma žiedynus krauna ant antramečių stiebų. Kamieninėms rožėms stiebus patrumpiname pusiau, iškirpdami plonas, silpnesnes šakas.

3. Po genėjimo nukerpame likusius lapus, surenkame ir sunaikiname (į kompostą netinka).

4. Esant teigiamai oro temperatūrai, po genėjimo dezinfekuojame rožių kerus ir dirvožemį vario preparatais (ar tuo, ką siūlo specializuoti prekybos centrai).

rožės
VDU Botanikos sodo rožynas apdengtas durpėmis ir eglišakėmis.

Kodėl nesušąla parko rožės?

Baigiantis vasarai parko rožės nustoja augusios ir per vegetaciją sukauptų maisto atsargų neeikvoja augimui, jas kaupia stiebuose ir šaknyse. Susikaupus pakankamai maisto atsargų, nustoja cirkuliuoti sultys ir augalas numeta lapus. Augalo sultys ląstelėse pasidaro koncentruotesnės ir per didelius šalčius jos nesušąla į ledą.

 

Parengė Rūta ANTANAITIENĖ

Autorės nuotr.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

 

Dalintis
2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Į ūkį traukia gausybė šeimų: šeimininkas siūlo ypatingą pramogą

Artėjančios šventos Kalėdos – stebuklingas laikas, kai norisi daugiau laiko skirti jaukumui, šeimai ir namams. Snieguotas ir šaltas gruodis kviečia parnešti į namus eglę ir skubėti su šeima ją puošti.
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...