Palyginus valstybinio laukų dirvožemio monitoringo programos 2011–2017 ir 2018–2023 m. ciklų dirvožemio ariamojo horizonto agrocheminę sudėtį, daugumos parametrų pokyčiai yra nežymūs ir atitinka mėginių ėmimo bei laboratorinių tyrimų paklaidas (±10–15 %). Reikšmingesni pokyčiai pastebėti greta stambesnių gyvenviečių esančiose atraminėse aikštelėse ir susiję su pasikeitusia žemėnauda.
Dirvožemis kinta, bet lėtai. Fiksuotas nedidelis organinės medžiagos ir kalcio kiekio augimas siejamas su pievų plėtra ir aplinkosauginių žemės ūkio priemonių taikymu. Tai – teigiama tendencija, rodanti, kad dirvožemio kokybė gali būti palaikoma taikant tvarų ūkininkavimą.
Tiksliau atliekami tyrimai atskleidžia daugiau. Pastebimai išaugusi katijonų mainų geba siejama su tikslesnėmis laboratorinėmis metodikomis – tai parodo, kad nuolatinis metodų tobulinimas leidžia geriau įvertinti dirvožemio potencialą.
Teršalai vis dar pastebimi. Nors daugumos sunkiųjų metalų koncentracijos viršutiniame dirvožemio sluoksnyje padidėjo nežymiai, tai rodo, kad pasklidoji tarša vis dar egzistuoja ir reikalauja dėmesio, ypač kalbant apie ilgalaikę maisto saugą ir ekosistemų sveikatą.
Dioksinai ir pesticidai – retai stebimi, bet jau pastebimi. Iš 63 tirtų patvariųjų organinių teršalų tik keletas aptikta visose aikštelėse. Šiuo metu jų kiekiai nelaikomi pavojingais žmogui ar aplinkai, bet užfiksuota informacija taps atskaitos tašku atliekant ilgalaikę stebėseną.Jie kaupiasi gyvų organizmų riebaluose, todėl svarbi šių medžiagų aplinkoje stebėsena. PCDD/F junginiai – polichlorinti sintetiniai organiniai junginiai, pasižymintys skirtingu ir kaičiu toksiškumu, į aplinką patenka kaip herbicidų / pesticidų sudedamoji dalis deginant buitines, ypač plastiko, atliekas.
„Dirvožemis – neatsinaujinantis gamtos išteklius. Jo kokybė daro įtaką viskam: nuo derliaus ir maisto sudėties iki gruntinio vandens būklės ar net klimato kaitos. Tokie ilgalaikiai tyrimai leidžia stebėti pokyčius, prognozuoti tendencijas ir pagrįsti tolesnius veiksmus, susijusius su dirvožemio apsauga bei tausojančiu naudojimu“, – sako projekto vykdytoja, LGT Hidrogeologijos ir ekologijos skyriaus vyriausioji specialistė Virgilija Gregorauskienė.
LGT informacija
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos