Kas svarbiausia sode? Architektas atsakys – projektas, erdvių suplanavimas, stilių dermė. Nekilnojamojo turto agentas įvardys sodybos dydį, vietą, sutvarkymą. Šį klausimą uždavus pradedantiems sodininkams, daugelis atsako – gėlynas. „Nestebina dažni klausimai, kaip įrengti gėlyną. Į jį akys krypsta pirmiausia. Lyg ir nesvarbiausias, tačiau visi įsižiūri, nes atskleidžia šeimininkų asmenybę, skonį, polinkius“, – įsitikinusi landšafto dizainerė, „Viržių medelyno“ savininkė Eglė Sūnilaitienė.
Giedrė RYMEIKYTĖ
Gražų vaizdą sukuria ne augalų rūšių gausa ir ryškūs žiedai. Vidiniame kampe po medžiais daugeliui gėlių būtų sunku, tačiau melsvės užpildo erdvę ir puikiai atrodo.Svarbūs sprendimai
„Kai žmogus išgirsta klausimą, koks stilius, spalvos patinka, dažnai nustemba, susimąsto. Ypač kuriantieji pirmąjį gėlyną: gražus, kad ryšku, o jei dar išvaizdu visais metų laikais ir nereikalauja daug priežiūros – idealu!“ – šypsosi specialistė.
Tačiau priimti sprendimus vis tiek reikia. Sodas negali vienu metu būti ir linksmas ryškiaspalvis, ir romantiškas pastelinis, ir elegantiškas baltas, ir žalias visais metų laikais. „Sodinant bet ką, bet kas ir išeis. Augalų mišrainė – dažna pradedančiųjų klaida“, – atvirai pasakoja kraštovaizdžio dizainerė.
Kaip apsispręsti, ko labiausiai norite? „Kaip visada – kuo daugiau matai, tuo geriau supranti, kas tau patinka. Siūlau tiesiog pamatyti kiek įmanoma daugiau gėlynų: internete ir gyvai. Visais metų laikais. Galima fotografuoti, naršyti, patikusius paveikslėlius archyvuoti. Juos peržiūrint atmesti, kas nelabai patinka, kol viskas, kas liks, bus vienos spalvinės gamos, vieno stiliaus“, – pataria E. Sūnilaitienė. Ji perspėja, kad nepavyks sukurti identiško gėlyno, nes paveiksliuko augalai pas jus gali neaugti, gal reikės korekcijų dėl kitokio pastatų dizaino.
Atsakykite į klausimus
Akmeninėmis trinkelėmis apjuostas natūralistinio stiliaus gėlynas prie Geldropo pilies (Šiaurės Brabantas, Olandija).„Gėlyno vieta, dydis ir forma – asmeniniai sprendimai, tačiau yra ir taisyklių. Svarbu iškart nuspręsti teisingai. Prastai parinktą augalą galėsite persodinti, o išvedžiojus laistymo, apšvietimo sistemas, keisti gėlyno formos nesinorės“, – sako kraštovaizdžio dizainerė.
Pirmiausia nuspręskite, kur ir kodėl norite gėlyno. Po langais, kad galėtumėte gėrėtis gerdami kavą? Prie gatvės, kad sklypas atrodytų puošnesnis? Prie terasos ar laisvalaikio zonos, kurioje leisite vakarus? Sodo kampe, siekiant nukreipti akį nuo nepageidaujamo objekto? Palei tvorą, kad jos matytųsi kiek įmanoma mažiau? Nuo to priklausys gėlyno dydis, augalų asortimentas.
Nuspręskite, kokio dydžio bus gėlynas. Svarbiausia nepadaryti per mažo (nesižiūrės – nieko nėra baisiau už netinkamoje vietoje įrengtą per mažą gėlyną) arba per didelio (sunku prieiti ravint, daugiau darbo, nors efektas bus panašus kaip ir mažesnio). „Siūlau pasisamdyti specialistą – projektui arba nors konsultacijai. Kitu atveju pamėginkite nuspręsti patys, orientuodamiesi pagal gėlynų dydžius kitose panašaus dydžio valdose. Pavasarį, kol nėra augalų, galite tiesiog pažymėti planuojamo gėlyno kontūrus (virve, akmenimis, ilgesne laistymo žarna) ir kelias dienas įsivaizduoti ten gėlyną, – pataria specialistė ir užduoda daug klausimų: – Ar nekliudo vaikščioti, apsukti automobilį; ar visas vietas pasieksite, kai ravėsite ar tręšite; ar matosi pro langą (jei toks buvo tikslas); ar nelieka ruožo, pro kurį nepravažiuos žoliapjovė?“
Renkantis gėlyno formą, svarbiausia žinoti, ar norite geometrinės (tiesių ar tolygiai lenktų linijų), ar laisvos kaip gamtoje (bangelių). Geometrinė gėlyno forma paprastai derinama prie namo architektūros, o laisva tinka daug kur. „Vis dėlto siūlau per daug nepribanguoti – bus sunkiau pjauti žolę, – ir į praktiškus dalykus ragina atsižvelgti E. Sūnilaitienė. – Mėgstantiesiems natūralistinį stilių reikėtų atminti, kad tokio stiliaus želdynai nuostabiai atrodo geometrinių formų aplinkoje.“
Kol augalai nepasodinti
Bumbulo formos šviestuvai greta visžalių apvaliai augančių ar taip suformuotų dekoratyvinių krūmų – gana neutralus ir estetiškas sprendimas.„Senuosiuose dvaruose gėlynai nuo takų būdavo atskiriami žemomis karpomomis gyvatvorėmis. Močiutės gėlynus apdėdavo baltais akmenėliais ar iš vytelių išpindavo tvoreles. Vėliau tapo populiaru atskirti gėlyną nuo vejos grioveliais, – kaip keitėsi mados, pasakoja dizainerė. – Šiuo metu yra didelis bortelių pasirinkimas: nuo pigiausių plastikinių iki prabangių šlifuoto ar poliruoto akmens. Kartais gėlyno borteliai padaromi naudojant nuo namo statybos ar takų klojimo likusias medžiagas, išliejami iš betono, labai stilingai atrodo tiesiog sukarpyti storos skardos lakštai, kurie nuo korozijos greitai tampa panašūs į brangius ir madingus rūdinto metalo.“
Nors anksčiau apie laistymo sistemas niekas negalvojo, šiais laikais verta įsirengti, ypač jei gėlynų daugiau, o laiko laistyti mažai. Apsvarstykite ir gėlyno apšvietimą, rudenį galėsite ilgiau gėrėtis.
Geometrinių formų gėlynas ypač stilingas, kai derinamas su griežtai karpytomis gyvatvorėmis ir apsodintas natūralistinio stiliaus augalais (Geldropo pilies parkas).Suprantama, į sutryptą žemę augalų nesodinsite, dėl to gėlyno vieta turi būti bent 20–30 cm supurenta, išravėtos piktžolių šaknys. Labai naudinga žemę pagerinti: įberti komposto, derlingo juodžemio ir pan. „Populiarėja požiūris, skatinantis ne kovoti su gamta, o prisitaikyti prie jos. Šią idėją populiarinantys sodininkai dirvą gerina saikingai, ieško augalų, kuriems žemė ir sąlygos tinka tokios, kokios yra jų sodyboje, – apie naują alternatyvą pasakoja medelyno savininkė. – Taip galima išvengti nuostolių dėl prastai augančių augalų, o jie derės prie sklypą supančios gamtos.“
Kai vieta išrinkta, parengta ir augalai pasodinti, ne vienas pradės sukti galvą, kaip dar papuošti gėlyną: fontanėliais, skulptūromis, dekoratyviniais šviestuvais, augalų atramomis, akmenimis, vazonuose augančiais augalais. „Patarčiau nepiktnaudžiauti, – perspėja želdynų dizainerė. – Dažnai tokie elementai, ypač ryškūs, gėlyną labiau bjauroja nei puošia. Geriausia, kai pirmu smuiku griežia augalai, o ne betoninės varlės. Kas kita, kai toks elementas – meno kūrinys arba turi praktinę reikšmę: yra atrama augalui arba paukščių girdyklė.“
Eglės Sūnilaitienės nuotraukos 2022.03.09 Susijusios temos - skaitykite: Gėlyno formavimas-rožės; gėlyno projektavimas; želdynų zonavimas